A A A
Home site Contact SiteMap Administracja
    tel. 62 735 55 48
fax: 62 736 10 27
Działy tematyczne

 

Aktualności
 
 
Informacja dla klientów Punktu
Uprzejmie informujemy, iż w okresie od 24 do 31 grudnia Punkt Informacji Europe Direct w Ostrowie Wielkopolskim będzie nieczynny. Za utrudnienia serdecznie przepraszamy.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-12-23
 
 
Nowy Rok dla Europy
To będzie Nowy Rok pełen wyzwań! W połowie lutego (18-19.02.2016) liderzy państw i rządów kolejny raz spotkają się na szczycie w Brukseli, aby ocenić m.in. postępy w rozwiązywaniu kryzysu uchodźczego. Od 1 stycznia, przez następne sześć miesięcy, pracami Rady Unii Europejskiej kierować będzie Holandia. Już 21 stycznia Przedstawicielstwo KE w Polsce zaprasza na konferencję Od Afganistanu po Zambię. Jaka współpraca rozwojowa po 2015 roku?
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-12-23
 
 
Szczyt ważnych decyzji
Ochrona zewnętrznych granic UE, sprawna identyfikacja osób przybywających na teren wspólnoty, usprawnienie działania tzw. hotspotów – to konkluzje dotyczące migracji, jakie uzgodniono na ostatniej w tym roku Radzie Europejskiej. Kraje Unii pozytywnie odpowiedziały również na propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą utworzenia europejskiej straży granicznej i przybrzeżnej. Przywódcy państw i rządów UE przez dwa dni (17-18 grudnia) rozmawiali w Bruskeli także o walce z terroryzmem, porozumieniu klimatycznym i referendum w Wielkiej Brytanii.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-12-21
 
 
Życzenia świąteczne
Z okazji świąt Bożego Narodzenia życzymy, aby wszystkie dni w roku były tak piękne i szczęśliwe, jak ten jeden wigilijny wieczór, aby Wasze twarze i twarze Waszych najbliższych zawsze rozpromieniał uśmiech, a Gwiazda Betlejemska prowadziła Was ku szczytom. Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Ostrów Wielkopolski.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-12-18
 
 
Spotkanie w Brukseli
Kryzys migracyjny, walka z terroryzmem, porozumienie klimatyczne, referendum w Wielkiej Brytanii – to tematy, jakie znalazły się w agendzie ostatniej w tym roku Rady Europejskiej. Dwudniowy szczyt przywódców państw i rządów krajów członkowskich UE rozpocznie się po południu w czwartek 17 grudnia w Brukseli. Dzień wcześniej liderzy UE spotkali się z prezydentem Ukrainy Peterem Poroszenką.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-12-17
 
 
Wsparcie dla Litwy i Polski
Zrównoważone wykorzystanie zasobów przyrody i kultury na potrzeby turystyki, mobilność zatrudnienia i pracowników, wspieranie włączenia społecznego, zwiększanie transgranicznej współpracy instytucji publicznych – to obszary, jakie obejmie program „Interreg V-A Litwa-Polska, przyjęty przez właśnie KE. Z unijnego budżetu otrzyma on ponad 50 mln euro.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-12-16
 
 
Fundusze na rozwój
Fundusze strukturalne i inwestycyjne (EFSiI) powinny wspierać unijne strategie na rzecz wzrostu, plan inwestycyjny oraz priorytetowe obszary wyznaczone przez Komisję Europejską – przypomina wiceprzewodniczący Jyrki Katainen. W okresie 2014-2020 EFSiI mają być przeznaczane głównie na cztery kluczowe sektory: badania naukowe i innowacje, technologie cyfrowe, wsparcie gospodarki niskoemisyjnej i małych przedsiębiorstw.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-12-15
 
 
Lotnicza rewolucja
Zdobycie pozycji lidera w dziedzinie lotnictwa międzynarodowego, utrzymanie wysokich standardów w zakresie ochrony, bezpieczeństwa, środowiska i praw pasażerów, ramy prawne dla wykorzystania dronów – to założenia nowej strategii UE w dziedzinie lotnictwa. – Dla obywateli to korzyści z większego wyboru połączeń, niższych cen oraz najwyższych poziomów ochrony i bezpieczeństwa – podkreśla komisarz ds. transportu Violeta Bulc.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-12-09
 
 
Barka nagrodzona
Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka z Poznania znalazła się wśród laureatów tegorocznej Nagrody dla Społeczeństwa Obywatelskiego. Przyznaje ją Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES). Barka wyróżniona za stworzenie Centrum Integracji Społecznej, które oferuje szkolenia zawodowe dla osób długotrwale bezrobotnych - niepełnosprawnych, byłych więźniów, uchodźców i osób uzależnionych.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-12-08
 
