A A A
Home site Contact SiteMap Administracja
    tel. 62 735 55 48
fax: 62 736 10 27
Działy tematyczne

 

Aktualności
 
 
Informacja dla Klientów Punktu
Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że w dniach 24 i 31.12.2014 r. oraz 2 i 5.01.2015 r. Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości będzie nieczynne. Za utrudnienia przepraszamy.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-12-23
 
 
Czy znamy swoje prawa w podróży?
Prawie jedna trzecia obywateli UE jest świadoma swoich praw oraz obowiązków podczas zakupu biletu podróżniczego (31%), niemniej jednak 59% stwierdziło brak takiej wiedzy. Najnowsze wyniki badania Eurobarometru opublikowane właśnie przez Komisję Europejską wskazują również na bardzo wysoki poziom zadowolenia pasażerów potrzebujących asysty z powodu niepełnosprawności lub ograniczonej sprawności ruchowej: 81% z nich było zadowolonych z udzielonej im asysty.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-12-23
 
 
14 miliardów euro dla 7 województw przekaże UE
Komisja Europejska przyjęła programy operacyjne na lata 2014-2020 dla siedmiu polskich województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, opolskiego, śląskiego i wielkopolskiego. W ramach programów realizowane będą strategiczne inwestycje, które stworzą nowe możliwości rozwoju, poprawią jakość życia mieszkańców i warunki dla przedsiębiorców.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-12-23
 
 
Program pracy Komisji Europejskiej na 2015 rok
Plan inwestycyjny dla Europy, ambitny pakiet dotyczący jednolitego rynku cyfrowego, pierwsze działania na rzecz utworzenia Europejskiej Unii Energetycznej – to niektóre założenia, jakie znalazły się w programie pracy KE na 2015 r. - Przedstawiamy plan działania oparty na wyraźnych priorytetach, który umożliwi Europejczykom powrót na rynek pracy – powiedział pierwszy wiceprzewodniczący Frans Timmermans.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-12-17
 
 
Nowe, lepsze etykiety dla żywności
Skąd nastolatek uczulony na orzeszki ziemne ma wiedzieć, co może zjeść na mieście z przyjaciółmi? Czym powinien kierować się ktoś, kto ogranicza spożycie soli, a chciałby wybrać odpowiednią dla siebie przekąskę? W jaki sposób możemy upewnić się co do pochodzenia mięsa, które właśnie kupiliśmy? M.in. tych kwestii dotyczą przepisy, które wchodzą w życie w UE od 13 grudnia. Przedstawiamy przewodnik po najważniejszych regulacjach.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-12-15
 
 
Pytania nt. kariery w instytucjach UE? Zadaj je na chacie
Projekt: Praca dobiega końca, ale wciąż macie szanse zapytać o karierę w instytucjach Unii Europejskiej. Na podsumowanie akcji Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce zostanie zorganizowany CHAT NA ŻYWO! W poniedziałek, 15 grudnia podczas wydarzenia na Facebooku będzie można uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące staży i pracy w unijnych instytucjach. Pytania można zadawać już teraz, a odpowiedzi udzielą: Ambasadorka Karier UE Agnieszka Zakrzewska i Anna Kurpanik z Komisji Europejskiej.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-12-08
 
 
Kampania "Generation Awake"
Już w 2011 roku Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Środowiska, podjęła inicjatywę aby promować wśród społeczeństwa Europy maksymalne wykorzystanie surowców i przechodzenie na gospodarkę „ekologiczną” (lub inaczej „obiegową”). Zachęca ona do przeanalizowania nawyków konsumpcyjnych oraz ich konsekwencji dla środowiska, zasobów naturalnych, jakości życia, zdrowia i dobrobytu.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-12-04
 
 
Donald Tusk rozpoczyna urzędowanie jako przewodniczący Rady Europejskiej
Były premier Donald Tusk oficjalnie dziś o 11 rozpoczął swoją pierwszą kadencję jako przewodniczący Rady Europejskiej. Jest drugim przewodniczącym w historii UE.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-12-01
 
 
Zaproszenie na konferencję dotyczącą kształcenia zawodowego
Czy istnieje związek idealny? Czy można stworzyć go między szkolnictwem zawodowym a biznesem? Czy kształcenie zawodowe potrzebuje odnowy? Jeśli tak, to jakiej i dlaczego? Spróbujmy wspólnie znaleźć odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z edukacją zawodową w Polsce i UE. W poniedziałek 8 grudnia zapraszamy do Gdańska na międzynarodową konferencję "Zawodowcy na START!"
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-11-26
 
 
Litwa dołączy do strefy euro
Za blisko miesiąc Litwini zaczną używać euro – w sklepach, kinach, na stacjach benzynowych. Już 1 stycznia 2015 roku Litwa stanie się dziewiętnastym członkiem strefy euro. Komisja Europejska właśnie przyjęła piętnasty raport dotyczący praktycznych przygotowań do tej zmiany, oceniając postępy osiągnięte do końca września. Litwa jest trzecim Krajem Bałtyckim, który dołącza do strefy euro.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-11-25
 
 
Zaproszenie na spotkanie z posłem Bogusławem Liberadzkim
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce zaprasza na spotkanie z posłem Bogusławem Liberadzkim, kwestorem i członkiem prezydium PE, 28 listopada 2014 w Warszawie.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-11-24
 
 
Negocjacje WRPO 2014 - 2020 zakończone!
W tym tygodniu zakończyły się w Brukseli negocjacje Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego z Komisją Europejską. Ostatnia runda, 10 listopada, poświęcona była Europejskiemu Funduszowi Społecznemu. Ostatecznie na realizację WRPO na lata 2014-2020 uzyskaliśmy kwotę 2,450 mld euro.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-11-10
 
 
Jesienna prognoza gospodarcza na 2014 rok
Zgodnie z prognozą gospodarczą Komisji Europejskiej tempo wzrostu gospodarczego pozostanie niskie do końca roku, zarówno w całej UE, jak i w strefie euro. Oczekuje się, że wzrost realnego PKB za cały 2014 r. wyniesie 1,3 proc. w całej Unii i 0,8 proc. w strefie euro. Tempo wzrostu będzie dalej poprawiać się w 2015 r., kiedy ma wynieść odpowiednio 1,5 proc. i 1,1 proc., dzięki zwiększeniu się popytu wewnętrznego i zewnętrznego.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-11-05
 
 
Kto w finale? - wyniki I-ego etapu Turnieju Klubów Europejskiech
Miło nam przedstawić Państwu wyniki I-ego etapu Turnieju Klubów Europejskich i zaprosić zwycięskie szkolne kluby europejskie do wielkiego finału, który odbędzie się 17 listopada br. w Publicznym Gimnazjum Sióstr Salezjanek przy Al. Słowackiego 33A w Ostrowie Wielkopolskim.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-11-03
 
 
Nowa Komisja Europejska rusza do działania
W sobotę 1 listopada formalnie pracę rozpoczyna nowa Komisja Europejska pod przewodnictwem Jean-Claude Junckera. W 27-osobowej drużynie Luksemburczyka jest Elżbieta Bieńkowska. Polka będzie odpowiadała za rynek wewnętrzny i usługi, przemysł, przedsiębiorczość oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Z zapowiedzi przewodniczącego Junckera wynika, że pierwsze inicjatywy nowej Komisji dotyczyć będą m.in. jednolitego rynku cyfrowego oraz unii energetycznej.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-10-31
 
 
Informacja dla klientów Punktu
Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że w dniu 10 listopada br. Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Ostrów Wielkopolski będzie nieczynny. Za utrudnienia przepraszamy.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-10-30
 
 
Zaproszenie do udziału w nowej edycji Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości
Serdecznie zapraszamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w ogólnopolskiej Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości - interdyscyplinarnym konkursie z wieloletnią tradycją dla młodych i ambitnych ludzi.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-10-30
 
 
Relacja z VI edycji Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej
Już po raz szósty uczniowie szkół ponadgimnazjalnych województwa wielkopolskiego przystąpili do testu wiedzy o Unii Europejskiej. Organizatorami Konkursu był Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Ostrów Wielkopolski oraz Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-10-27
 
 
"Wielkopolska 10 lat po przystąpieniu do Unii Europejskiej" - relacja z gali
1 maja 2004 roku miało miejsce największe w historii rozszerzenie Unii Europejskiej. Jednocześnie przystąpiło do Unii aż 10 nowych państw, wśród nich Polska. Ostatnie dziesięciolecie było czasem licznych zmian. Najważniejsze zmiany, które zaszły w Wielkopolsce zostały przedstawione podczas gali „Wielkopolska 10 lat po przystąpieniu do Unii Europejskiej” zorganizowanej przez Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości oraz Punkt Informacji Europejskiej EUROPE DIRECT – Ostrów Wielkopolski.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-10-20
 
 
Co daje Progress?
Ponad 20 tys. przedsiębiorców skorzystało już z pożyczek i gwarancji na łączną kwotę 182 mln euro w ramach europejskiego instrumentu mikrofinansowego Progress – tak wynika z ostatniego sprawozdania Komisji Europejskiej dotyczącego wdrożenia tego instrumentu.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-10-20
 
 
"GWIEZDNY KRĄG" po raz 10-ty
Zapraszamy do udziału w jubileuszowej edycji ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej "GWIEZDNY KRĄG". Tegoroczna edycja Olimpiady będzie przebiegać pod hasłem „10 lat Polski w UE – 10 lat Gwiezdnego Kręgu”.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-10-14
 
 
Wyniki konkursu "Wielkopolska 10 lat po przystąpieniu do Unii Europejskiej"
Roztrzygnęliśmy konkurs dla młodzieży zorganizowany z okazji 10. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-10-10
 
 
Lekcje europejskie w Szkole Podstawowej w Masanowie
Europejska flaga, hymn, motto czy waluta - wszystkie te europejskie symbole poznali uczniowie Szkoły Podstawowej w Masanowie. Konsultantka Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct - Ostrów Wielkopolski przeprowadziła w pięknej, kameralnej szkole lekcje europejskie.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-10-08
 
 
Polska zapaci za mleko
Osiem państw członkowskich – Niemcy, Holandia, Polska, Dania, Austria, Irlandia, Cypr i Luksemburg – przekroczyły przyznane im kwoty dostaw mleka w okresie 2013-2014. W związku z tym kraje te muszą zapłacić kary tzw. opłata za przekroczenie kwoty krajowej, o łącznej wartości blisko 409 milionów euro. W przypadku Polski chodzi o 46,46 mln euro.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-10-06
 
 
Trwa Europejski Tydzień Regionów i Miast w Brukseli
Od 6 do 9 października 2014 r. około 6000 przedstawicieli regionów i miast Europy spotka się w Brukseli na dwunastej corocznej imprezie OPEN DAYS, aby wymienić poglądy na temat sposobów realizacji zreformowanej polityki spójności UE w zakresie tworzenia nowych miejsc pracy oraz wzrostu gospodarczego.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-10-06
 
 
KE walczy z problemem fikcyjnych małżeństw
Kraje UE muszą być przygotowane do interwencji w sytuacji, gdy instytucja małżeństwa jest wykorzystywana do ułatwiania nielegalnej imigracji – mówi unijna komisarz ds. sprawiedliwości Martine Reicherts. Dlatego Komisja Europejska postanowiła dostarczyć państwom członkowskim wskazówek operacyjnych, aby mogły zapobiegać takim nadużyciom.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-09-29
 
 
Europejski Dzień Języków Obcych - co będzie się działo?
Językowa gra miejska „Królewskie słowa” oraz noc kina europejskiego w Krakowie, kawiarenka językowa oraz spotkanie z Mariuszem Szczygłem pt. „Za co lubimy Czechów” we Wrocławiu, lekcje pokazowe w dwudziestu językach oraz warsztaty językowo-teatralne dla dzieci w Warszawie – to tylko niektóre z dziesiątek wydarzeń zaplanowanych w najbliższych dniach w ramach Europejskiego Dnia Języków, czyli święta różnorodności językowej.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-09-25
 
 
Europejski Dzień Języków Obcych we Wrocławiu
Wrzesień to tradycyjnie miesiąc, kiedy Europa świętuje wielojęzyczność. Podobnie jak w latach ubiegłych Przedstawicielstwo KE w Polsce wraz z Przedstawicielstwem Regionalnym KE we Wrocławiu organizują szereg wydarzeń z okazji Europejskiego Dnia Języków. Program tegorocznych obchodów jest w tym roku we Wrocławiu wyjątkowo bogaty – rozpoczynamy już jutro, a ostatnie wydarzenia będą mieć miejsce 30 września.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-09-24
 
 
Powstaje nowa sieć publicznych służb zatrudnienia
Komisja Europejska z zadowoleniem przyjmuje dzisiejszą oficjalną inaugurację sieci publicznych służb zatrudnienia. Są to nowe struktury współpracy mające pomóc państwom członkowskim w dalszym koordynowaniu swojej polityki i walki z bezrobociem. Pozwolą one także wzmocnić ramy europejskiego zarządzania gospodarczego.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-09-23
 
 
Europejski Tydzień Mobilności
Ponad 2000 miast i miasteczek europejskich ma uczestniczyć w 13. wydaniu Europejskiego Tygodnia Mobilności — corocznej kampanii europejskiej poświęconej przemieszczaniu się w mieście w sposób zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju. Już od dzisiaj krajowi i lokalni uczestnicy tej kampanii organizują różne wydarzenia. Celem tegorocznego Europejskiego Tygodnia Mobilności, przebiegającego pod hasłem „Nasze ulice, nasz wybór”, jest zachęcenie obywateli do „upominania się” o przestrzenie miejskie w celu tworzenia miasta, w którym chcieliby żyć.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-09-17
 
 
VI edycja Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej
Zapraszamy do udziału w VI edycji Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa wielkopolskiego. Patronat honorowy nad konkursem objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego Pan Marek Woźniak.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-09-16
 
 
Handel przez Atlantyk - seminarium
Dostęp do rynku usług w umowach TTIP i TiSA – to tematyka seminarium, jakie w piątek 19 września odbędzie się w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce. Zaproszeni eksperci omówią postęp w negocjacjach dotyczących umów o Transatlantyckim Partnerstwie w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) oraz Wielostronnym Porozumieniu w sprawie Handlu Usługami (TiSA). Podczas debaty spróbujemy pokazać, co obie umowy mogą dać polskim przedsiębiorcom.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-09-16
 
 
Skład nowej Komisji Europejskiej został ogłoszony!
Nowo wybrany przewodniczący Komisji ujawnił dzisiaj skład swojego zespołu, a zarazem kształt nowej Komisji Europejskiej. Unia Europejska przeszła jeden z najtrudniejszych okresów próby w swojej historii. Jednym z największych wyzwań będzie teraz przekonanie obywateli o tym, że nastąpią zmiany.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-09-11
 
 
Skład nowej Komisji Europejskiej został ogłoszony!
Nowo wybrany przewodniczący Komisji ujawnił dzisiaj skład swojego zespołu, a zarazem kształt nowej Komisji Europejskiej. Unia Europejska przeszła jeden z najtrudniejszych okresów próby w swojej historii. Jednym z największych wyzwań będzie teraz przekonanie obywateli o tym, że nastąpią zmiany.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-09-11
 
 
10 lat polskiej weterynarii w UE
Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna i Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych zapraszają na konferencję poświęconą najważniejszym osiągnięciom polskiej weterynarii. We wtorek, 9 września, specjaliści opowiedzą o tej dziedzinie nauki, podsumują ostatnią dekadę działań i opiszą najważniejsze wyzwania na kolejne lata. Patronem konferencji jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej. Początek o godz. 9:30.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-09-08
 
 
149 mln euro z UE na wsparcie państw dotkniętych wirusem Ebola
Komisja Europejska ogłosiła, że przeznaczy 140 mln euro dla następujących państw w Afryce Zachodniej obecnie dotkniętych wirusem Ebola: Gwinei, Sierra Leone, Liberii i Nigerii.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-09-05
 
 
Ruszyły zapisy do konkursu dla młodych tłumaczy "Juvenes Translatores"
Juvenes Translatores to organizowany przez nas co roku konkurs na najlepsze tłumaczenie, w którym mogą wziąć udział 17-letni uczniowie. Tegoroczna edycja konkursu odbędzie się 27 listopada – w tym roku zapraszamy do udziału osoby urodzone w 1997 roku. Aby wziąć udział w konkursie, szkoły muszą się najpierw zarejestrować – można to zrobić w okresie od 1 września do 20 października (szczegóły można znaleźć w Regulaminie). Tematem tegorocznej edycji konkursu jest: „Tożsamość europejska”.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-09-03
 
 
Ostatni weekend akcji "EuroLato2014"
Wraz z końcem wakacji kończy się także wakacyjna akcja informacyjno-promocyjna Komisji Europejskiej - Przedstawicielstwa w Polsce. Przed nami ostatni weekend wspólnej zabawy - w Kaliszu (30 sierpnia) oraz w Gnieźnie (31 sierpnia).
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-08-26
 
 
Rolnicy otrzymają wsparcie z UE
Europejscy producenci niektórych łatwo psujących się owoców i warzyw otrzymają wsparcie z unijnych środków. Decyzja Komisji Europejskiej ma związek z ograniczeniami nałożonymi przez Rosję na import produktów rolnych z UE. – Do ubiegania się o pomoc będą uprawnieni wszyscy producenci tych produktów rolnych – bez względu na to, czy są zrzeszeni w organizacjach producenckich, czy nie – mówi komisarz Dacian Cioloș. Środki te będą obowiązywać do końca listopada br., a ich budżet przewidziano na 125 milionów euro.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-08-20
 