 
Dombrovskis w Polsce
Spotkania z wicepremierem i ministrem rozwoju Mateuszem Morawieckim oraz ministrem finansów Pawłem Szałamachą rozpoczęły wizytę wiceprzewodniczącego KE Valdisa Dombrovskisa w Polsce (3-4 grudnia). Rozmowy z przedstawicielami rządu, parlamentarzystami oraz partnerami społecznymi odbywają się w ramach cyklicznych spotkań na temat Semestru Europejskiego, jakie wiceszef Komisji Europejskiej odbywa w poszczególnych państwach członkowskich UE
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-12-04
 
 
Kobiety wobec wyzwań rynku pracy - zaproszenie na debatę
Biuro Parlamentu Europejskiego w Warszawie wspólnie z Fundacją Przedsiębiorczości Kobiet zaprasza na debatę „KOBIETY WOBEC WYZWAŃ RYNKU PRACY” 4 grudnia 2015 w godz. 10.00-13.00. Debata ta jest częścią kampanii informacyjnej Parlamentu Europejskiego na rzecz promowania praw kobiet i równości płci.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-12-02
 
 
Spojrzenie na edukację
„Monitor Edukacji i Szkoleń” oraz „Spojrzenie na oświatę: Polska” to dwa najnowsze raporty na temat polityki edukacyjnej. Pierwszy przygotowała Dyrekcja Generalna KE ds. Edukacji i Kultury, drugi Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. W środę 25 listopada 2015 r. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zaprasza do udziału w dyskusji na temat obu tych analiz.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-11-24
 
 
Informacja dla Klientów Punktu
Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że w dniu 20.11.2015 r. Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości będzie czynne do godziny 10.30. Za utrudnienia przepraszamy.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-11-19
 
 
Kolejowe szanse Polski
"Inwestycje kolejowe w Polsce – szanse i wyzwania" to temat seminarium organizowanego 24 listopada 2015 r. przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Spotkanie dotyczy rekomendacji Rady Unii Europejskiej z czerwca br. dotyczącej usunięcia przeszkód utrudniających inwestycje w projekty kolejowe w Polsce. Osoby zainteresowane udziałem zapraszamy do rejestrowania się - do piątku 20 listopada.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-11-18
 
 
Solidarni z Francuzami
- Jestem wstrząśnięty i oburzony widząc, że Francja jest obecnie dotknięta najbardziej haniebnym aktem terroryzmu – napisał przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w liście skierowanym do prezydenta Françoisa Hollande'a. W piątek wieczorem w serii zamachów w stolicy Francji zginęło ponad 120 osób. Juncker, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oraz premier Australii wydali również wspólne oświadczenie podczas odbywającego się w Antalyi szczytu państw G20.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-11-16
 
 
Inwestycje w edukację
W Europie poczyniono postępy w zdobywaniu wykształcenia, lecz konieczne są inwestycje, które sprawią, że edukacja stanie się bardziej integracyjna i sprzyjać będzie mobilności społecznej – wynika z Monitora kształcenia i szkolenia 2015. Osobami najbardziej narażonymi na to, że nie osiągną minimum edukacyjnego, są m.in. dzieci wywodzące się ze środowisk imigranckich.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-11-16
 
 
TTIP: zrównoważona umowa
W handlu nie chodzi tylko o nasze interesy gospodarcze, lecz także o wartości. Dlatego proponujemy bardzo ambitne podejście do zrównoważonego rozwoju w negocjacjach handlowych UE z USA – podkreśla komisarz ds. handlu Cecilia Malmström. Komisja Europejska opublikowała właśnie wniosek w sprawie rozdziału umowy TTIP dotyczącego m.in. ochrony środowiska.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-11-10
 
 
Mikropożyczki sposobem na pobudzenie przesiębiorczości
Mikropożyczki mogą pomóc osobom w trudnej sytuacji założyć własny mały biznes i w ten sposób wyjść z bezrobocia i biedy. Pomysł mikropożyczek sprawdził się w Azji Południowej i Ameryce Łacińskiej – to tu 40 lat temu pojawiły się pierwsze inicjatywy. Mikropożyczki rozwijają się także w Unii Europejskiej. W 2010 roku UE uruchomiła europejski instrument mikrofinansowy Progress, który zwiększa dostępność mikrokredytów przeznaczonych na zakładanie lub rozwijanie działalności małych firm.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-11-10
 
 
Miliardy na transport
Po raz drugi kraje UE mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów transportowych w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (CEF). Do wykorzystania jest ponad 7,6 mld euro. Dla krajów kwalifikujących się do wsparcia z Funduszu Spójności zarezerwowano 6,5 mld euro. Jednym z największych beneficjentów może być Polska, która w ramach całego CEF ma szansę na ponad 4 mld euro.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-11-06
 
 
Szczyt UE-Afryka o migracji
11-12 listopada w Valletcie (Malta) odbędzie się międzynarodowy szczyt w sprawie migracji z udziałem przedstawicieli Unii Europejskiej, państw Afryki oraz innych międzynarodowych partnerów. Punktem wyjścia będą istniejące ramy współpracy i już prowadzone działania. Unia Europejska zamierza współdziałać w krajami afrykańskimi w takich obszarach jak walka z przemytem ludzi czy organizowanie powrotów i readmisji.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-11-05
 
 
Pochwal się praktyką!
Jesteś praktykantem lub praktykantką? Weź udział w naszym konkursie fotograficzno-filmowym #lovemyapprenticeship. To propozycja dla praktykantów z całej Europy. Możesz pokazać całemu światu, jak fantastyczne są Twoje praktyki, a przy okazji – wygrać nagrodę – kurs językowy za granicą! Zgłoszenia można nadsyłać do 23 listopada.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-11-04
 
 
Przyjazny jednolity rynek
Musimy zlikwidować ograniczenia inwestycyjne i stworzyć nowe możliwości – mówił wiceprzewodniczący KE Jyrki Katainen prezentując pakiet działań, które usprawnią funkcjonowanie jednolitego rynku. Ma on stworzyć nowe możliwości zarówno dla przedsiębiorców, pracowników jak i konsumentów m.in. poprzez ułatwienia w e-handlu, uproszczenie rejestracji firm czy udoskonalenie systemu uznawania kwalifikacji zawodowych.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-11-02
 
 
KE: podatki trzeba płacić
Luksemburg i Holandia przyznały selektywne korzyści podatkowe firmom Fiat Finance and Trade oraz Starbucks – wynika z dochodzenia KE. Korzyści te są niezgodne z przepisami UE dotyczącymi pomocy państwa. Każda z firm będzie musiała przekazać teraz co najmniej 20 milionów tytułem niezapłaconego podatku. - Wszystkie przedsiębiorstwa, duże lub małe, wielonarodowe lub nie, powinny płacić należne podatki – podkreśliła komisarz Margrethe Vestager.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-10-23
 
 
Migracja: spotkanie w Brukseli
W związku z rosnącą liczbą uchodźców i migrantów docierających do UE przez Zachodnie Bałkany przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zwołał nadzwyczajne spotkanie przywódców państw i rządów. W niedzielę 25 października w Brukseli wezmą w nim udział m.in. delegacje Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii, Niemiec, Grecji, Węgier, Rumunii, Serbii i Słowenii.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-10-22
 
 
Ambasadorowie Karier UE
Interesuje cię praca w instytucjach Unii Europejskiej? Nowi Ambasadorowie Karier UE już są gotowi do dzielenia się swoją wiedzą. W czwartek 15 października odwiedzili Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, aby zobaczyć jak wygląda praca unijnego urzędnika. Przez najbliższy rok Ambasadorowe podczas spotkań, prelekcji i targów pracy będą informować o tym jak można nim zostać.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-10-20
 
 
Europejski Tydzień Kodowania
Rusza trzecia edycja Europejskiego Tygodnia Kodowania! Od 10 do 18 października 2015 r. miliony dzieci, młodzieży, dorosłych, rodziców, nauczycieli, przedsiębiorców i decydentów ponownie spotkają się w całej Europie na imprezach i w klasach, aby uczyć się kreatywnego programowania.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-10-13
 
 
Zapraszamy na pokaz filmów dokumentalnych
W imieniu funkcjonującego przy Eurocentrum - Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Ostrów Wielkopolski serdecznie zapraszamy do udziału w bezpłatnym pokazie filmów dokumentalnych i dyskusji z publicznością, organizowanych w ramach Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju 2015.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-10-07
 
 
Ukraińcy patrzą na Zachód
Czy Ukraińcom faktycznie zależy na integracji ze Wspólnotą? Jak konflikt zbrojny na Ukrainie i wsparcie państw Zachodu wpływają na ocenę, jaką Ukraińcy wystawiają UE? W środę 14 października zapraszamy na prezentację i debatę „Ukraińcy patrzą na Zachód - jaka odpowiedź Zachodu?” Będą z nami eksperci z Ukrainy, Komisji Europejskiej, Polski i Niemiec. Rejestracja - do poniedziałku 12 października.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-10-06
 