 
Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej
Dzień 19 sierpnia każdego roku obchodzony jest jako Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej dla uczczenia pamięci ofiar ataku na główną placówkę ONZ w Bagdadzie (Irak) w 2003 r. W ataku tym zginęły 22 osoby, w tym specjalny przedstawiciel ONZ w Iraku, Sérgio Vieira de Mello. Dzień 19 sierpnia każdego roku obchodzony jest jako Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej dla uczczenia pamięci ofiar ataku na główną placówkę ONZ w Bagdadzie (Irak) w 2003 r. W ataku tym zginęły 22 osoby, w tym specjalny przedstawiciel ONZ w Iraku, Sérgio Vieira de Mello.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-08-19
 
 
Bezpieczniejsze statki dzięki badaniom finansowanym przez UE
Planując letnie wakacje, wielu Europejczyków decyduje się na rejs wycieczkowy lub korzysta z promu, aby dotrzeć do miejsca przeznaczenia. Bardzo ważnym aspektem żeglugi pasażerskiej jest bezpieczeństwo. Dzięki badaniom finansowanym przez UE ewakuacja dużych statków pasażerskich może być w przyszłości jeszcze łatwiejsza i bezpieczniejsza. Naukowcy prowadzący finansowane przez UE badania przyczynią się również do projektowania stabilniejszych statków wycieczkowych i promów.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-08-08
 
 
EuroLato 2014 nad morzem
Nadchodzi siódmy weekend akcji "EuroLato2014". Tym razem europejski namiot, towarzyszący trasie koncertowej "Lata z Radiem" Programu 1 Polskiego Radia, odwiedzi Ustkę (9 sierpnia) i Krynicę Morską (10 sierpnia). Na wszystkich odwiedzających czeka moc atrakcji, zabaw i kokursów z nagrodami, które pozwolą miło spędzić czas i dowiedzieć się więcej o działaniach UE. Główny temat? Bilans 10-lecia Polski w Unii Europejskiej.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-08-05
 
 
Miliony na infrastrukturę
Komisja Europejska wybrała 106 projektów w ramach programu Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T), które uzyskają dofinansowanie z puli 320 mln euro przeznaczonych na poprawę infrastruktury w Europie. W ramach zaproszenia do składania wniosków wyłoniono 52 projekty w programie wieloletnim 2013 i 54 projekty w programie rocznym 2013, które skorzystają z funduszy unijnych w celu ukończenia sieci TEN-T, a także opracowania nowych metod ograniczania śladu węglowego w sektorze transportu.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-07-31
 
 
Zgoda na pomoc dla LOT-u
Komisja Europejska uznała, że pomoc na restrukturyzację w wysokości 804 mln złotych (ok. 200 mln euro), którą Polska planuje przyznać na rzecz LOT-u, swojego narodowego przewoźnika lotniczego, jest zgodna z unijnymi zasadami pomocy państwa. Komisja uznała w szczególności, że plan restrukturyzacji LOT-u umożliwi spółce odzyskanie długoterminowej rentowności bez nadmiernych zakłóceń konkurencji na jednolitym rynku.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-07-30
 
 
Zostań koderem
Kiedy masz już dosyć piekącego słońca, wszystkie lektury na lato przeczytane i znudziły ci się nawet krzyżówki – czemu nie zabawić się w kodera? Skorzystaj z okazji, by w sierpniu opanować nowy język programowania! Zainicjowany przez UE Europejski Tydzień Kodowania (Europe Code Week) potrwa w całej Europie od 11 do 17 października 2014 r. Poprzedzające go imprezy są dobrą okazją, by nauczyć się sztuki kodowania, dla ciebie, kolegów, koleżanek i rodziny, słowem: dla każdego, kto chce zostać koderem tego lata.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-07-30
 
 
"EuroLato 2014" na półmetku
Najpierw stadion miejski w Wałczu, a dzień później nadmorska Stegna - "EuroLato 2014" odwiedziło kolejne miasta, ustanawiając przy okazji rekord frekwencji, bo przez nasze stoiska przewinęło się w sumie prawie 5 tysięcy osób. Akcja informacyjno-edukacyjna Komisji Europejskiej, towarzysząca trasie koncertowej Lata z Radiem Programu 1 Polskiego Radia, minęła już półmetek, a do końca wakacji odwiedzimy jeszcze 10 miast.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-07-29
 
 
Wybory przyniosły zmianę
Po raz pierwszy od początku kryzysu finansowego więcej Europejczyków sądzi, że sytuacja gospodarcza poprawi się w ciągu najbliższych 12 miesięcy – wynika z wiosennego badania Eurobarometru. To pierwszy sondaż przeprowadzony po majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Europa wychodzi na prostą. Wspólne wysiłki podejmowane na rzecz ożywienia koniunktury zaczynają przynosić wyniki – mówi wiceprzewodniczący KE Maroš Šefčovič.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-07-28
 
 
Pieniądze dla kreatywnych
155 przedsiębiorstw - w tym jedna firma z Polski - otrzyma dotacje z pierwszego unijnego instrumentu na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw. Wybrane firmy dostaną po 50 tys. euro na sfinansowanie studiów wykonalności, dzięki którym będą mogły rozwijać strategie w zakresie innowacji. Ponadto laureaci mogą skorzystać ze szkoleń biznesowych. Wszystko po to, aby wypracowane laboratoriach produkty jak najszybciej trafiły na rynek.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-07-25
 
 
Bezpieczni w wakacje
Co roku miliony europejskich turystów spędzają urlopy zarówno na Starym Kontynencie jak i poza nim. Jednak niekiedy podczas wypoczynku pojawiają się problemy. Jeżeli zastanawiasz się, kto pokryje koszty leczenia w razie wypadku lub jakich dokumentów będziesz potrzebować, by podróżować ze swoim psem, przeczytaj, jak Unia Europejska może Ci pomóc.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-07-25
 
 
Jaki program dla miast?
72 proc. ludności UE mieszka w miastach, których dotyczy – bezpośrednio lub pośrednio - ponad dwie trzecie wszystkich unijnych polityk. Dlatego KE rozpoczęła konsultacje społeczne dotyczące programu rozwoju miast. - Nie możemy osiągnąć naszych celów - niezależnie od tego, czy chodzi o zanieczyszczenia czy ubóstwo, bezrobocie czy energię - jeśli nie poradzimy sobie z tymi problemami w europejskich aglomeracjach – przekonuje komisarz Johannes Hahn.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-07-24
 
 
Regiony ożywią gospodarkę
Efektywność energetyczna, zatrudnienie oraz konkurencyjność małych i średnich firm będą w centrum unijnej polityki spójności na lata 2014–2020 - wynika z najnowszego sprawozdania Komisji Europejskiej. - Epoka ogromnych dotacji na drogi i mosty powoli dobiega końca. To inwestycje koncentrujące się na innowacjach i ekologicznym wzroście gospodarczym stworzą dobre i trwałe miejsca pracy – podkreśla komisarz Johannes Hahn.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-07-24
 
 
COSME ożywia gospodarkę
Nawet 25 mld euro dodatkowego finansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) – to efekt porozumienia podpisanego właśnie przez Komisję Europejską i Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI). – Małe i średnie firmy są podstawą gospodarki UE i miejscem, gdzie tworzy się 85 proc. wszystkich nowych miejsc pracy – przypomina komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości Ferdinando Nelli Feroci.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-07-23
 
 
Szybka ścieżka do innowacji
100 mln euro – to budżet pilotażowej inicjatywy „Szybka ścieżka do innowacji” (Fast Track to Innovation). Jej celem jest najlepsze przygotowanie do wprowadzenia na rynek najlepszych pomysłów europejskich przedsiębiorstw i organizacji. Inicjatywa dotyczy pomysłów w dowolnym obszarze technologii i jest dostępna dla wszystkich podmiotów prawnych w UE i w krajach stowarzyszonych w ramach programu „Horyzont 2020”.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-07-23
 
 
EuroLato skąpane w słońcu
Przysucha i Tarnobrzeg – w tych miastach gościliśmy w miniony weekend w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej Eurolato 2014. Nie zabrakło ani pięknej pogody, ani chętnych do udziału w zabawach i konkursach, które przygotowała Komisja Europejska w Polsce. Nie mieliście okazji być z nami? Koniecznie przeczytajcie relację!
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-07-22
 
 
Rusza kolejna edycja CAP Communication Awards!
Rusza kolejna edycja CAP Communication Awards! Projekty kampanii komunikacyjnych w zakresie rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich można zgłaszać już teraz. Autorzy najlepszych prac zaprezentują swoje osiągnięcia w Brukseli, tam też odbędzie się ceremonia wręczenia nagród. Wybrane projekty trafią do bazy najlepszych praktyk. Termin nadsyłania zgłoszeń to 31 października 2014 r.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-07-21
 
 
Ochrona graczy w sieci
Dzięki wysiłkom Komisji Europejskiej i państw członkowskich portfele miłośników gier komputerowych są coraz lepiej chronione. W odpowiedzi na liczne skargi dotyczące zakupów wewnątrz aplikacji z grami internetowymi – szczególnie niezamierzonych transakcji dokonywanych przez dzieci – rozpoczęły się skoordynowane działania, które eliminują ten problem.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-07-21
 
 
Zwalczyć nadużycia
Komisja Europejska wzywa państwa UE do skutecznej walki z nadużyciami finansowymi związanymi z unijnymi funduszami. Choć ze sprawozdania dotyczącego ochrony interesów finansowych wynika, że oszustwa dotyczą jedynie 0,2% wszystkich środków, to członkowie Unii powinni zrobić przegląd swoich systemów kontroli i jeszcze skuteczniej wykrywać nieprawidłowości.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-07-18
 
 
Zdrowsze szkolne posiłki
Posiłki oferowane w europejskich szkołach są coraz zdrowsze, a jadłospisy lepiej skomponowane. Dzieci mają ograniczony dostęp do napojów słodzonych cukrem i słonych przekąsek – to wnioski z raportu po badaniach Komisji Europejskiej, przygotowanego w ramach walki z otyłością u dzieci. Sprawozdanie obejmuje 28 państw i widać wyraźnie, że sytuacja systematycznie się poprawia.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-07-17
 
 
Unia oczami... piętnastolatka
Piętnastoletni Jan Getek został laureatem konkursu pt. Co dla Ciebie znaczy rozszerzenie UE, zorganizowanego przez Komisję Europejską. Jury uznało pracę młodego Polaka za najlepszą w grupie wiekowej 15-18 lat – doceniło trafne spostrzeżenia, dojrzały styl pisania i pomysłowość autora. Nagrodą jest dwudniowa wycieczka do Brukseli.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-07-17
 
 
Europosłowie za Junckerem
Jean-Claude Juncker uzyskał poparcie Parlamentu Europejskiego jako przewodniczący nowej Komisji Europejskiej. Za kandydaturą byłego premiera Luksemburga opowiedziało się 422 eurodeputowanych, podczas gdy wymagana większość wnosiła 376 głosów. Przed głosowaniem Juncker zaprezentował dokument programowy "Nowy początek dla Europy: Mój program na rzecz zatrudnienia, wzrostu, sprawiedliwości oraz zmian demokratycznych".
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-07-16
 
 
Hazard mniej szkodliwy
Informacje o zagrożeniach wynikających z hazardu, uniemożliwienie dostępu osób nieletnich do stron internetowych z grami hazardowymi, proces rejestracji przed przystąpieniem do gry online – to główne zasady, jakie Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim w sprawie usług hazardowych online. Celem działań jest ochrona zdrowia graczy i minimalizowanie szkód gospodarczych spowodowanych uzależnieniem od gier.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-07-15
 
 
EuroLato pod Tatrami
Kolejny weekend z EuroLatem 2014 za nami – tym razem bawiliśmy się na południu Polski. W sobotę 12 lipca edukacyjny namiot Komisji Europejskiej gościł w Białce Tatrzańskiej, gdzie – mimo niepomyślnych prognoz – pogoda dopisała. W niedzielę 13 lipca spotykaliśmy się z mieszkańcami i turystami w Jastrzębiu-Zdroju. Akcja informacyjno-edukacyjna „EuroLato 2014” przez całe lato towarzyszy trasie koncertowej Lata z Radiem.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-07-14
 
 
Partnerstwo dla innowacji
Nowe metody leczenia cukrzycy i chorób oczu, uruchomienie produkcji pojazdów napędzanych wodorem – to tylko niektóre projekty, które powstaną dzięki partnerstwu badań naukowych między UE, sektorem prywatnym i państwami członkowskimi w ramach programu „Horyzont 2020”. Pierwsza runda finansowania zostanie przeznaczona na projekty, które podniosą poziom życia ludzi i zwiększą konkurencyjność europejskiego przemysłu.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-07-11
 
 
Jednolita przestrzeń powietrzna
Polska znalazła się wśród osiemnastu państw, które Komisja Europejska wezwała do usprawnienia swoich funkcjonalnych bloków przestrzeni powietrznej (FAB). Takie bloki odgrywają główną rolę w tworzeniu efektywniejszego, mniej kosztownego i mniej zanieczyszczającego systemu lotnictwa w Europie.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-07-11
 
 
Komisja pozywa Polskę i Austrię przed Trybunał UE
Komisja Europejska pozywa Polskę i Austrię do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z niedopełnieniem obowiązku transpozycji dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Na mocy tej dyrektywy państwa członkowskie muszą określić i stosować minimalne wymagania dotyczące charakterystyki energetycznej wszystkich budynków, stworzyć system certyfikacji w odniesieniu do charakterystyki energetycznej budynków i ustanowić wymóg regularnej inspekcji systemów grzewczych i klimatyzacyjnych.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-07-10
 
 
Kolejny rekordowy rok programu Erasmus
Z najnowszych danych statystycznych dotyczących programu Erasmus opublikowanych dzisiaj przez Komisję Europejską wynika, że w latach 2012–2013 prawie 270 tys. studentów (nowy rekord) skorzystało z unijnych stypendiów na studia lub szkolenia za granicą, w tym 16,2 tys. studentów z Polski.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-07-10
 
 
Zwrot funduszy na WPR
Polska musi zwrócić do unijnej kasy 5,84 mln euro, które otrzymała na Wspólną Politykę Rolną. Rząd w Warszawie nie przestrzegał procedur związanych z oceną projektów w sektorze rozwoju obszarów wiejskich. W ramach tzw. procedury rozliczenia rachunków KE wystąpiła do państw członkowskich o zwrot nienależnie wypłaconych kwot. Piętnaście krajów będzie musiało zwrócić w sumie 57 mln euro.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-07-10
 
 
Zatrudnienie młodych
Inicjatywa na rzecz zatrudnienia ludzi młodych będzie tematem specjalnego seminarium, które odbędzie się w piątek, 11 lipca, w Brukseli. W spotkaniu wezmą udział eksperci z Komisji Europejskiej i państw członkowskich, którzy zastanowią się jak przyspieszyć ustalenia dotyczące praktycznego wdrożenia w życie funduszu o wartości 6 mld euro.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-07-09
 
 
Zaproszenie na młodzieżowy kongres NOWA KOMUNIKACJA DLA EUROPY
Regionalna Reprezentacja Komisji Europejskiej w Bonn oraz Federalna Agencja Edukacji Obywatelskiej w Niemczech pragnie zaprosić 60 młodych ludzi w wieku 18 - 25 lat ze wszystkich krajów członkowskich UE na konferencję, której przedmiotem bedzie dyskusja na temat przyszłości i rozwoju Unii Europejskiej w 21 wieku.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-07-08
 
 
Ważne prawa konsumentów
Ścisłe egzekwowanie praw konsumentów to korzyść także dla przedsiębiorstw – mówił w Rzymie komisarz ds. polityki konsumenckiej Neven Mimica. Przedstawiając swoje poglądy, zwrócił uwagę na to, że Komisja Europejska musi stworzyć ramy, które pozwolą zwalczyć powszechne naruszenia, które występują jednocześnie w kilku, a nawet we wszystkich państwach UE. Zmiany przełożą się na większą przejrzystość na rynku, wzmocnią konkurencję i zrównają szanse przedsiębiorców.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-07-08
 
 
Euroentuzjaści z Ukrainy w PKE
W jaki sposób Komisja Europejska zachęcą obywateli krajów członkowskich do czynnego udziału w życiu wspólnoty europejskiej? Z jakich źródeł czerpać informacje na temat Unii Europejskiej? Jak zmieniła się Polska w ciągu ostatnich dziesięciu lat oraz jak narodziła się tożsamość europejska u Polaków? – to tylko niektóre z pytań zadawanych przez grupę studentów z Ukrainy, którzy gościli 3 lipca w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-07-07
 
 
Nauka 2.0 – konsultacje
Konsultacje społeczne w sprawie koncepcji „Nauka 2.0” zainicjowała dziś Komisja Europejska. Ich celem jest zbadanie ostatnich tendencji w działaniach naukowców. Uczeni stosują nowoczesne technologie, by pozyskać do udziału w badaniach tysiące ludzi – sami też o wiele chętniej dzielą się doświadczeniami zarówno w swoim gronie, jak i udostępniając wyniki badań w internecie. KE chce sprawdzić, czy Europejczycy uczestniczą w tych procesach.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-07-04
 
 
Kolejny weekend z EuroLatem 2014
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zaprasza na cykl imprez EuroLato 2014 towarzyszących trasie koncertowej "Lata z Radiem". W europejskim namiocie na odwiedzających czekać będzie moc atrakcji, zabaw i konkursów z nagrodami, które pozwolą miło spędzić czas oraz dowiedzieć się więcej o działaniach Unii Europejskiej. W najbliższą sobotę 5 lipca będziemy w Tarnowie Podgórnym w Wielkopolsce, w niedzielę 6 lipca zapraszamy do Żnina (woj. kujawsko-pomorskie). Do końca wakacji odwiedzimy w sumie 20 miast. Do zobaczenia!
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-07-04
 
 
Zastępstwa w Komisji
Unijna gospodarka stanie się bardziej ekologiczna, a znaczenie recyklingu będzie wzrastać – Komisja Europejska uchwaliła wnioski, które pomogą w osiągnięciu tych celów. Zmiany dotyczące gospodarki odpadami pozwolą też stworzyć 580 tys. nowych miejsc pracy, zmniejszyć zapotrzebowanie na trudno dostępne zasoby i zwiększyć konkurencyjność Unii.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-07-03
 
 
Nasze trzecie urodziny
Od pierwszego lipca 2011, dnia objęcia przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, mijają już trzy lata. To właśnie tego dnia otwarte zostały we Wrocławiu Przedstawicielstwo Regionalnego Komisji Europejskiej oraz Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego. W naszej siedzibie można uzyskać informacje na temat UE czy porady dotyczące przysługujących nam praw, wziąć udział w wielu spotkaniach i konferencjach. Zobaczcie, co wydarzyło się przez 3 lata naszej działalności.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-07-03
 
 
Twórz, nie podrabiaj!
Skuteczna ochrona i egzekwowanie praw własności intelektualnej mogą pomóc w rozwoju europejskiej gospodarki. Dlatego KE, proponując nowe podejście do problem, wskazuje na konieczność wyeliminowania z handlu tych podmiotów, które czerpią największe zyski z łamania praw związanych z własnością intelektualną. - Skuteczne egzekwowanie prawa musi opierać się na ścisłej współpracy między organami ścigania – mówikomisarz Algirdas Šemeta.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-07-02
 
 
Zastępstwa w Komisji
Czterech dotychczasowych członków Komisji Europejskiej – w tym Polak Janusz Lewandowski – zakończyło swoje misje jako unijni komisarze. Do czasu mianowania ich następców przewodniczący José Manuel Barroso podzielił obowiązki pomiędzy pozostałych członków KE. Oprócz Lewandowskiego do Parlamentu Europejskiego przenoszą się: Fin Olli Rehn, Włoch Antonio Tajani oraz reprezentująca Luksemburg Viviane Reding.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-07-02
 
 
Koleją wygodniej
250,7 mln euro z Funduszu Spójności na modernizację kolei i wzrost konkurencyjności – tyle wyniesie dofinansowanie dwóch inwestycji infrastrukturalnych w Polsce, które właśnie zatwierdziła Komisja Europejska. Ich celem jest odnowa taboru w priorytetowych transeuropejskich korytarzach transportowych (TEN-T) na terenie Polski. Dzięki inwestycjom pasażerowie będą mogli liczyć na większe bezpieczeństwo, komfort i krótszy czas przejazdu.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-07-01
 
 
Roaming: ostatnia obniżka
Od 1 lipca transmisja danych w roamingu może kosztować nas o ponad połowę mniej niż latem zeszłego roku. Tę wielką letnią wyprzedaż zawdzięczamy Komisji Europejskiej! Od 1 lipca 2014 r. UE obniży pułapy cenowe za ściąganie danych z 45 do 20 centów za megabajt. Korzystanie z map, oglądanie filmów, sprawdzanie e-maili i korzystanie z portali społecznościowych będzie jeszcze tańsze w całej UE. Celem KE jest całkowite zniesienie opłat roamingowych do 2016 r.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-07-01
 
 
Ponad 250 milionów euro na modernizację polskich kolei
Komisja Europejska zatwierdziła dwie inwestycje na kwotę w sumie 250,7 milionów euro z Funduszu Spójności na modernizację polskich kolei i wzrost konkurencyjności w krajowym sektorze kolejowym. Inwestycje mają na celu odnowę taboru kolejowego w priorytetowych transeuropejskich korytarzach transportowych (TEN-T) na terenie Polski. Dzięki tym inwestycjom pasażerowie i turyści będą mogli cieszyć się znacznie lepszymi warunkami podczas podróży: większym bezpieczeństwem, komfortem i krótszym czasem przejazdu oraz lepszą obsługą.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-06-30
 
 
Juncker nominowany
Były premier Luksemburga Jean-Claude Juncker został kandydatem na nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej. Decyzja zapadła podczas Rady Europejskiej obradującej w Brukseli 26 i 27 czerwca br. O poparciu Junckera zadecydowało formalne głosowanie przeprowadzone podczas szczytu przywódców 28 krajów członkowskich, w którym Luksemburczyk uzyskał kwalifikowaną większość. Teraz jego kandydatura zostanie przedstawiona Parlamentowi Europejskiemu.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-06-30
 
 
Stowarzyszeni z UE
Podczas odbywającego się dziś w Brukseli szczytu Rady Europejskiej, Ukraina, Mołdawia i Gruzja podpisały umowy stowarzyszeniowe z Unią Europejską, obejmujące m.in. utworzenie strefy wolnego handlu. To symboliczna chwila dla trzech krajów uczestniczących w projekcie Partnerstwa Wschodniego – umowy pogłębią polityczne i gospodarcze relacje z Unią Europejską, korzystnie wpłyną też na gospodarki trzech państw.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-06-30
 
 
Zwalczyć cyberprzestępczość
Porozumienie o współpracy strategicznej związanej ze zwalczaniem cyberprzestępczości podpisali szefowie Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) oraz Europejskiego Urzędu Policji (Europol). To strategiczny dokument, który pozwoli na ściślejszą współpracę i wymianę informacji podczas walki z przestępczością w sieci.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-06-27
 
 
Rybołóstwo w UE
Na północy i zachodzie Europy następuje odbudowa stad ryb, ale nadal są poważne problemy związane z nadmiernymi połowami w Morzu Śródziemnym. Takie główne przesłanie Maria Damanaki, europejska komisarz ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa, przekazała w tegorocznym sprawozdaniu na temat stanu zasobów rybnych i przygotowań do ustalania kwot połowowych na kolejne lata.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-06-27
 
 
Niedoceniani nauczyciele
Ponad 80% nauczycieli w Unii Europejskiej ma wrażenie, że ich zawód i starania nie są doceniane – wynika z ostatniego międzynarodowego badania nauczania i uczenia się (TALIS). Choć nauczyciele czują się dobrze przygotowani do zawodu, uważają, że wsparcie na początku ich drogi zawodowej nie jest powszechnie dostępne. Komisja Europejska wzywa więc do działań, które sprawią, że zawód nauczyciela stanie się bardziej atrakcyjny.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-06-26
 
 
Bezpiecznie w drogę
Jak szybko można pędzić na hiszpańskich autostradach? Czy rowerzysta w Szwecji potrzebuje kasku? Jakie wyposażenie bezpieczeństwa w samochodzie jest wymagane na Słowacji? Wybierając się na wakacje, nie musimy już poświęcać czasu na żmudne szukanie takich informacji. Podróżując po Europie można mieć wszystko pod ręką dzięki opracowanej przez Komisję Europejską nowej aplikacji na smartfony „Going Abroad”.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-06-26
 
 
200 mln Europejczyków z EKUZ
Prawie 200 mln Europejczyków ma już europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ). Tak wynika z najnowszych dostępnych danych. To ponad połowa ubezpieczonych w UE. Ta liczba stale rośnie: w zeszłym roku kartą posługiwało się o 8 mln obywateli więcej niż rok wcześniej.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-06-25
 
 
Roaming danych znów tańszy
d 1 lipca transmisja danych w roamingu może kosztować nas o ponad połowę mniej niż latem zeszłego roku. Tę wielką letnią wyprzedaż zawdzięczamy Komisji Europejskiej! Od 1 lipca 2014 r. UE obniży pułapy cenowe za ściąganie danych z 45 do 20 centów za megabajt. Korzystanie z map, oglądanie filmów, sprawdzanie e-maili i korzystanie z portali społecznościowych będzie jeszcze tańsze w całej UE.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-06-25
 
 
Badania nad grafenem
W czasie obchodów tygodnia grafenu, Komisja Europejska ogłosiła podwojenie rozmiarów projektu badań nad grafenem (Graphene flagship), co sprawia, że jest on jedną z większych inicjatyw europejskich w dziedzinie badań naukowych. W wyniku rozstrzygniętego właśnie konkurencyjnego zaproszenia o wartości 9 mln euro do udziału w konsorcjum zaproszono 66 nowych partnerów, w tym Uniwersytet Warszawski. Chociaż większość partnerów to uniwersytety i instytuty badawcze, rośnie udział przedsiębiorstw, głównie MŚP. Partnerstwo obejmuje obecnie ponad 140 organizacji z 23 krajów. Jego główny cel, to przeniesienie „magicznych właściwości” grafenu i powlekanych nim materiałów z naukowego laboratorium do codziennego użytku.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-06-24
 
 
Pacjenci za mało bezpieczni
Komisja Europejska opublikowała dziś pakiet przepisów dotyczących bezpieczeństwa pacjenta, w którym opisano dotychczasowe osiągnięcia w tym zakresie od 2012 r. oraz wskazano bariery, które należy pokonać, aby podnieść poziom bezpieczeństwa pacjentów. O ile poczyniono postępy w zakresie kształtowania krajowych programów na rzecz bezpieczeństwa pacjentów, wciąż wiele pozostaje do zrobienia w sprawie upodmiotowienia pacjentów, szczególnie w obszarze kształcenia i szkolenia pracowników opieki zdrowotnej. Wyniki konsultacji publicznych pokazują, że większość obywateli nadal postrzega kwestię bezpieczeństwa pacjentów jako problem w UE.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-06-24
 
 
EuroLato 2014
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zaprasza na cykl imprez EuroLato 2014 towarzyszących trasie koncertowej Lata z Radiem. W europejskim namiocie na odwiedzających czekać będzie moc atrakcji, zabaw i konkursów z nagrodami, które pozwolą miło spędzić czas oraz dowiedzieć się więcej o działaniach Unii Europejskiej. Startujemy w sobotę 28 czerwca w Uniejowie w woj. łódzkim. Do końca wakacji odwiedzimy w sumie 20 miast. Do zobaczenia!
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-06-23
 
 
Informacja dla klientów Punktu
Uprzejmie informujemy, iż dnia 20 czerwca br. Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Ostrów Wielkopolski będzie nieczynny. Za utrudnienia przepraszamy.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-06-18
 
 
Niezadowoleni z edukacji
Edukacja i szkolenia nie odpowiadają potrzebom rynku pracy – tak uważa co czwarty Europejczyk. Nowe badanie Eurobarometru wykazało również, że taki sam odsetek obywateli UE twierdzi, że ich wykształcenie i kursy, które przeszli, nie zapewniły im umiejętności niezbędnych do znalezienia pracy zgodnej z ich kwalifikacjami.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-06-18
 
 
Miliony na przesył gazu
410 mln złotych kredytu przyznał operatorowi systemu przesyłowego gazu ziemnego w Polsce, spółce GAZ-SYSTEM S.A., Europejski Bank Inwestycyjny. Pieniądze zostaną przeznaczone na rozbudowę gazociągu z Lwówka do Odolanowa. Projekt – część planowanego korytarza gazowego UE Północ-Południe w Europie Środkowej i Środkowo-Wschodniej – ułatwi dostęp do alternatywnych źródeł dostaw gazu.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-06-17
 
 
Konsument w epoce cyfrowej
Dobre wieści dla ponad 507 milionów konsumentów w UE - unijna dyrektywa, która właśnie weszła w życie, wzmacnia ich prawa niezależnie od tego, czy dokonują oni zakupów w internecie czy w sklepach stacjonarnych. Nowe przepisy będą korzystne także dla firm, ponieważ stworzą równe szanse, przez co oferowanie produktów i usług w kontekście transgranicznym będzie tańsze. W Polsce i Bułgarii dyrektywa wejdzie w życie z opóźnieniem.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-06-16
 
 
UE wspiera Ukrainę
Komisja Europejska wypłaciła Ukrainie pierwszą kwotę w wysokości 250 mln euro celem wsparcia instytucji i reform w kraju. Ta płatność jest częścią programu na rzecz wzmocnienia instytucji państwowych ("State Building Contract") podpisanego 13 maja br. po wspólnym posiedzeniu Komisji Europejskiej i rządu ukraińskiego w Brukseli.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-06-16
 
 
48 mld EUR na badania
Komisja Europejska i Grupa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) uruchomiły nowatorskie instrumenty finansowe i usługi doradcze UE, które mają ułatwić innowacyjnym przedsiębiorstwom dostęp do finansowania. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych siedmiu lat produkty „InnovFin – Fundusze unijne dla innowatorów” udostępnią przedsiębiorstwom ponad 24 mld EUR na badania naukowe i innowacje. Wartość ostatecznych inwestycji w dziedzinie badań naukowych i innowacji, które otrzymają wsparcie z tych środków, ma sięgnąć 48 mld EUR.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-06-13
 
 
Nie odwracaj oczu
Kampanię na rzecz zwalczania przemocy seksualnej wobec dzieci podczas mundialu, pod hasłem „Nie odwracaj oczu”, zainicjował dziś przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso. Akcję, skierowaną do Brazyliczyków i kibiców, którzy przyjadą na mundial, wspierają m.in. Kaká, Juninho Pernambucano i inni znani brazylijscy piłkarze.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-06-13
 
 
Europejski Tydzień Sportu
We wrześniu 2015 r. zorganizowany zostanie pierwszy Europejski Tydzień Sportu. Celem akcji jest promowanie ćwiczeń fizycznych i aktywności w każdej postaci. Sprawa jest ważna, bo z najnowszego badania Eurobarometru na temat sportu i aktywności fizycznej wynika, że prawie 60% obywateli UE nie ćwiczy i nie uprawia sportu w ogóle, albo robi to bardzo rzadko.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-06-12
 
 
Praca w PKE
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce poszukuje kandydata/kandydatki na pracownika kontraktowego (contract agents) do wydziału administracji na stanowisko Accounting Assistant in Representation in Warsaw. Czekamy na zgłoszenia osób, które zdały egzamin CAST Function Group III.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-06-12
 
 
Reformy dla innowacji
Choć inwestycje w badania naukowe i innowacje stymulują wzrost gospodarczy, to wiele krajów UE wciąż nadal musi ograniczać wydatki budżetowe. Dlatego Komisja Europejska zaleca maksymalnie usprawnienie procedur tak, aby wydatek nawet najmniejszej kwoty przyniósł jak najlepsze rezultaty. – Czas na sygnał ostrzegawczy: albo podejmiemy działania teraz, albo zapłacimy za ich brak w nadchodzących latach – mówi komisarz Máire Geoghegan-Quinn.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-06-11
 
 
Impuls dla dyplomacji kulturalnej
Unia Europejska i jej państwa członkowskie mogą znacząco zyskać, stosując tak zwaną miękką siłę (ang. soft power), jaką dysponuje dyplomacja kulturalna. Przyniosłoby to korzyści gospodarce dzięki lepszemu dostępowi do rynku dla europejskiego sektora kultury i sektora kreatywnego, większej różnorodności kulturowej, a także szerszej wymianie wartości europejskich. To główny wniosek z opublikowanego dzisiaj raportu KE.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-06-11
 
 
Lewandowski głosem dzieci
UNICEF i Unia Europejska rozpoczynają właśnie kampanię „Głos Dzieci”, w której Robert Lewandowski, Ambasador Dobrej Woli UNICEF, apeluje o wsparcie dla dzieci dotkniętych kryzysami humanitarnymi. Piłkarz odwiedził obóz dla uchodźców w Jordanii i użyczył głosu chłopcu, który stał się ofiarą wojny w Syrii.W spocie promującym kampanię „Głos Dzieci” Robert Lewandowski, Ambasador Dobrej Woli UNICEF, wystąpił wspólnie z Mustafą, syryjskim chłopcem, dla którego wojna, strach i przemoc to codzienność.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-06-10
 
 
Inwazja marsjańskich łazików
Zakończyła się rejestracja do European Rover Challenge 2014. Do udziału w tych międzynarodowych zawodach zgłosiło się aż 25 zespołów z całego świata. Impreza odbędzie się w dniach 5-7 września w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu k. Chęcin. Partnerem akcji jest Komisja Europejska w Polsce.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-06-09
 
 
Kosmiczne innowacje w Polsce
W dniach 5-7 września 2014 r. w Podzamczu k. Chęcin odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa Człowiek w Kosmosie z udziałem ekspertów ds. kosmosu z całego świata oraz Piknik Naukowo – Technologiczny, skierowany do szerokiego grona odbiorców. Zainteresowani prelegenci i wystawcy wciąż mogą zgłaszać się do organizatorów. Partnerem akcji jest Komisja Europejska w Polsce.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-06-09
 
 
Litwa gotowa na euro
Komisja Europejska proponuje, by Litwa miała możliwość wejścia do strefy euro już 1 stycznia 2015 r. Ze sprawozdania, w którym oceniono gotowość ośmiu państw UE do przyjęcia wspólnej waluty wynika, że rząd w Wilnie wypełnił wszystkie konieczne warunki. Teraz na ten krok musi zgodzić się Rada Unii Europejskiej.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-06-06
 
 
Lewandowski: czas reform trwa
Polska jest na dobrym kursie – mówił w Sejmieunijny komisarz ds. programowania finansowego i budżetu. Janusz Lewandowski przedstawił posłom 3 komisji sejmowych: do Spraw Unii Europejskiej, Finansów Publicznych i Gospodarki zalecenia dla Polski na rok 2014/15, opracowane przez Komisję Europejską w ramach tzw. semestru europejskiego. Jest to proces koordynacji polityki gospodarczej w ramach Unii Europejskiej.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-06-06
 
 
Strzał w 10-tkę!
Do 13 czerwca wystawę "Strzał w 10-tkę!", prezentującą drogę Polski do UE, znów można ogladać w Warszawie, tym razem w Auli Spadochronowej Szkoły Głównej Handlowej. Dziś świętujemy 25 lat wolności, ta wystawa prezentuje historię integracji Polski z Unią Europejską, dokumenty i zdjęcia, także te mniej oficjalne - mówiła, otwierając ekspozycję, Ewa Synowiec - Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Wystawa odwiedziła już Łódź, do końca roku będzie jeszcze gościć w Lublinie, Zamościu, Ustce, Słupsku, Olsztynie, Bydgoszczy, Gdańsku, Wrocławiu, Białymstoku, Katowicach i Poznaniu.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-06-05
 
 
Miliony na polskie koleje
268 mln EUR kredytu przyznał spółce PKP Polskie Linie Kolejowe SA Europejski Bank Inwestycyjny. Pieniądze zostaną przeznaczone na modernizację linii kolejowej z Katowic do Krakowa. Dzięki pożyczce wymienione zostaną tory, podkłady i sieć trakcyjna. Pociągi pojadą szybciej, a przebudowa stacji zapewni większy komfort podróżowania osobom niepełnosprawnym.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-06-05
 
 
Rekomendacje dla Europy
Komisja Europejska przyjęła zalecenia dotyczące polityki gospodarczej poszczególnych państw członkowskich - rekomendacje mają na celu podtrzymanie ożywienia gospodarczego, zapoczątkowanego w ubiegłym roku. Zalecenia KE opierają się na szczegółowej analizie sytuacji każdego kraju i zawierają wskazówki na temat sposobów pobudzania wzrostu gospodarczego, zwiększania konkurencyjności i tworzenia nowych miejsc pracy w latach 2014–2015. W przypadku Polski KE zamierza zwiesić tzw. procedurę nadmiernego deficytu.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-06-04
 
 
Konferencja: Wszystko o polityce zagranicznej
Polska Polityka Zagraniczna – efektywnie, znacząco, perspektywicznie - to tytuł konferencji, na którą już 5 czerwca, o 9.45 na Kampusie Głównym Uniwersytetu Warszawskiego, zaprasza Koło Młodych Dyplomatów UW. Wydarzenie to jest zwieńczeniem półrocznego projektu, związanego z analizą dotyczącą działalności polskiego MSZ na świecie. Projekt był realizowany w ramach konkursu EurActiv.pl oraz Komisji Europejskiej. Podczas konferencji, podzielonej na trzy panele ekspercie, będzie mowa głównie o pozycji Polski w regionie i na świecie.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-06-04
 
 
Sceptycy w Europie
Jak przeciwnicy dalszej integracji wpłyną na kształt Europy? - to jedno z zagadnień omawianych podczas ogólnopolskiego seminarium naukowego „Eurosceptycyzm w Polsce i w Europie". Zorganizowano je w piątek 30 maja br. w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Partnerem wydarzenia było Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-06-03
 
 
Zrównoważony świat
Walka z ubóstwem, poprawa opieki zdrowotnej, bezpieczeństwo żywnościowe, edukacja, ochrona sanitarna, godna praca – to część obszarów priorytetowych wymienionych przez KE w ramach negocjowania globalnych celów zrównoważonego rozwoju. - Po raz pierwszy świat dysponuje technologią i zasobami umożliwiającymi likwidację skrajnego ubóstwa za naszego życia – podkreśla komisarz ds. rozwoju Andris Piebalgs.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-06-03
 
 
Więcej na naukę i edukację
Więcej pieniędzy na pokrycie zobowiązań prawnych w obszarze badań i innowacji, edukacji oraz wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw. Do tego zmiany w budżecie polityki spójności, uwzględniające wnioski o wyższe zwroty dla państw członkowskich i trudną sytuację na Ukrainie – takie zmiany znalazły się w projekcie nowego budżetu korygującego na rok 2014, który przedstawiła Komisja Europejska.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-06-02
 
 
Jak ugryźć pieniądze z CEF?
Co to jest instrument Łącząc Europę i kto może starać się o wsparcie finansowe z tego źródła? – to główny temat spotkania informacyjnego zorganizowanego we wtorek 27 maja 2014 r. dla przedstawicieli polskich firm, uczelni i samorządów. Łącząc Europę (Connecting Europe Facility - CEF) będzie finansować projekty transportowe, energetyczne i internetowe – do 2016 r. Polska może wykorzystać z tego źródła ok. 4,4 miliarda EUR.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-05-30
 
 
Sprawniejsi w sieci
Obywatele i przedsiębiorcy w Unii Europejskiej coraz częściej wchodzą do sieci, robią zakupy przez internet, mają większe zaufanie do rozwiązań teleinformatycznych i sprawniej z nich korzystają. Nadal istnieje jednak ogromna przepaść pomiędzy obywatelami w zakresie umiejętności cyfrowych. Mimo to, według najnowszych danych, Europa jest na dobrej drodze, by do 2015 roku zrealizować 95 spośród 101 celów agendy cyfrowej, a to ogromny postęp.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-05-30
 
 
KE a Jeden z nas
Komisja Europejska ogłosiła dziś odpowiedź na europejską inicjatywę obywatelską „Jeden z nas”. Po spotkaniu z jej organizatorami i przeanalizowaniu postulatów KE postanowiła, że nie przedstawi wniosku ustawodawczego w tej sprawie, gdyż państwa członkowskie i Parlament Europejski niedawno przedyskutowały te zagadnienia i podjęły decyzję o kierunku odnośnej polityki. Autorzy inicjatywy wezwali UE do zaprzestania finansowania działań, które zakładają niszczenie ludzkich zarodków – przede wszystkim w dziedzinie badań naukowych, pomocy rozwojowej i zdrowia.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-05-29
 
 
Plan energetycznego bezpieczeństwa
– Napięcia na Ukrainie po raz kolejny przypomniały nam o tym, że należy wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej. Jest jeszcze dużo do zrobienia – powiedział Przewodniczący Komisji Europejskiej, José Manuel Barroso, przedstawiając nową europejską strategię w tym zakresie. Do najważniejszych punktów nowego planu należą: zróżnicowanie zewnętrznych dostaw energii, modernizacja infrastruktury, ukończenie tworzenia wewnętrznego rynku oraz oszczędzanie energii.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-05-29
 
 
Czyste europejskie kąpieliska
Cypr, Luksemburg, Malta, Chorwacja – to w tych państwach woda w kąpieliskach jest najczystsza. Europejska Agencja Środowiska opublikowała coroczne sprawozdanie na temat jakości wody w europejskich rzekach, jeziorach i kąpieliskach. Z zestawienia danych z 22 000 miejsc w UE, Szwajcarii i Albanii wynika, że turyści i plażowicze mogą czuć się usatysfakcjonowani i bezpieczni. Jakość wody w europejskich kąpieliskach oceniono jako ogólnie wysoką. W Polsce minimalne kryteria spełnia 98% badanych punktów. W dwóch trzecich przypadków jakość wody została uznana za „doskonałą”.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-05-28
 
 
Konferencja: Eurosceptycyzm w Polsce i w Europie
Eurosceptycyzm w Polsce i w Europie – to tytuł czwartej już ogólnopolskiej konferencji naukowej organizowanej w ramach rocznego cyklu seminariów, poświęconych 10. rocznicy członkostwa Polski w UE. Tym razem zapraszamy w piątek 30 maja na Uniwersytet Jagielloński. Organizatorem wydarzenia jest tamtejszy Instytut Europeistyki, we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce (PKE).
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-05-27
 
 
Zaproszenie na debatę: Płacę, więc wymagam
W najbliższych miesiącach zmienią się prawa konsumentów w Polsce. Powód? Wejście w życie Ustawy o prawach konsumenta. Ustawa ta wprowadza do polskiego systemu prawnego Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/83/EU z dn. 25 października 2011 r. w sprawie praw konsumentów. Zaproszeni do udziału w spotkaniu eksperci omówią zmiany, jakie wprowadzi w polskim prawie nowa dyrektywa. Zapraszamy na debatę 29 maja o godz. 15.00 przy ul. Widok 10. Spotkanie należy do cyklu „ Z Widokiem na Europę” organizowanego regularnie w Domu Europy w Wrocławiu.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-05-27
 
 
Europa wybrała swój Parlament
W całej UE zakończyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. W Polsce 22,7%, w całej UE - 41,3% - takie są pierwsze, sondażowe wyniki frekwencji w eurowyborach. Oznacza to, że w Polsce do urn poszło mniej osób uprawnionych do głosowania niż w 2009 roku (24,5%), zaś frekwencja w całej UE była minimalnie wyższa niż przed 5 laty. Poniżej prezentujemy przybliżony podział mandatów w Parlamencie Europejskim.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-05-26
 
 
Nagrody Natura 2000 rozdane
W środę wieczorem, podczas ceremonii w Brukseli, po raz pierwszy przyznano nagrody Natura 2000. Spośród 163 wniosków z całej Europy, 22 najlepsze zostały przedstawione jury, w którym zasiedli wybitni specjaliści. Nagrody najlepszym wręczyli komisarz ds. środowiska Janez Potočnik oraz członkowie jury. O nagrodę mógł się ubiegać każdy, kto ma bezpośredni związek z siecią Natura 2000 – przedsiębiorstwa, organy, organizacje pozarządowe, ochotnicy, właściciele gruntów, instytucje edukacyjne oraz osoby prywatne.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-05-23
 
 
Obywatele a polityka
Jako zaangażowany obywatel masz prawo odczuwać złość z powodu wysokiego poziomu bezrobocia wśród młodych ludzi w Twoim kraju, zamykania ośrodków sportowych, czy topnienia polarnych czap lodowych. Ale co zamierzasz z tym zrobić? Czy masz na przykład zamiar oddać głos w tym miesiącu w wyborach do Parlamentu Europejskiego, aby mieć wpływ na wybór najważniejszych decydentów? Co decyduje o Twoich politycznych działaniach? Rusza projekt POLPART, który ma pomóc naukowcom lepiej zrozumieć dlaczego obywatele angażują się w politykę w taki a nie inny sposób. Niedzielne wybory do PE będą punktem startowym dla pięcioletnich badań.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-05-23
 
 
Dumni z wyboru
#dumnizwyboru – to kampania społecznościowa Komisji Europejskiej w Polsce, która rozpoczęła się w drugiej połowie kwietnia, a kończy w tym tygodniu. Aż do teraz nie było wiadomo, jaki jest cel tej kampanii, ani kto jest jej autorem. Znani blogerzy i vlogerzy, którzy włączyli się w akcję, zachęcali swoich fanów, aby dzielili się z innymi tym, z czego są dumni: nowy dom z ładnym widokiem, wycieczka dookoła świata, zaręczyny, zdany egzamin czy przygarnięcie czworonoga. Setki osób opublikowało swoje wpisy z #dumnizwyboru, wygrywając przy okazji zaprojektowane specjalnie dla nich koszulki. Pokazali jasno, ile tak naprawdę zależy od jednej decyzji, od jednego wyboru. Teraz już możemy ujawnić: w niedzielę, 25 maja warto wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego, żeby później powiedzieć #dumnizwyboru.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-05-22
 
 
Energetyczne bezpieczeństwo
Stworzenie wewnętrznego rynku energetycznego, oszczędzanie energii, zwiększenie krajowej produkcji energii oraz poszerzenie zakresu źródeł, dróg i kontrahentów, od których jest importowana: to sposoby na ograniczenie zależności energetycznej UE. Liderzy przemysłu energetycznego dyskutowali na ten temat w Brukseli podczas konferencji „Tworząc strategię europejskiego bezpieczeństwa energetycznego”, zorganizowanej przez Komisję Europejską. W dyskusji wzięli udział m.in. przewodniczący KE José Manuel Barroso i premier RP Donald Tusk.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-05-22
 
 
Bezpieczni w wakacje
U wrót sezonu wakacyjnego miliony Europejczyków planują wakacyjne wyjazdy do rozmaitych, niekiedy bardzo egzotycznych, zakątków świata. Przedstawiamy kilka wskazówek postępowania w przypadku, w którym urlop nie przebiegnie dokładnie tak, jak planowaliśmy. Zastanawiasz się, kto pokryje koszty leczenia po nieszczęśliwym wypadku, albo z kim powinieneś skontaktować się w razie problemów? Przeczytaj, jak Unia Europejska może Ci pomóc.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-05-21
 
 
Nowe perspektywy w dialogu
Zapraszamy na konferencję: Nowe perspektywy dialogu. Model deliberacji i narzędzia IT w procesach decyzyjnych już 28 maja, w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 56/66, sale: 315 i 316. Celem konferencji jest dyskusja nad aktualnymi, budzącymi coraz szersze zainteresowanie, problemami zarządzania komunikacją w kontekście procesów decyzyjnych w wymiarze lokalnym, narodowym i europejskim oraz nad wykorzystaniem narzędzi internetowych na rzecz włączenia społecznego w te procesy. Współorganizatorem wydarzenia jest Komisja Europejska w Polsce.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-05-20
 
 
Lewandowski dzieciom w kampanii UNICEF
Polski piłkarz Robert Lewandowski został ambasadorem dobrej woli UNICEF i kampanii "Głos dzieci w potrzebie", realizowanej wspólnie przez Dyrekcję Generalna ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (ECHO) oraz Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF). Kampania ma na celu podniesienie świadomości społecznej dotyczącej losu dzieci podczas kryzysów humanitarnych.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-05-20
 
 
KONFERENCJA Europolis - miasta przyszłości
Samochody elektryczne, wykorzystanie energii słonecznej, zwiększanie efektywności energetycznej - to niektóre ze sposobów na obniżenie emisji gazów cieplarnianych w przestrzeni miejskiej. To także tematy przewodnie konferencji Europolis. Inteligentne miasta przyszłości, która odbędzie się 13 czerwca br. w Centrum Nauki Kopernik. Wydarzenie organizują Fundacja Schumana oraz miasto stołeczne Warszawa. Partnerem merytorycznym konferencji jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-05-19
 
 
Współpraca przez granice
19 i 20 maja w Brukseli odbędzie się coroczne posiedzenie instytucji zarządzających programami Europejskiej współpracy terytorialnej (EWT). Towarzyszyć im będą osoby, które uczestniczyły w czterech sztandarowych transgranicznych projektach regionalnych i były ich beneficjentami. Będzie to okazja do podkreślenia szczególnych wyzwań, przed którymi stoi jedna trzecia obywateli UE, którzy mieszkają i pracują w europejskich regionach przygranicznych.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-05-19
 
 
Ucz jak świadomie żyć!
Rusza Consumer Classroom - portal społecznościowy dla nauczycieli, dający dostęp do biblioteki materiałów z zakresu edukacji konsumenckiej. To także interaktywne narzędzia pozwalające na przygotowanie i przeprowadzenie ciekawych zajęć dla młodzieży w wieku 12-18 lat. Celem Komisji Europejskiej, która finansuje ten projekt, jest przekazanie młodym ludziom praktycznej wiedzy, która pozwoli im stać się świadomymi konsumentami.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-05-16
 
 
Prawa pasażerów samolotów
Pasażerowie samolotów wciąż nie są do końca świadomi swoich praw – wynika z raportu Komisji Europejskiej za lata 2010-2012. Dokument pokazuje, że liczba skarg kierowanych do władz krajowych, dotyczących odszkodowań i pomocy zmniejszyła się od pamiętnego roku 2010 (chmura pyłu wulkanicznego, zakłócenia spowodowane opadami śniegu) i utrzymuje się na niskim poziomie. Linie lotnicze ukarane zostają jedynie w 1 proc. przypadków, ponieważ większość skarg regulowana jest bez konieczności uciekania się do takich środków w celu zapewnienia egzekwowania praw pasażerów. Skargi składane przez osoby niepełnosprawne i osoby o ograniczonej sprawności ruchowej, dotyczące problemów w transporcie lotniczym, utrzymują się na bardzo niskim poziomie i w takich przypadkach nie nałożono żadnej kary na linie lotnicze.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-05-16
 
 
Do bankowców o Ukrainie
UE popiera jedność, suwerenność, niepodległość i integralność terytorialną Ukrainy i jest absolutnie zdecydowana wspierać ją politycznie i finansowo - deklaruje w Warszawie Štefan Füle - komisarz UE ds. Rozszerzenia i Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. Füle był gościem, odbywającego się w Warszawie spotkania ponad 2 tysięcy bankierów, polityków i ekspertów Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Utworzenie EBOiRu 25 lat temu było strzałem w "dziesiątkę", to jeden z kluczowych elementów sukcesu transformacji w całym regionie - ocenił podczas spotkania, premier RP Donald Tusk. Podkreślił, że EBOiR nadal jest w Polsce potrzebny.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-05-15
 
 
Komisja Europejska proponuje całkowity zakaz stosowania pławnic
Komisja Europejska chce zakazać stosowania wszelkich pławnic do połowów na wszystkich wodach UE od dnia 1 stycznia 2015 r. Chociaż istnieją już przepisy zakazujące stosowania pławnic do połowu pewnych migrujących gatunków ryb, praktyka ta w dalszym ciągu budzi zaniepokojenie w związku z przypadkowym chwytaniem w sieci ssaków morskich, żółwi morskich i ptaków morskich, które są w większości chronione na mocy prawa UE.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-05-15
 
 
Zielony transport dla Polski
Inwestycje w ekologiczny transport w Polsce o wartości ponad 419 milionów euro zatwierdziła Komisja Europejska. Trzy duże projekty pozwolą zmodernizować linie kolejowe i tramwajowe, poprawić transport między Warszawą i Radomiem oraz między Poznaniem i Śląskiem. Projekty zapewnią zrównoważony i przyjazny dla środowiska transport, co przełoży się również na liczbę pasażerów.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-05-14
 
 
Złoty medal dla szefa KE
Sentencja Plus Ratio Quam Vis (Więcej znaczy rozum niż siła) może być mottem Unii Europejskiej – mówił w sobotę w Krakowie José Manuel Barroso odbierając złoty medal Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przewodniczący Komisji Europejskiej wraz z prezydentem Bronisławem Komorowskim uczestniczyli w obchodach 650-lecia najstarszej polskiej uczelni.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-05-13
 
 
MEDIA w Cannes
21 filmów wspieranych w ramach unijnego programu „MEDIA” zostanie pokazanych na tegorocznym 67. festiwalu w Cannes (14–25 maja). Siedem z nich walczy o główną nagrodę, Złotą Palmę. Wśród filmów pokazywanych w Cannes i zrealizowanych dzięki programowi Media znajdują się obrazy takich twórców jak Michel Hazanavicius, Mike Leigh, Ken Loach, Jean-Luc Godard, Jean-Pierre i Luc Dardenne oraz Wim Wenders.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-05-13
 
 
Świętujmy Dzień Europy na MAJOSTASZKACH !
Spotkajmy się na MajOSTaszkach w Ostrowie Wielkopolskim 11 maja 2014 r. Nasze Konsultantki będą na Was czekać w godz. 13:00 – 18:00 i udzielać odpowiedzi na zapytania o Unię Europejską.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-05-09
 
 
Innowacje morskie jako źródło zrównoważonego wzrostu w UE
Dwie trzecie powierzchni naszej planety zajmują oceany i morza. Jeżeli będziemy nimi gospodarować w zrównoważony sposób, mogą stanowić źródło żywności, leków i energii, zaś ekosystemy mogą zostać zachowane dla następnych pokoleń. Aby jednak było to możliwe, musimy poszerzyć naszą wiedzę na temat mórz i oceanów. W związku z tym Komisja przedstawiła dzisiaj plan działania na rzecz innowacji w niebieskiej gospodarce, aby pomóc w wykorzystaniu zasobów oceanicznych w sposób zrównoważony oraz przyczyniać się do wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy w Europie.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-05-08
 
 
KONKURS Strzał w dziesiątkę!
Co zmieniło się wokół nas w ciągu ostatniej dekady? Co Polska wniosła do Unii Europejskiej i jakie szanse Unia oferuje Polsce? Przedstawicielstwo KE zaprasza uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w konkursie „Strzał w dziesiątkę!” Przygotujcie krótki film, który pokaże co zmieniło się w Waszym życiu i zamieśćcie go w internecie. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody – aparaty fotograficzne, smartfony i tablety. Na zgłoszenia czekamy do 28 czerwca, a na prace konkursowe macie czas do października.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-05-08
 
 
Europejscy hodowcy ryb z poparciem UE
Hodowla ryb jest zdrowa i może pomóc w zwalczaniu przełowienia i ochronie dziko żyjących stad ryb. Takie przesłanie ma wystosować dzisiaj komisarz ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa, Maria Damanaki, na specjalnie zorganizowanym wydarzeniu podczas światowej wystawy Seafood Expo Global w Brukseli.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-05-07
 
 
Łatwiej do portu
Droga morska do portów w Świnoujściu i Szczecinie zostanie gruntownie zmodernizowana. Projekt przewiduje przebudowę umocnień brzegowych na odcinku 8 kilometrów. Ta „morska autostrada” będzie miała ogromny wpływ na ruch statków i handel w regionie. Zwiększy też ochronę środowiska naturalnego i sprawi, że nawigacja będzie bezpieczniejsza. Komisja Europejska zatwierdziła właśnie kwotę 62,8 mln euro z Funduszu Spójności na tę inwestycję.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-05-07
 
 
Dobra prognoza dla Europy
Polska w najbliższych miesiącach powinna pozostać wśród unijnych liderów wzrostu gospodarczego – wynika z wiosennych prognoz Komisji Europejskiej. Rok po wyjściu z recesji w 2014 r. w całej Unii Europejskiej utrzyma się ożywienie. Wzrost realnego PKB ma osiągnąć poziom 1,6 proc. (1,2 proc. w strefie euro) i jeszcze przyspieszy w 2015 r. Prognoza opiera się na założeniu, że państwa członkowskie będą wdrażać uzgodnioną politykę.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-05-06
 
 
Czekamy na Dzień Europy!
9 maja to Dzień Europy! Z tej okazji w wielu miastach Polski odbędą się happeningi, gry miejskie, spotkania i konferencje. Na tej stronie znajdą Państwo zapowiedzi najważniejszych imprez, organizowanych przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce (Warszawa) i Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej (Wrocław), a także przez Punkty Informacji Europejskiej Europe Direct, działające obecnie w 30 miastach Polski. Strona jest na bieżąco aktualizowana. Wszystkie wydarzenia można śledzić "na żywo" używając #DzienEuropy2014. Zapraszamy do udziału!
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-05-02
 
 
LIFE+ także dla Polski
Finansowanie jedenastu polskich projektów związanych z ochroną środowiska zatwierdziła Komisja Europejska. Obejmują one działania w dziedzinie ochrony przyrody, zmiany klimatu i popularyzowanie zagadnień związanych ze środowiskiem w UE. W sumie Komisja zatwierdziła 225 projektów przedstawionych przez wszystkie 28 państw członkowskich. Całkowity koszt inwestycji to prawie 600 mln euro, z czego ponad 280 mln zapewni Unia Europejska.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-05-02
 
 
23 mln euro na promocje produktów rolnych UE
Komisja Europejska zatwierdziła 20 programów służących propagowaniu produktów rolnych w Unii Europejskiej i poza jej obszarem. Całkowity budżet programów, z których zdecydowana większość będzie rozliczana w cyklu trzyletnim, wynosi 46,5 mln - w tym 23,3 mln EUR wkładu ze środków Unii.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-30
 
 
Skuteczniejszy OLAF
W 2013 r. Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) podniósł swój poziom skuteczności w zwalczaniu nadużyć finansowych w całej Europie. Obywatele i instytucje przekazali więcej informacji o potencjalnych nadużyciach finansowych niż kiedykolwiek wcześniej. OLAF zakończył rekordową liczbę dochodzeń przy jednoczesnym zmniejszeniu całkowitego czasu ich trwania, a także wydał więcej zaleceń niż w ciągu poprzednich pięciu lat. OLAF zarekomendował odzyskanie 402,8 mln EUR do budżetu UE, które mogą być wykorzystane do finansowania innych projektów i zmniejszą obciążenia finansowe podatników UE. Te znakomite wyniki pokazują, że OLAF zwiększa corocznie swoją efektywność i przynosi regularnie bezpośrednie korzyści obywatelom UE.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-29
 
 
Eurotunelem taniej
Komisja Europejska z zadowoleniem przyjęła zapowiedź spółki Eurotunnel dotyczącą zmniejszenia obecnego poziomu opłat za przewozy towarowe. Niższy koszt przewozu może oznaczać zwiększenie ruchu nawet dwukrotnie w ciągu pięciu lat. Obecnie przez tunel pod Kanałem La Manche średnio przejeżdża tylko 7 składów towarowych dziennie – tymczasem konstruktorzy zakładali, że mogłoby ich być ponad 30.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-29
 
 
Od światła słonecznego do paliwa lotniczego
Finansowany przez UE projekt badawczy o nazwie SOLAR-JET doprowadził do wyprodukowania pierwszego na świecie „słonecznego” paliwa lotniczego z wody i dwutlenku węgla (CO2). Naukowcy po raz pierwszy z powodzeniem zademonstrowali cały łańcuch produkcyjny odnawialnej nafty przy użyciu skoncentrowanego światła jako źródła energii o wysokiej temperaturze.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-28
 
 
Europejczycy niezadowoleni z pracy
Tylko nieco ponad połowa europejskich pracowników postrzega warunki w swoim kraju jako dobre. W Polsce ten wskaźnik wynosi jeszcze mniej, bo jedynie 38% – wynika z nowego sondażu Eurobarometru. Co więcej: większość Europejczyków sądzi, że warunki zatrudnienia pogorszyły się w ciągu ostatnich pięciu lat. I chociaż większość pracowników jest zadowolonych ze swoich warunków pracy (średnio 77% w UE), pomiędzy państwami członkowskimi są bardzo duże rozbieżności. W Danii poziom satysfakcji osiąga 94%, a w Grecji 34%. W Polsce wskaźnik ten wynosi 75%.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-25
 
 
Kompendium wiedzy o wyborach do Parlamentu Europejskiego
W związku ze zbliżającymi się majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego postanowiliśmy stworzyć dla was małe kompendium wiedzy na temat kiedy, gdzie, kto i na kogo może głosować w wyborach europejskich, które odbędą się 25 maja 2014 roku.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-24
 
 
Grecka prezydencja o Polsce
„Polska w UE – osiągnięcia transformacji i przyszłe wyzwania” to temat dyskusji zorganizowanej 23 kwietnia przez Ambasadę Grecji w Warszawie. W spotkaniu przedstawicieli ambasad państw członkowskich UE wziął udział wiceminister gospodarki Andrzeja Dycha. Przedstawicielstwo KE reprezentował Zbigniew Gniatkowski, zastępca dyrektora PKE.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-24
 
 
Przedłużony KONKURS dla dziennikarzy!
To już naprawdę ostatni dzwonek! Do 30 kwietnia 2014 r. można jeszcze nadsyłać prace do VII edycji konkursu dla dziennikarzy „Ludzka twarz Europejskiego Funduszu Społecznego”. Reportaże będą oceniane w trzech kategoriach: Pióro, Mikrofon i Ekran. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne, zostaną również zaproszeni do udziału w wizycie studyjnej do Brukseli. Organizatorem konkursu jest Departament Wdrażania EFS w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, we współpracy z Przedstawicielstwem KE w Polsce.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-23
 
 
Posprzątajmy Europę!
Morza, ulice, plaże, lasy, łąki – wszędzie tam co roku zbierają się tony śmieci. I co roku miliony Europejczyków ruszają posprzątać w najbliższej okolicy. Inicjatywa „Posprzątajmy Europę” ma propagować takie akcje i nagłaśniać skalę problemu odpadów i pokazać, że śmieci mogą być cenne. Wielkie sprzątanie już 10 maja.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-22
 
 
Porady dla obywateli
Dlaczego warto znać prawa, jakie gwarantuje swoim obywatelom Unia Europejska? Jak otworzyć działalność gospodarcza za granicą? Co zrobić, gdy spóźnia się lot lub zgubiono Twój bagaż? To tematy poruszane podczas szkoleń zorganizowanych w ramach Miesiąca Poradnictwa Obywatelskiego w Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego we Wrocławiu. W kwietniu wrocławianie mogą zasięgąć bezpłatnych porad u prawników, dowiedzieć się, czym jest mediacja, jak czytać umowy żeby nie dać się oszukać oraz dlaczego nie warto unikać pism dostarczanych przez listonosza.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-22
 
 
Zwycięskie prace w konkursie "Mój pierwszy raz - dlaczego zagłosuję w wyborach do Parlamentu Europejskiego?"
W krótkich spotach filmowych powiedzieliście o powodach, dla których 25 maja 2014 roku wybierzecie się do lokali wyborczych i po raz pierwszy oddacie swoje głosy w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-18
 
 
Zagospodarowanie obszarów morskich
Parlament Europejski zatwierdził dyrektywę ustanawiającą ramy planowania przestrzennego obszarów morskich. Dokument powinien pomóc państwom członkowskim opracować plany lepszego skoordynowania różnych działań na morzu, zapewniając ich maksymalną skuteczność oraz zgodność z zasadą zrównoważonego rozwoju. W obszarach przybrzeżnych i morskich wiele form działalności konkuruje ze sobą o tę samą przestrzeń i zasoby: łowiska i chronione obszary morskie sąsiadują z infrastrukturą, taką jak kable, rurociągi, szlaki żeglugowe i urządzenia do wydobywania ropy i gazu oraz pozyskiwania energii wiatrowej. Nowa dyrektywa pomoże uniknąć ewentualnych konfliktów między różnymi użytkownikami i stworzyć stabilne środowisko, atrakcyjne dla inwestorów, przyczyniając się w ten sposób do zrównoważonego rozwoju.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-18
 
 
Życzenia świąteczne
Szanowni Państwo!
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-17
 
 
Młody wyborco! Dowiedz się jak będą wyglądać wybory do Parlamentu Europejskiego.
Zapraszamy do obejrzenia naszego programu dla młodych wyborców informującego o znaczeniu wyborów dla młodego pokolenia, a także przybliżająca kompetencje i uprawnienia Parlamentu Europejskiego.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-17
 
 
Polska i zmiany klimatu
Polska nie przestrzega unijnych przepisów dotyczących emisji fluorowanych gazów cieplarnianych – twierdzi Komisja Europejska i kieruje sprawę do Trybunału Sprawiedliwości. To nie jedyne zastrzeżenia wobec Warszawy. KE zwraca również uwagę na niepełną transpozycję dyrektyw dotyczących: sposobu składowania dwutlenku węgla i jakości paliwa, prowadzi także postępowanie związane z respektowaniem praw obywateli innych państw UE w Polsce.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-17
 
 
Młody wyborco! Czy wiesz, gdzie szukać informacji o wyborach do PE?
Zapraszamy do obejrzenia naszego programu dla młodych wyborców informującego o znaczeniu wyborów dla młodego pokolenia, a także przybliżająca kompetencje i uprawnienia Parlamentu Europejskiego.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-16
 
 
Rodziny międzynarodowe w UE
Liczba rodzin, których członkowie są obywatelami różnych państw, cały czas rośnie – takie międzynarodowe rodziny napotykają jednak rozliczne problemy prawne. Kiedy rodzice się rozdzielają, konieczna staje się transgraniczna współpraca sądowa, która zapewni dzieciom bezpieczne otoczenie prawne i pozwoli utrzymywać kontakty z obojgiem opiekunów, nawet jeśli mieszkają w innych państwach UE. Komisja Europejska rozpoczyna więc konsultacje dotyczące możliwych rozwiązań w tym zakresie. Rusza też kampania, która ma na celu podniesienie świadomości na temat dostępnej pomocy i i obowiązujących przepisów w przypadku, gdy międzynarodowe pary decydują się na separację lub rozwód.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-16
 
 
Klub Europejczyka "Syriusz" w Wysocku Małym prezentuje Flash na Europę
Zespół Szkół w Wysocku Małym zmotywowany współpracą z Punktem Informacji Europejskiej - EUROPE DIRECT OSTRÓW WIELKOPOLSKI wziął udział w konkursie "Flash na Europę".
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-15
 
 
Młody wyborco ! Czy znasz swoje prawa konsumenckie?
Zapraszamy do obejrzenia naszego programu dla młodych wyborców informującego o znaczeniu wyborów dla młodego pokolenia, a także przybliżająca kompetencje i uprawnienia Parlamentu Europejskiego.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-15
 
 
Niedoceniania mobilność
Rada UE zatwierdziła dyrektywę, której celem jest usunięcie barier dla swobodnego przepływu pracowników. Obecnie 8 mln osób mieszka i pracuje w innym państwie członkowskim. Wciąż zdarza się jednak, że są oni gorzej traktowani a nawet dyskryminowani. Tymczasem swobodny przepływ pracowników jest nie tylko zasadniczym elementem jednolitego rynku, ale także źródłem korzyści dla wszystkich państw UE.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-15
 
 
4 lata karty praw
Karta praw podstawowych Unii Europejskiej zyskuje na znaczeniu – wynika ze najnowszego, czwartego sprawozdania Komisji Europejskiej. Trybunał Sprawiedliwości coraz częściej korzysta z postanowień Karty w swoich orzeczeniach, a sędziowie krajowi stają się coraz bardziej świadomi jej wpływu i kierują się wykładnią TS. KE również stara się stopniowo zachęcać do wykorzystywania Karty.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-15
 
 
Portale turystyczne pod ścisłą kontrolą
W ramach skoordynowanej akcji przeprowadzonej wspólnie przez krajowe organy ochrony konsumentów i Komisję Europejską spośród 552 skontrolowanych w 2013 r. stron internetowych aż 382 nie przestrzegały europejskich przepisów dotyczących ochrony konsumentów. Dzięki stanowczej akcji w zakresie egzekwowania przepisów 62 proc. skontrolowanych stron (82 proc. w przypadku Polski) podaje konsumentom informacje w wymagany sposób. Pozostałe 38 proc. może oczekiwać dalszych działań skierowanych przeciwko nim, jako że organy europejskie kontynuują prace, aby zagwarantować pełne przestrzeganie praw konsumentów.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-14
 
 
Młody wyborco! Znasz swoje prawa?
Zapraszamy do obejrzenia naszego programu dla młodych wyborców informującego o znaczeniu wyborów dla młodego pokolenia, a także przybliżająca kompetencje i uprawnienia Parlamentu Europejskiego.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-14
 
 
Kolejowe miliony
Ponad 205 milionów euro z funduszy UE może zasilić modernizację linii kolejowej w Polsce – postanowiła Komisja Europejska. Chodzi o ponad pięćdziesiąt kilometrów trakcji pomiędzy Warszawą, Działdowem i Gdynią. To linia będąca częścią Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) łączącej Gdańsk z Wiedniem. Projekty współfinansowane z unijnego budżetu, których całkowita wartość przekracza 50 mln euro, zatwierdza KE.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-14
 
 
Opieka w zasięgu ręki
Tablety i telefony komórkowe mogą pomóc chorym i wspierać służbę zdrowia – wychodząc z takiego założenia Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje w sprawie m-zdrowia (mobilnego zdrowia). W toku dyskusji chce znaleźć sposoby na poprawę dobrego samopoczucia Europejczyków z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. Wyniki konsultacji poznamy do końca roku.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-11
 
 
Młody wyborco. Wybory nie gryzą !
Dziś kolejna część naszego programu dla młodych wyborców informująca o znaczeniu wyborów dla młodego pokolenia, a także przybliżająca kompetencje i uprawnienia Parlamentu Europejskiego.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-11
 
 
Przedłużamy konkurs dla młodych wyborców !
Wybory europejskie odbędą się już 25 maja 2014 r. Poprzez udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego masz realny wpływ na to, co dzieje się w Europie i tym samym w Twoim kraju. Frekwencja wyborcza jest niestety wciąż bardzo niska. Pora to zmienić! Jeśli jesteś osobą wieku 18 - 22 lata, możesz zachęcić do głosowania w zbliżających się wyborach swoich kolegów, znajomych, rodzinę i sąsiadów poprzez udział w naszym najnowszym konkursie.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-10
 
 
Młody wyborco, weź udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego !
Od wczoraj zaczęliśmy cykl programów dla młodych wyborców, które maja na celu dostarczyć młodym ludziom informacje na temat znaczenia wyborów dla młodego pokolenia, a także przybliżyć kompetencje i uprawnienia Parlamentu Europejskiego.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-10
 
 
Inwestycje w cyfrową Polskę
Komisja Europejska zatwierdziła wartą 179 mln euro inwestycję w dwa duże projekty informatyczno-komunikacyjne. Pierwszy z nich unowocześni działanie sektora ochrony zdrowia w Polsce poprzez digitalizację danych o zdarzeniach medycznych, a to poprawi jakość obsługi pacjentów i ograniczy koszty administracyjne w ochronie zdrowia. W ramach drugiej inwestycji powstanie system online do ostrzegania odpowiednich służb i obywateli o potencjalnych zagrożeniach, np. o katastrofach naturalnych czy ekstremalnych warunkach pogodowych. Realizacja projektów ma potrwać do końca 2014 r. Dzięki inwestycjom, finansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, powstanie też sto nowych miejsc pracy.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-10
 
 
Weź udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego - to się opłaca !
Od dziś rozpoczynamy cykl programów dla młodych wyborców, które dostarczą młodym ludziom informacje na temat znaczenia wyborów dla młodego pokolenia, a także przybliżą kompetencje i uprawnienia Parlamentu Europejskiego.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-09
 
 
Polski samorząd w Unii
Wymiar samorządowy integracji Polski z Unią Europejską – to tytuł konferencji, która odbyła się 31 marca w Toruniu. Zaproszeni specjaliści omówili aktualne problemy samorządu terytorialnego i nowe zadania, jakie rodzi rozwój współczesnego świata i integracja Polski z Unią Europejską. Spotkanie było częścią cyklu ogólnopolskich konferencji podsumowujących z różnych perspektyw członkostwo naszego kraju w UE.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-09
 
 
Energia odnawialna pod lupą
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) bada wpływ unijnych przepisów na inwestycje związane z energią ze źródeł odnawialnych. Analizy prowadzone są w sześciu państwach członkowskich, w tym w Polsce. Członkowie EKES zbadają sytuację w poszczególnych regionach, przeprowadzą rozmowy z ministerstwami i zainteresowanymi podmiotami, odwiedzą też instalacje i projekty związane z energią odnawialną. Wszystko po to, by przygotować zalecenia dla członków Unii i Komisji Europejskiej, związane z dyrektywą w sprawie energii ze źródeł odnawialnych.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-09
 
 
Stres w pracy? Nie, dziękuję!
Rusza europejska kampania "Zdrowie i bezpieczne miejsce pracy”. Jej celem jest zwrócenie uwagi pracodawców na problem stresu w miejscu zatrudnienia oraz wypracowanie dobrych praktyk. Jak pokazują badania, zarządzanie stresem może nie tylko pozytywnie wpływać na stan zdrowia pracowników, ale również zwiększać wydajność. Inicjatorem dwuletniej kampanii jest Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA).
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-08
 
 
Startuje Europa Cafe
Startuje projekt Europa Cafe - cykl 10 spotkań z kandydatkami i kandydatami na posłów do Parlamentu Europejskiego, który odbędzie się w 8 miastach Polski. Głównym celem projektu, jest dotarcie z informacją o tym, że 25 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Pierwsza debata będzie dotyczyć sytuacji młodych osób na rynku pracy i odbędzie się 15 kwietnia w Warszawie. To spotkanie oraz kolejne (w Bydgoszczy, Szczecinie, Poznaniu, Rzeszowie, Katowicach, Krakowie i Lublinie) to okazja do poznania kandydatów, na których Polacy będą mogli zagłosować 25 maja, w trakcie eurowyborów. Organizatorem debat jest Fundacja Projekt: Polska.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-08
 
 
Wybory do Parlamentu Europejskiego
Witamy na stronie specjalnego serwisu informacyjnego o najważniejszych działaniach profrekwencyjnych, przed wyborami do Paralementu Europejskiego, prowadzonych przez Komisję Europejską w Polsce. Na tej stronie znajdą Państwo opis tego, co robi Komisja Europejska w Warszawie i Wrocławiu oraz działań prowadzonych przez Punkty Informacji Europejskiej Europe Direct w całej Polsce. W ostatnich eurowyborach w 2009 roku, frekwencja w Polsce wyniosła niecałe 25 proc. Chcemy, żeby tym razem do urn wyborczych poszło znacznie więcej Polaków. Zapraszamy do zapoznania się z poniższymi wydarzeniami, związanymi z kampanią profrekwencyjną.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-07
 
 
Romowie się integrują
Poprawa dostępu do edukacji, mieszkań i opieki medycznej – to efekty skoordynowanych działań na rzecz integracji Romów mieszkających w Europie. Komisja Europejska opublikowała właśnie sprawozdanie na temat postępów w tej dziedzinie. - Czas, aby państwa UE uznały włączenie społeczne Romów za jeden z priorytetów inwestycji ze środków unijnych – mówi komisarz László Andor.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-07
 
 
Copernicus na starcie
Sentinel 1A to pierwszy satelita programu Copernicus, który zostanie wyniesiony na orbitę. W czwartek 3 kwietnia o godz. 23.02 czasu warszawskiego z Europejskiego Portu Kosmicznego w Gujanie Francuskiej wystartuje rakieta nośna. Relację można "na żywo" obejrzeć w internecie. Copernicus to unijny program obserwacji Ziemi, służący m.in. do monitorowania środowiska morskiego i wykrywania statków.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-04
 
 
PE za zniesieniem roamingu
Parlament Europejski przegłosował całkowite zniesienie opłat roamingowych wewnątrz UE. To część szerszego pakietu zmian zaproponowanych przez Komisję Europejską, które ujednolicą rynek usług telekomunikacyjnych w Unii. W myśl nowych regulacji, dostawcy internetowi nie będą już mogli blokować i spowalniać wybranych usług. Zakazane będzie też blokowanie treści w internecie, a zezwolenia dla operatorów będą przyznawane w sposób skoordynowany na terenie całej Unii. Zmiany mają wejść w życie w połowie grudnia przyszłego roku
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-04
 
 
Strefa Zawodowych Kompetencji
"Strefa Zawodowych Kompetencji" - to kolejne wydarzenie organizowane w ramach kampanii promocyjnej Specjalnych Stref Ekonomicznych „Dbamy o dobrą markę polskiej gospodarki”. Konferencja odbędzie się 3 kwietnia br. w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Jej organizatorem jest Zarząd Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o.o. Komisję Europejską będzie reprezentował Zbigniew Gniatkowski, Zastępca Dyrektora Przedstawicielstwa KE w Polsce.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-03
 
 
Opóźnienia w płatnościach
Co roku w całej Europie tysiące małych i średnich przedsiębiorstw bankrutuje, nie mogąc doczekać się zapłaty za swoje faktury. Mimo to nieterminowe regulowanie należności często postrzega się jako całkowicie dopuszczalną praktykę. Jak zapobiec opóźnieniom w płatnościach, co znalazło się w dyrektywie europejskiej, która ma zapobiec tej szkodliwej praktyce? Nad tymi zastanawiali się uczestnicy seminarium informacyjnego, które odbyło się 28 marca w warszawskim hotelu Bristol. Spotkanie zorganizowano z inicjatywy Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-03
 
 
KONKURS Jakie znaczenie ma dla Ciebie rozszerzenie UE?
Komisja Europejska ogłosiła konkurs pt. „Jakie znaczenie ma dla Ciebie rozszerzenie UE?”, skierowany do młodych ludzi, w UE, jak również w krajach objętych procesem rozszerzenia. Zwycięzcy otrzymają nagrodę w postaci dwudniowej wizyty w Brukseli i e-czytnika.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-02
 
 
Łatwiejsze podróże do Unii
Długie, uciążliwe i kosztowne procedury wizowe czekają wielu obywateli państw spoza UE, którzy chcą udać się w podróż po krajach Wspólnoty. Komisja Europejska proponuje więc bardziej elastyczne przepisy wizowe, które pozwolą pobudzić wzrost gospodarczy i stworzyć nowe miejsca pracy. Przedstawione dziś wnioski znacznie skrócą i uproszczą procedury dla tych, którzy chcą na krótko przyjechać do UE. Oszczędzą też koszty i zredukują biurokrację, przy zachowaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-02
 
 
Polskie prawo a UE
Co zmieniło się w naszym prawie od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej? Czy sprawnie wdrażamy unijne dyrektywy? – na te pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy kolejnej ogólnopolskiej konferencji naukowej podsumowującej dekadę członkostwa Polski w unijnych strukturach. Wzięli w niej udział eksperci z całego kraju, zajmujący się określonymi kwestiami prawnymi w praktyce i teorii. Organizatorem spotkania była Katedra Prawa Unii Europejskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce objęło to wydarzenie patronatem honorowym.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-02
 
 
Erasmus+ Polska
Ruszaj, Erasmusie! – tak europejski komisarz ds. budżetu i programowania finansowego Janusz Lewandowski zainaugurował w Polsce nowy program UE na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu. Uroczysta konferencja "Erasmus+: mobilność, innowacje, rozwój" odbyła w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, zorganizowało ją Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-01
 
 
Trudny czas reform
Mimo ożywienia gospodarczego w Europie, sytuacja europejskich społeczeństw nie uległa znaczącej poprawie – wynika z kwartalnego przeglądu Komisji Europejskiej. Bezrobocie nadal przekracza 10 proc., wiele rodzin musi zadłużać się lub sięgać po oszczędności aby pokryć bieżące wydatki, rośnie grupa zagrożona ubóstwem. - Państwa członkowskie i UE powinny jeszcze bardziej zadbać, aby wszyscy mogli odczuć efekty działań zmierzających do wyjścia z kryzysu – przypomina komisarz László Andor.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-04-01
 
 
Drogowe statystyki
Polska wciąż jest w czołówce krajów UE, gdzie w wypadkach drogowych ginie najwięcej ludzi – wynika z najnowszych danych. Jednocześnie od kilku lat bezpieczeństwo na polskich drogach systematycznie poprawia się. Podobnie jest w całej Europie - w minionym roku liczba osób, które zginęły na europejskich drogach spadła prawie o 10 proc. Zgodnie z założeniami Komisji Europejskiej, do końca tej dekady liczba tragedii drogowych ma zmniejszyć się o połowę.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-03-31
 
 
Humanitarne powroty
Skuteczna i humanitarna polityka powrotowa prowadzona z poszanowaniem praw podstawowych jest decydującym elementem polityki migracyjnej UE. Jednak okazuje się, że wciąż wiele jej elementów wymaga poprawy – wskazuje Komisja Europejska w przyjętym właśnie komunikacie. Ze statystyk wynika m.in., że rzadziej niż co druga osoba, wobec której wydano decyzję nakazującą powrót, faktycznie opuszcza teren UE.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-03-31
 
 
Konkurs dla młodych wyborców - przedłużamy termin zgłoszeń!
Specjalnie dla Was przedłużamy konkurs "Mój pierwszy raz - dlaczego zagłosuję w wyborach do Parlamentu Europejskiego?".Zgłoszenia można nadsyłać do 10 kwietnia br.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-03-30
 
 
TTIP i ochrona inwestorów
Komisja Europejska rozpoczyna internetowe konsultacje społeczne dotyczące ochrony inwestorów w ramach transatlantyckiego partnerstwa handlowo-inwestycyjnego (TTIP). To odpowiedź na pojawiające się obawy o sposób rozstrzygania sporów między uczestnikami TTIP. Zainteresowani mogą wypełnić kwestionariusz dotyczący 12 głównych kwestii związanych z partnerstwem, w tym prawa do regulacji, sprawiedliwego traktowania inwestorów i przejrzystości całego systemu rozstrzygania sporów. Formularze będą dostępne we wszystkich urzędowych językach Unii przez 90 dni.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-03-28
 
 
Jak walczyć z bezrobociem?
"Innowacyjne formy walki z bezrobociem" to temat debaty zorganizowanej przez redakcję EurActiv.pl, we współpracy z KPMG i w partnerstwie z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce. W seminarium, które odbyło się w środę 26 marca, wzięli udział m.in. sekretarz stanu w ministerstwie pracy Jacek Męcina, były minister administracji i cyfryzacji Michał Boni oraz wojewoda małopolski Jerzy Miller.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-03-28
 
 
25 lat przemian
25 lat wolności, 15 lat w NATO, 10 lat w Unii Europejskiej – te rocznice to dobra okazja, by podsumować ostatnie lata i porozmawiać o wyzwaniach, które dopiero nas czekają. Zapraszamy na konferencję POLSKIE ROCZNICE, która odbędzie się 4 kwietnia w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. W dyskusji wezmą udział m.in. Adam Daniel Rotfeld, Marek Borowski, Jan Vincent-Rostowski i Paweł Świeboda.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-03-27
 
 
Erasmus+ inauguracja!
Komisarz UE ds. budżetu i programowania finansowego Janusz Lewandowski oraz Dyrektor Generalny ds. Edukacji i Kultury Komisji Europejskiej Jan Truszczyński to specjalni goście konferencji inauguracyjnej programu "Erasmus+". Spotkanie odbędzie się 31 marca o godz. 14.30 w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Ważnym punktem będzie debata "Odpowiedzi na wyzwania programu Erasmus+ w Europie i w Polsce" z udziałem Joanny Kluzik-Rostkowskiej, Minister Edukacji Narodowej, prof. dr hab. Leny Kolarskiej-Bobińskiej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Andrzeja Biernata, Ministra Sportu i Turystyki.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-03-27
 
 
Internetowa loteria
Już 400 milionów Europejczyków korzysta z internetu. Niestety, w zależności od miejsca zamieszkania, internauci mają dostęp do usług zupełnie innej jakości. Różne są cenniki, możliwości wyboru, czy prędkość przesyłania danych. Konsumentów dezorientują także zróżnicowane informacje dostarczane przez operatorów, które ograniczają możliwość wyboru najlepszej oferty.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-03-26
 
 
Rolnictwo ekologiczne priorytetem Komisji Europejskiej
W dniu dzisiejszym Komisja Europejska opublikowała nowy wniosek dotyczący rozporządzenia w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych. Obawy konsumentów i producentów znajdują się w centrum tego nowego wniosku, który ma na celu wyeliminowanie niedociągnięć obecnego systemu
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-03-25
 
 
Czarny rynek pracy
eden na dziesięciu Europejczyków przyznaje, że w ostatnim roku kupił towary lub usługi, przy których ludzie pracowali "na czarno". Badanie Eurobarometru wskazuje, że praca nierejestrowana wciąż jest zjawiskiem powszechnym w Europie, chociaż zakres i postrzeganie problemu różnią się w zależności od kraju. Europejczycy najczęściej pracują "na czarno" przy remontach i renowacjach domów, w ogrodnictwie, sprzątaniu i opiece nad dziećmi.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-03-25
 
 
Za mało sportu w Europie
Szwedzi, Duńczycy, Finowie i Holendrzy – to europejska czołówka narodów powszechnie uprawiających sport. Z badania Eurobarometru wynika również, że co drugi Polak nie podejmuje jakiejkolwiek aktywności sportowej. - Brak aktywności fizycznej generuje znaczne koszty gospodarcze – podkreśla komisarz Androulla Vassiliou.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-03-24
 
 
E-zdrowie w UE: stan na dziś
W związku ze starzeniem się społeczeństwa systemy opieki zdrowotnej w Europie są na skraju załamania. Czyniąc lepszy użytek z technologii cyfrowych, możemy obniżyć koszty, przywrócić pacjentom kontrolę nad własnym zdrowiem, zwiększyć efektywność opieki zdrowotnej i sprawić, by Europejczycy mogli dłużej aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-03-24
 
 
Pomoc dla polskich hodowców
Ponad 35 euro za 100 kilogramów – to kwota rekompensaty, jaka będzie wypłacana polskim hodowcom trzody chlewnej za zwierzęta ubite w ramach prewencji przed rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń. Kwoty te zatwierdził komitet złożony z przedstawicieli krajów członkowskich Unii Europejskiej. W sumie polscy hodowcy mogą otrzymać ponad 7 mln euro pomocy, z czego połowa pochodziłaby ze środków unijnych.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-03-21
 
 
KONKURS Jakie znaczenie ma dla Ciebie rozszerzenie UE?
Komisja Europejska ogłosiła konkurs pt. „Jakie znaczenie ma dla Ciebie rozszerzenie UE?”, skierowany do młodych ludzi, w UE, jak również w krajach objętych procesem rozszerzenia. Zwycięzcy otrzymają nagrodę w postaci dwudniowej wizyty w Brukseli i e-czytnika
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-03-21
 
 
Co ostrowianie wiedzą o Parlamencie Europejskim
Dziś druga odsłona naszego programu promującego i informującego o wyborach do PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO. Nasza konsultantka przeprowadziła sondę wśród mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego na temat tego czy wiemy kto reprezentuje nasz region w Parlamencie Europejskim. Jak wypadliśmy ? Sami sprawdźcie co o Parlamencie Europejskim wiedzą ostrowianie.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-03-20
 
 
TAK dla wody
Po raz pierwszy w historii Komisja Europejska oficjalnie poparła europejską inicjatywę obywatelską. Twórcy kampanii "Right 2water", wezwali KE do zapewnienia wszystkim obywatelom równego i swobodnego dostępu do wody i infrastruktury sanitarnej. Zebrali pod swoją inicjatywą prawie dwa miliony podpisów. Komisja przygotuje teraz akty prawne, które pomogą w osiągnięciu tego celu.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-03-20
 
 
Parlament Europejski - czy wszystko o nim wiemy ?
Od dziś rozpoczynamy cykl programów, w których znajdziecie garść najważniejszych informacji o nadchodzących majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-03-19
 
 
Bliski koniec roamingu
Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego poparła dziś rozporządzenie o jednolitym rynku łączności elektronicznej. To duży krok w stronę całkowitego zniesienia opłat roamingowych w całej Unii Europejskiej. Parlament Europejski zajmie się tym na posiedzeniu plenarnym 3 kwietnia. Komisja Europejska dąży do tego, by zmiany weszły w życie do końca roku.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-03-19
 
 
Tablica sprawiedliwości
Jakość, niezależność i wydajność – tak powinien działać wymiar sprawiedliwości w Unii Europejskiej. Aby promować najwyższe standardy Komisja Europejska opublikowała już drugą edycję tablicy wyników tego sektora. To narzędzie, za pomocą którego przedstawia się obiektywne, wiarygodne i porównywalne dane o wymiarach sprawiedliwości w państwach członkowskich.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-03-18
 
 
Nielegalne referendum
Zgodnie z decyzją Rady Europejskiej z 6 marca, Unia Europejska uważa referendum w sprawie przyszłości Krymu za niezgodne z ukraińską konstytucją i prawem międzynarodowym. Referendum jest nielegalne, a jego wyniki nie będą uznane - to fragment wspólnego oświadczenia Przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Barroso i szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya, wydanego zaraz po zakończeniu referendum na Krymie. Pierwsze wyniki są takie, że około 95 proc. mieszkańców Krymu opowiedziało się za przyłączeniem Krymu do Rosji.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-03-17
 
 
Miliony na czysta wodę
Prawie dwieście milionów euro – tyle wyniesie unijne dofinansowanie czwartego etapu modernizacji systemu gospodarki wodno-ściekowej na terenie Warszawy. Komisja Europejska właśnie zatwierdziła przyznanie 196,5 milionów euro na ten cel. Inwestycja, które obejmuje m.in. budowę 3 oczyszczalni ścieków, pozytywnie wpłynie na jakość wody nie tylko w Warszawie, ale również w całej Polsce, a nawet w Morzu Bałtyckim.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-03-14
 
 
Druga szansa dla firm
Przedsiębiorcy, których firmy znalazły się w kłopotach, powinni dostać drugą szansę – uważa Komisja Europejska. - Pierwsze przedsiębiorstwo Henry'ego Forda zakończyło swoją działalność po 18 miesiącach – przypomina wiceprzewodnicząca KE Viviane Reding. Komisja proponuje nowe podejście do firm w trudnej sytuacji finansowej – przepisy mają zachęcać do restrukturyzacji, a nie przyśpieszać upadłość.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-03-12
 
 
Bezpieczeństwo Unii
W jaki sposób działania UE w kwestiach migracji, azylu i bezpieczeństwa mogą się przyczynić do zapewnienia, aby Europa była otwartym, dobrze prosperującym i bezpiecznym miejscem do życia i pracy? Program sztokholmski, który nadawał ramy polityce w dziedzinie spraw wewnętrznych od 2010 do 2014 r., dobiega końca. Dlatego KE przedstawia swoją strategiczną wizję przyszłych priorytetów politycznych w obszarze spraw wewnętrznych.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-03-12
 
 
Popieramy "zielone" rolnictwo
Wspólna polityka rolna (WPR) cieszy się zaufaniem zdecydowanej większości Europejczyków – wynika z najnowszego badania Eurobarometr. Trzy czwarte respondentów uważa, że WPR jest korzystna dla wszystkich obywateli UE. Ankietowani popierają (90 proc.) również główne kierunki wyznaczone przez Komisję m.in. ustanowienie zależności pomiędzy pomocą finansową dla rolników a działalnością proekologiczną.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-03-11
 
 
Informatyka jest kobietą!
Nowe technologie to zbyt ważna sprawa, żeby zostawić ją mężczyznom! – mówi wiceprzewodnicząca KE Neelie Kroes inaugurując kampanię „Every Girl Digital”. Jej celem jest zachęcenie kobiet do kariery w branży informatycznej. Do podejmowania takich decyzji mają przekonywać m.in. historie sukcesów, jakie w cyfrowym świecie odnoszą panie. Ty też możesz pochwalić się swoimi osiągnięciami – wystarczy przygotować krótki film i umieścić go na profilu na portalu społecznościowym!
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-03-07
 
 
Polskie partnerstwo z Unią
Komisja Europejska i polski rząd rozpoczęły negocjacje, w ramach których strony będą dyskutować jak najlepiej wykorzystać europejskie inwestycje dla polepszania jakości życia Polaków. Otwarcie negocjacji następuje po przekazaniu przez Polskę 10 stycznia 2014 r. projektu umowy partnerstwa, czyli strategicznego dokumentu obejmującego całość europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych na lata 2014-2020.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-03-06
 
 
Mniej biurokracji
Od teraz dostęp do funduszy UE będzie łatwiejszy – zapewnia komisarz Janusz Lewandowski. Komisja Europejska właśnie przyjęła ostateczną tablicę wyników w dziedzinie uproszczenia, czyli ponad 120 zmian, które mają uprościć zasady finansowania europejskich przedsiębiorstw, miast, regionów, naukowców i organizacji pozarządowych ze środków Unii Europejskiej.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-03-05
 
 
Polska mało innowacyjna
Polska znalazła się w ostatniej czwórce najmniej innowacyjnych krajów członkowskich UE – wynika z najnowszego zestawienia przygotowanego przez Komisję Europejską. W czołówce innowatorów są Szwedzi, Duńczycy i Niemcy – tam nakłady na badania, które potem unowocześniają gospodarkę, są najwyższe. - Musimy pomóc Europie przekuwać genialne pomysły w zyskowne przedsięwzięcia, które są podstawą wzrostu zatrudnienia – mówi komisarz Johannes Hahn.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-03-05
 
 
Trzy tysiące na Europeadzie
Już ponad trzy tysiące tancerzy, śpiewaków i muzyków zgłosiło swój udział w Europeadzie, która odbędzie się w dniach 23-28 lipca 2014 r. w Kielcach. Patronat honorowy nad imprezą objęło Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Europeada to Festiwal Miłośników Kultury Ludowej, która staje coraz bardziej modna i popularna, zarówno w Polsce jak i za granicą.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-03-04
 
 
Mobilny jak naukowiec
EURAXESS to portal dla mobilnych naukowców, który oferuje im m.in. doradztwo zawodowe i pośrednictwo pracy. Aby dotrzeć do jak największej liczby studentów i absolwentów, właśnie ruszyła kampania informacyjna. Przez 2 miesiące autobus EURAXESS odwiedzi prawie trzydzieści miast uniwersyteckich Europy. Od piątku 14 marca do wtorku 18 marca objazdowa prezentacja przyjedzie do Polski – będzie dostępna w Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-03-04
 
 
Klimat a gospodarka
Cztery na pięć osób w Unii Europejskiej uznają, że walka ze zmianą klimatu i wydajniejsze wykorzystywanie energii mogą stymulować gospodarkę i zatrudnienie. Wynika to z najnowszego specjalnego badania Eurobarometru na temat zmian klimatu. Wynik ten jest nieco wyższy niż w poprzednim badaniu, które przeprowadzono w 2011 r., kiedy z powyższym stwierdzeniem zgodziło się 78 proc. ankietowanych.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-03-03
 
 
Dzień Równości Wynagrodzeń
Europejskie kobiety wciąż pracują „za darmo” przez 59 dni w roku – wynika z najnowszych danych opublikowanych dziś przez Komisję Europejską. Zróżnicowanie wynagrodzenia ze względu na płeć – a więc średnia różnica między wynagrodzeniami za godzinę pracy kobiet i mężczyzn w całej gospodarce – w ostatnich latach niewiele się zmieniło i nadal utrzymuje się na poziomie około 16 proc. (dokładnie 16,4 proc., tak jak rok temu).
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-02-28
 
 
"Darmowe" aplikacje kosztują
Komisja Europejska staje po stronie konsumentów korzystających z "darmowych" aplikacji mobilnych. Osoby te często nie są świadome, że kolejne opcje oprogramowania automatycznie obciążają ich karty kredytowe. KE domaga się od branży aby jak najszybciej przygotowała rozwiązania chroniące użytkowników. - Wprowadzanie konsumentów w błąd to zły model biznesowy – podkreśla komisarz Neven Mimica.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-02-28
 
 
Lista zadań dla Europy
Czy politycy UE wiedzą, czego oczekują od nich obywatele? Czy rzeczywiście mamy wpływ na najważniejsze decyzje podejmowane w naszym imieniu? Europejska Rzecznik Praw Obywatelskich Emily O'Reilly proponuje stworzenie "listy zadań dla Europy", która pomoże ustalić priorytety UE na najbliższe 5 lat kadencji Parlamentu Europejskiego. Interaktywna debata – z udziałem szefa Komisji Europejskiej oraz Przewodniczącego PE – już w najbliższy wtorek 4 marca.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-02-27
 
 
Polacy wierzą w siłę UE
Zdecydowana większość Polaków wie o istnieniu Parlamentu Europejskiego (86 proc.), niewiele mniej jest świadomych, że posłowie do PE są wybierani w powszechnym głosowaniu - wynika z najnowszego badania opinii Eurobarometr 80. Raport krajowy pokazuje jednocześnie, że zaufanie do PE jest w Polsce istotnie wyższe od przeciętnego w UE. Unijne instytucje oraz sama Unia Europejska są tradycyjnie darzone przez Polaków większym zaufaniem niż władze krajowe.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-02-27
 
 
Papierosy w dyrektywie
Projekt przepisów wprowadzających zmiany w dyrektywie tytoniowej UE, które mają sprawić, że tytoń będzie mniej atrakcyjny dla młodych ludzi, został przyjęty przez Parlament Europejski. Nowe zapisy wprowadzą m.in. ostrzeżenie zdrowotne na paczkach paierosów o wielkości 65 proc. powierzchni. Nowością będzie również pojawienie się w dyrektywie klasyfikacji e-papierosów.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-02-27
 
 
Transmisja "na żywo" z debaty w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce
W imieniu Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce i Forum Ruchu Europejskiego serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenie dotyczące negocjowanej obecnie między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi Umowy o transatlantyckim partnerstwie na rzecz handlu i inwestycji (Transatlantic Trade and Partnership Agreement – TTIP).
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-02-26
 
 
UE: gospodarka rusza
Kryzys w Europie powoli przechodzi do historii. Zimowa prognoza Komisji Europejskiej przewiduje dalsze ożywienie gospodarcze w większości państw członkowskich oraz w całej UE. Poważnym problemem pozostaje wysokie bezrobocie – wciąż powyżej 10 proc. - Aby ugruntować ożywienie i stworzyć więcej miejsc pracy, musimy kontynuować reformy – podkreśla wiceprzewodniczący KE Olli Rehn.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-02-26
 
 
Barroso o porozumieniu w Kijowie
To porozumienie powinno zostać wdrożone natychmiast - tak o porozumieniu zawartym w Kijowie przez prezydenta Ukrainy i liderów opozycji, przy wsparciu szefów dyplomacji Polski, Niemiec i Francji mówi Jose Manuel Barroso - przewodniczący Komisji Europejskiej. Jego zdaniem, podpisanie porozumienia to "ważny krok w kierunku powstrzymania przemocy i dalszego rozlewu krwi, na rzecz osiągnięcia pokoju i stabilizacji w kraju oraz politycznego rozwiązania sporu". Wcześniej Barroso ostro potępiał użycie przemocy podczas starć na Ukrainie. Protesty na Ukrainie rozpoczęły się pod koniec ub.r. po tym, jak władze wycofały się z podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-02-25
 
 
Projekt staże dla młodych
To już naprawdę ostatni moment, żeby zgłosić się na staż w ramach projektu "Staże dla młodych", którego celem jest umożliwienie studentom i absolwentom łódzkich uczelni zdobycia doświadczenia zawodowego. Można to zrobić tylko do 28 lutego. Na początku miesiąca w Łodzi, zainteresowani mogli dowiedzieć się, jaka jest oferta przygotowana przez lokalne firmy oraz jakie kryteria trzeba spełniać, aby zostać stażystą. Do programu stażowego zgłosiło się 16 firm. Ten program to efekt debaty "Projekt praca dla młodych", którą zorganizowaliśmy 6 grudnia ub. roku, wspólnie z Uniwersytetem Łódzkim i Gazetą Wyborczą. Wzięło w niej udział ponad 500 osób.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-02-25
 
 
Mapa pomocy regionalnej
Komisja Europejska zatwierdziła mapę pomocy regionalnej dla Polski. Mapa ta określa, w których regionach możliwe jest przyznawanie pomocy na rzecz rozwoju regionalnego w latach 2014–2020. Podstawą decyzji są nowe wytyczne w sprawie pomocy regionalnej, przyjęte przez Komisję w czerwcu 2013 r., w których ustalono warunki, na jakich państwa członkowskie mogą przyznawać przedsiębiorstwom regionalną pomoc rozwojową. Chodzi o pobudzenie wzrostu gospodarczego i zwiększenie spójności jednolitego rynku.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-02-21
 
 
Wolny handel przez Atlantyk
Co umowa handlowa UE-USA przyniesie konsumentom po obu stronach Atlantyku? Czy harmonizacja oznacza równocześnie deregulację? European Movement International, Forum Ruchu Europejskiego oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zapraszają 3 marca na pierwszą debatę z serii "Społeczeństwo obywatelskie i Transatlantyckie Partnerstwo na rzecz Handlu i Inwestycji (TTIP)”. Rejestracja uczestników kończy się 25 lutego.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-02-20
 
 
Relacja z pokazu filmu "W kręgu miłości" oraz debaty nt. europejskiego stylu życia
Dnia 17 lutego 2014 roku w sali kinowej Ostrowskiego Centrum Kultury odbyła się debata pn.: "Europejski styl życia - w jakiej Europie chcesz żyć?" zorganizowana przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Ostrów Wielkopolski, Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce oraz Urząd Miejski Ostrowa Wielkopolskiego. Wydarzenie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem, zarówno ze strony młodych ludzi jak i seniorów – słuchaczy ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (uczestniczyło w niej blisko 380 osób).
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-02-19
 
 
Przemysł zdrowieje powoli
Europejski przemysł wciąż nie osiągnął poziomu produkcji sprzed kryzysu – alarmuje Komisja Europejska w najnowszym sprawozdaniu. Tymczasem to właśnie reindustrializacja Europy jest jednym z priorytetów gospodarczych wspólnoty na najbliższe lata. Jednocześnie kilku krajom członkowskim udało się doprowadzić do ożywienia koniunktury – m.in. w Polsce przekroczyła ona szczytowy poziom sprzed recesji.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-02-19
 
 
Szczawnik i finał EuroFerii 2014
Szczawnik na terenie stacji narciarskiej Dwie Doliny Wierchomla – to ostatni przystanek na trasie EUROFERII 2014 – akcji edukacyjno-informacyjnej Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Nasz sferyczny namiot oraz mobilna kawiarnia staną przy dolnej stacji kolejki linowej. Przygotowaliśmy quizy dla małych i dużych, konsole z grami, stanowisko informacyjne, strefę odpoczynku, a także gorącą kawę, herbatę i czekoladę. Zapraszamy w godz. 10.00-16.00 od piątku do niedzieli (21-23 lutego).
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-02-18
 
 
Roaming zniechęca
Opłaty roamingowe zniechęcają większość podróżujących Europejczyków do korzystania zagranicą z aplikacji w telefonach komórkowych – wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego na zlecenie Komisji Europejskiej. - Musimy dokończyć dzieła i znieść opłaty roamingowe. One nie mają sensu także z punktu widzenia firm telekomunikacyjnych – przekonuje wiceprzewodnicząca KE Neelie Kroes.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-02-18
 
 
Miasta przyszłości
„CiTIEs: Miasta Przyszłości – Inwestowanie w Europę” – to forum debaty, jakie 17 i 18 lutego odbędzie się w Brukseli. Komisarz ds. polityki regionalnej Johannes Hahn zaprosił osobistości z całej UE, aby przygotować podstawy nowego unijnego programu rozwoju miast. Celem spotkania będzie także zbadanie i przedyskutowanie możliwych sposobów zapewnienia miastom większego znaczenia w polityce europejskiej.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-02-17
 
 
Turystyczna lokomotywa
Turystyka to branża, która wykazała największą odporność na kryzys. Korzystne tendencje powinny się utrzymać w 2014 r., skoro tylko 11 proc. Europejczyków deklaruje, że nie zamierza nigdzie wyjeżdżać – pokazuje najnowszy Eurobarometr. - Dotychczasowy prężny wzrost turystyki i odporność branży na wstrząsy gospodarcze utrzymają się w bieżącym roku – zapewnia wiceprzewodniczący KE Antonio Tajani.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-02-14
 
 
Praca przyciąga młodych
Praca to najczęstszy powód przeprowadzki młodych ludzi do innego kraju UE – wynika z najnowszego badania na temat wpływu prawa do swobodnego przemieszczania się wewnątrz wspólnoty. Jego wyniki zaprezentowano podczas brukselskiej konferencji europejskich burmistrzów. - Swobodny przepływ oznacza korzyści dla Europy, jej obywateli oraz gospodarek – podkreślała wiceprzewodnicząca Viviane Reding.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-02-13
 
 
112 wciąż nieznany
Większość Europejczyków wciąż nie jest pewna, pod jaki numer zadzwonić w razie nagłego wypadku za granicą. Według badania Eurobarometru przeprowadzonego pod koniec stycznia 2014 r. 49 proc. ankietowanych nie wie, że można skorzystać z numeru „112”, aby skontaktować się ze służbami ratunkowymi. Dotyczy to także osób regularnie podróżujących. W Polsce numer "112" rozpoznaje siedmiu na dziesięciu ankietowanych.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-02-13
 
 
Światowy Dzień Bezpiecznego Internetu 2014: Stwórzmy razem lepszy internet
Dzień Bezpiecznego Internetu jest dziś obchodzony w ponad 100 krajach (w tym po raz pierwszy w USA. Podczas jednego z wielu tysięcy wydarzeń organizowanych z tej okazji Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Neelie Kroes wręczy nagrody twórcom najlepszych treści internetowych dla dzieci i wspólnie z przedstawicielami INSAFE ogłosi młodzieżowy manifest, dotyczący sposobu stworzenia lepszego internetu w oparciu o pomysły młodych ludzi.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-02-12
 
 
Pierwsze katedry EPB poprawią poziom badań naukowych w 11 regionach
Każda z wybranych jedenastu szkół wyższych w słabiej rozwiniętych regionach Europy otrzyma od UE dofinansowanie w wysokości do 2,4 mln euro – zapowiedziała w poniedziałek europejska komisarz ds. badań, innowacji i nauki Máire Geoghegan-Quinn. Środki te zostaną przeznaczone na pierwsze w historii katedry EPB, których zadaniem będzie rozwój potencjału naukowego uczelni. Jedna z nich powstanie w Instytucie Genetyki Roślin Polskiej Akademii Nauk. Inicjatywa ta ma zmniejszyć przepaść innowacyjną w Europie, przyciągając do szkół wyższych czołowych naukowców, tak by mogły one rywalizować z ośrodkami badawczymi w całej europejskiej przestrzeni badawczej (EPB).
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-02-11
 
 
Europejska Gubałówka - Euro Ferie 2014
Ponad 3 tysiące osób wzięło udział w naszej weekendowej akcji edukacyjno- informacyjnej z cyklu "EuroFerie 2014" w Zakopanem. Turyści oraz mieszkańcy spędzili ten czas na zabawie, konkursach oraz poznawaniu Unii Europejskiej. Namiot Komisji Europejskiej gościł przez trzy dni (7-9 lutego) w Zakopanem i witał turystów oraz mieszkańców przy samym szczycie Gubałówki. Był konkurs wiedzy o UE, europejskie koło fortuny, quizy dla dzieci i młodzieży. Na uczestników czekały nagrody i ciekawe publikacje,dotyczące najważniejszych spraw UE
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-02-10
 
 
Transatlantyckie szanse dla Polski
To bez wątpienia największe globalne porozumienie gospodarczo-handlowe w historii – przyznawali prelegenci konferencji "Partnerstwo na rzecz Handlu i Inwestycji (TTIP): Szanse i możliwości dla biznesu w Polsce". Jej organizatorem była Amerykańska Izba Handlowa w Polsce. Stanowisko Komisji Europejskiej zaprezentował Denis Redonnet, Kierownik Wydziału ds. Strategii Handlowej z DG TRADE.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-02-10
 
 
Kino w smartfonie
Prawie 70 proc. Europejczyków pobiera filmy z internetu lub ogląda je online za darmo, legalnie lub nielegalnie - wynika z najnowszego badania KE. Coraz więcej produkcji oglądamy na smartfonach (40 proc. użytkowników) i tabletach (ponad 60 proc.). To szansa europejskiego przemysł filmowego na zwiększenie dochodów, poprzez wykorzystanie komercyjnych platform internetowych do zwiększenia dostępności filmów i dotarcia do nowych odbiorców.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-02-07
 
 
MEDIA w blasku jupiterów
Prawie 30 filmów zrealizowanych przy wsparciu ze środków programu Unii Europejskiej „MEDIA” zostało wybranych do oficjalnego programu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie (6–16 lutego). - Festiwal w Berlinie to jeden z najbardziej prestiżowych festiwali na świecie, który nadaje ton najlepszej europejskiej twórczości filmowej – przypomina komisarz Androulla Vassiliou.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-02-06
 
 
Juvenes Translatores – Polska ma aż dwie laureatki! Jak to możliwe?
Dziś ogłoszono nazwiska 28 laureatów i laureatek dorocznego konkursu dla młodych tłumaczy organizowanego przez Komisję Europejską. Zwyciężczynią z Polski jest Patrycja Leszczenko z II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Natomiast laureatką konkursu w Austrii jest urodzona w Łodzi Marianna Leszczyk, uczennica jednej z wiedeńskich szkół. Regulamin konkursu, w którym udział wzięło ponad 3 tys. uczniów z 751 szkół w całej Europie, przewiduje po jednym zwycięzcy w każdym kraju. Polska, po raz pierwszy w historii konkursu, może poszczycić się nieformalnie aż dwiema laureatkami.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-02-05
 
 
Stu burmistrzów w Brukseli
Ponad 100 burmistrzów i przedstawicieli samorządów lokalnych z całej Europy spotka się 11 lutego w Brukseli, aby omówić aktualne wyzwania i możliwości związane ze swobodnym przepływem obywateli. Wymiana dobrych praktyk to jedno z działań zapowiedzianych przez Komisję Europejską w ramach wzmacniania mobilności Europejczyków. - Przynosi ona korzyści samym pracownikom, krajom przyjmującym i krajom pochodzenia – przypominakomisarz László Andor.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-02-05
 
 
Pomyśl zanim wyrzucisz!
Komisja Europejska zainicjowała ostatni etap kampanii „Generation Awake”. Specjalna strona internetowa zachęca do poznania wartości odpadów - pokazuje, w jaki sposób można ich użyć ponownie, poddać recyklingowi, wymienić i naprawić. Kampania koncentruje się na środowiskowych, gospodarczych i społecznych konsekwencjach niezrównoważonego wykorzystywania zasobów.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-02-05
 
 
Unia przeciw korupcji
Korupcja nadal stanowi problem w Europie. Dotyczy ona wszystkich państw członkowskich UE i kosztuje gospodarkę europejską około 120 mld euro rocznie. W ostatnich latach państwa Unii podejmowały liczne inicjatywy, lecz z różnym skutkiem. Priorytetem powinno być zapobieganie korupcji i karanie winnych - to niektóre wnioski zawarte w pierwszym sprawozdaniu Komisji Europejskiej „Zwalczanie korupcji w UE”.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-02-04
 
 
Zapraszamy na debatę dotyczącą wyborów do Parlamentu Europejskiego
Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Ostrów Wielkopolski, wraz z Biurem Informacyjnym Parlamentu Europejskiego w Polsce i Urzędem Miejskim Ostrowa Wielkopolskiego, zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w wydarzeniu promującym wybory do Parlamentu Europejskiego.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-02-03
 
 
Odżywiaj się zdrowo i czuj się dobrze
Komisja Europejska opublikowała wniosek w sprawie połączenia w jedne ramy dwóch funkcjonujących do tej pory oddzielnie programów „Owoce w szkole” i „Mleko w szkole”. W kontekście malejącego spożycia tych produktów wśród dzieci należy skuteczniej zająć się kwestią złego odżywiania, tak by wzmocnić aspekt edukacyjny programów oraz przyczynić się do walki z otyłością.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-01-31
 
 
Zaproszenie do udziału w wydarzeniu promującym wybory do Parlamentu Europejskiego
Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Ostrów Wielkopolski, wraz z Biurem Informacyjnym Parlamentu Europejskiego w Polsce i Urzędem Miejskim Ostrowa Wielkopolskiego, zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w wydarzeniu promującym wybory do Parlamentu Europejskiego, które odbędzie się w dniu 17 lutego 2014 r. o godzinie 12.00 w Ostrowskim Centrum Kultury.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-01-30
 
 
Banki mniejszego ryzyka
Komisja Europejska zaproponowała przepisy zakazujące największym i najbardziej złożonym bankom podejmowania ryzykownej działalności, jaką jest handel instrumentami finansowymi i towarami na własny rachunek. Organy nadzoru będą również mogły nakazać wydzielenie potencjalnie ryzykownych rodzajów działalności handlowej od przyjmowania depozytów, jeżeli prowadzenie tej działalności zagraża stabilności finansowej.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-01-30
 
 
Bez prawa głosu
Prawo do głosowania jest jednym z podstawowych politycznych praw obywatelskich – przypomina wiceprzewodnicząca KE Viviane Reding. Tymczasem w pięciu krajach UE obywatele, którzy wyprowadzili się do innego państwa Unii, mogą stracić prawo do udziału w wyborach w swojej ojczyźnie. Dlatego Komisja Europejska przygotowała wytyczne, które pomogą zmienić sytuację tych obywateli, którzy zostali skreśleni z list wyborców w swoich krajach pochodzenia.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-01-30
 
 
Z uczelni do pracy
Europejskie uniwersytety i wyższe szkoły zawodowe powinny jeszcze bardziej dostosować swoje oferty do realiów rynku pracy – wynika ze sprawozdania Komisji Europejskiej dotyczącego jakości w szkolnictwie wyższym. - Naszym celem jest podnoszenie standardów w taki sposób, aby promować różnorodność i szanse na zatrudnienie, a nie jednakowość – mówi komisarz Androulla Vassiliou.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-01-29
 
 
Debata o wyborach do Parlamentu Europejskiego
Parlament Europejski oraz EuroparlTV w związku ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego organizuje debatę internetową Google Hangout z polskimi posłami Bogusławem Sonikiem i Januszem Wojciechowskim 29 stycznia o godz. 17:00.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-01-28
 
 
Z Widokiem na Ochronę Danych
Internet nie zapomina. To sformułowanie z pewnością znane jest wszystkim, którzy próbowali usunąć swoje dane z sieci i sprawić, aby nie było po nich śladu. Mimo to, masowo upubliczniamy w internecie dane osobowe i to na globalną skalę. 28 stycznia o godz. 15.30 przy ul. Widok 10 odbędzie się debata, poświęcona ochronie danych osobowych, zorganizowana w ramach obchodów Europejskiego Dnia Ochrony Danych Osobowych. Zapraszamy do udziału.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-01-27
 
 
Energetyczna przyszłość Europy
Czterdziestoprocentowa obniżka emisji gazów cieplarnianych do 2030 r., więcej energii ze źródeł odnawialnych, rosnąca efektywność, bezpieczna energia po przystępnych cenach – to niektóre elementy pakietu energetyczno-klimatycznego Komisji Europejskiej. - Działania na rzecz klimatu mają zasadnicze znaczenie dla przyszłości naszej planety, a prawdziwie europejska polityka w dziedzinie energii jest podstawą naszej konkurencyjności – mówił szef KE José Manuel Barroso.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-01-23
 
 
EuroFerie 2014 na start!
Rusza nowa edycja EuroFerii – akcji edukacyjno-informacyjnej Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce! Zaczynamy w najbliższy piątek 24 stycznia w Szklarskiej Porębie. Nasz sferyczny namiot stanie na Skwerze Radiowej Trójki - będzie można nas odwiedzać do niedzieli, od 10.00 do 16.00. Przygotowaliśmy quizy dla małych i dużych, konsole z grami, stanowisko informacyjne, strefę odpoczynku, a także gorącą kawę, herbatę i czekoladę. Jeśli nie możesz być z nami w Szklarskiej, odwiedź nas w Zakopanem (7-9 lutego) i Szczawniku (21-23 lutego).
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-01-22
 
 
"Odważnym krokiem naprzód " - warsztaty w III Liceum Ogólnokształcącym w Kaliszu
"Odważnym krokiem naprzód czyli jak skutecznie poruszać się po unijnym rynku pracy" to temat przewodni warsztatów, które zostały przeprowadzone w III Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Kaliszu w dniu 6 grudnia br.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-01-22
 
 
Praca zbyt blisko ubóstwa
Nie wystarczy mieć pracę, aby wyjść z biedy – to jedna z konkluzji przeglądu dotyczącego zatrudnienia i kwestii społecznych w Europie 2013. Wynika z niego m.in., że tylko w połowie przypadków podjęcie pracy pomaga ludziom wyjść z ubóstwa. – Musimy zwracać uwagę nie tylko na tworzenie miejsc pracy, ale również na ich jakość – podkreślił komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego László Andor.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-01-22
 
 
Niebieska energia
Energia mórz i oceanów to potencjał, który wciąż jest wykorzystywany w znikomym stopniu m.in. ze względu na brak odpowiednich technologii. Komisja Europejska przedstawiła nowy plan działania w celu wsparcia rozwoju w Europie sektora źródeł energii morskiej i oceanicznej. - Rozwijanie wielu różnych źródeł energii odnawialnej ułatwi włączenie jej w europejski system energetyczny – mówi unijny komisarz Günther Oettinger.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-01-22
 
 
Równość to podstawa
Przepisy UE dotyczące zwalczania dyskryminacji ze względu na rasę lub pochodzenie etniczne, religię lub przekonania, niepełnosprawność, wiek i orientację seksualną zostały wdrożone do prawa krajowego we wszystkich państwach członkowskich. Nadszedł czas, aby umożliwić stosowanie tych przepisów w praktyce – to kluczowe wnioski sprawozdania Komisji Europejskiej.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-01-21
 
 
Polskie 10 lat w Unii
W tym roku przypada dziesięciolecie członkostwa Polski w UE. Z tej okazji polskie uczelnie zajmujące się problematyką integracji zorganizują 10 seminariów. Wykłady odbędą się w różnych miastach Polski w ciągu całego roku. Pierwsze seminarium pt. „Bilans polskiego członkostwa w Unii Europejskiej” zorganizowano w poniedziałek 20 stycznia na Uniwersytecie Warszawskim. Patronat nad wydarzeniem objęło Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-01-21
 
 
Nowe oblicze EURES
Więcej ofert, automatyczne kojarzenie CV z wakatami, wspieranie mobilności – to niektóre zmiany, jakie niebawem mają objąć EURES – unijny portal dla osób szukających pracy. Komisja Europejska przypomina, że mimo rekordowego bezrobocia w Europie w pierwszym kwartale 2013 r. nieobsadzonych było 2 miliony miejsc pracy. Europejczycy wciąż stosunkowo niechętnie decydują się na zmianę miejsce zamieszkania, aby pracować.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-01-20
 
 
Przeciw ekstremizmom
Utworzenie europejskiego centrum wiedzy o brutalnym ekstremizmie, szkolenia, wsparcie projektów wykorzystujących nowe narzędzia komunikacji w celu zwalczania propagandy terrorystycznej – to niektóre zalecenia KE dotyczące walki ze skrajnymi postawami. - Brutalny ekstremizm ma wpływ na każde państwo. Ciągle jednak tylko niektóre kraje UE stawiają czoło temu zagrożeniu – uważa komisarz Cecilia Malmström.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-01-17
 
 
Zapytaj o Europę już teraz!
Już dzisiaj za pośrednictwem platformy społecznościowej Google+ możecie wciąć udział w interaktywnej debacie o przyszłości Europy. Jej głównym gościem będzie wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viviane Reding! Chcesz zapytać, kiedy skończy się kryzys? Czy młodzi Europejczycy są skazani na bezrobocie? Dołącz do nas on-line w czwartek 16 stycznia o godz. 20.00! Pamiętaj, że Twoje zdanie liczy się w Europie!
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-01-16
 
 
Polska dekada w UE
W tym roku przypada dziesięciolecie członkostwa Polski w UE. Z tej okazji polskie uczelnie zajmujące się problematyką integracji organizują serię 10 seminariów. Wykłady odbędą się w różnych miastach Polski w ciągu całego roku. Na pierwszy pt. „Bilans polskiego członkostwa w Unii Europejskiej” zapraszamy już w poniedziałek 20 stycznia. Patronat nad wydarzeniem objęło Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-01-16
 
 
Europa to Twój dom
Do 31 stycznia można wziąć udział w ankiecie na temat społeczeństwa obywatelskiego Unii Europejskiej. Na podstawie wyników konsultacji Komisja Europejska chce ocenić dotychczasowe działania angażujące obywateli w sprawy UE. Jak pokazują najnowsze badania, obywatele Unii nie czują związku z instytucjami UE, nie są też przekonani, że mogą mieć wpływ na wspólnotowe decyzje.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-01-13
 
 
Czego oczekujesz od UE? - wypełnij ankietę i podziel się swoją opinią
Według najnowszych badań w ramach Unii Europejskiej (UE) zaledwie jedna trzecia z ponad 30 000 respondentów jest przekonana, że jest dobrze poinformowana w kwestii swoich praw, jako obywatela. Zaufanie do Unii Europejskiej stopniowo obniżało się na przestrzeni ostatnich paru lat, pomimo że ogólnie nadal przekracza ono zaufanie obywateli do rządów krajowych. Ogólnie obywatele nie czują związku z instytucjami UE i mają wrażenie, że mają niewiele do powiedzenia w procesie decyzyjnym UE.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-01-09
 
 
Grecja przejęła unijną prezydencję
Wzrost gospodarczy i walka z bezrobociem, zwłaszcza wśród młodzieży, a także większa społeczna spójność UE oraz modyfikacja unijnych przepisów azylowych w UE, to priorytety greckiej prezydencji w UE. Grecy będą się też chcieli zakończyć negocjacje z Parlamentem Europejskim ws. drugiego etapu unii bankowej, czyli systemu restrukturyzacji i likwidacji banków. Grecy chcą też sporo uwagi poświęcić polityce morskiej.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2014-01-07

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej
 
 
Punkt Informacji Europejskiej EUROPE DIRECT - OSTRÓW WIELKOPOLSKI
ul. Budowlanych 5
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel: 62 735 55 48
infolinia: 800 6 7 8 9 10 11
europedirect-ostrowwielkopolski@ctiw.pl
stat4u