 
Unia rynków kapitałowych
Komisja Europejska przedstawiła plan działania na rzecz unii rynków kapitałowych. Jego celem jest stworzenie jednolitego rynku kapitałowego dla wszystkich 28 państw członkowskich. KE zaprezentowała również najpilniejsze działania w ramach tego planu. - Chciałbym, aby unia rynków kapitałowych ułatwiła europejskim przedsiębiorstwom, w szczególności małym i średnim, dostęp do szerszego zakresu źródeł finansowania – powiedział komisarz Jonathan Hill.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-10-02
 
 
Europejski Dzień Języków
Europejski Dzień Języków, święto ustanowione przez Radę Europy w 2001 roku, już po raz czwarty zagości we Wrocławiu. Tegoroczne obchody to szansa na udział w interesujących warsztatach, dyskusjach oraz wydarzeniach artystycznych i edukacyjnych, które przybliżą uczestnikom ideę wielojęzycznej Europy. Wrocławskie wydarzenia zaplanowaliśmy od 22 września do 29 września.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-09-23
 
 
Młodzi, zdolni, nagrodzeni
Była fabryka pociągów w Mediolanie, Fabbrica del Vapore, tętni w ostatnich dniach życiem. 169 młodych naukowców w wieku od 14 do 20 lat zaprezentowało tam swoje projekty. Był to ostatni etap 27. edycji Konkursu Prac Młodych Naukowców UE (EUCYS), zakończonego dzisiaj podczas ceremonii wręczenia nagród. Wśród laureatów są Polacy.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-09-22
 
 
TAK dla uchodźców
Parlamentu Europejskiego przyjął w nadzwyczajnym wniosek Komisji Europejskiej dotyczący relokacji 120 tys. osób poszukujących azylu, z Grecji, Włoch i Węgier do innych krajów członkowskich UE. Rada ma teraz otwartą drogę do przyjęcia tej propozycji. KE wezwała państwa członkowskie do podjęcia niezbędnych decyzji na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych 22 września 2015 r.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-09-18
 
 
Inwestycje: jak rozstrzygać spory?
Komisja Europejska przyjęła wniosek dotyczący nowego i przejrzystego systemu rozstrzygania sporów między inwestorami i państwami – trybunału inwestycyjnego. Ma on zastąpić obowiązujący mechanizm rozstrzygania sporów między inwestorem a państwem (ISDS) we wszystkich toczących się i przyszłych negocjacjach inwestycyjnych UE, w tym rozmowach między UE a USA w sprawie Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP).
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-09-17
 
 
Klimat na mobilność
- Jeżeli będziemy więcej chodzić, jeździć na rowerze, korzystać z transportu publicznego, skorzysta na tym całe społeczeństwo – mówi komisarz UE ds. transportu Violeta Bulc zachęcając do udziału w Europejskim Tygodniu Mobilności (16-22 września). Udział w nim bierze ponad 1500 miast, w tym sześć z Polski. Miasta są głównym frontem walki ze zmianą klimatu – mieszka w nich 75 proc. Europejczyków, tam też zużywa się 80 proc. energii.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-09-16
 
 
Europejski Tydzień Sportu
Komisja Europejska rozpoczęła tygodniowy cykl wydarzeń mających promować aktywność fizyczną w całej UE. Wydarzenia są promowane hashtagiem #BeActive, czyli – bądź aktywny/a.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-09-08
 
 
KE zaproponuje stały system rozdzielania uchodźców między kraje UE
Komisja Europejska zaproponuje już w przyszłym tygodniu ustanowienie w UE stałego mechanizmu, który pozwoliłby na rozdzielanie uchodźców między państwa członkowskie w sytuacjach kryzysu migracyjnego - poinformowała rzeczniczka KE Natasha Bertaud.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-09-03
 
 
UE: od września w KE zespół mający przeciwdziałać rosyjskiej propagandzie
Od września w ramach struktur Komisji Europejskiej zacznie działać zespół, którego zadaniem będzie przeciwstawianie się propagandzie Rosji na obszarze państw Partnerstwa Wschodniego - poinformowała rzeczniczka szefowej dyplomacji UE.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-08-28
 
 
Piknik z klimatem
30 sierpnia 2015 r. w niedzielę, na Placu Zamkowym w Warszawie w godz. 11:00 - 16:30, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zaprasza do odwiedzenia namiotu tematycznego podczas Pikniku z Klimatem. To największe plenerowe wydarzenie informacyjno-edukacyjne poświęcone środowisku i zmianom klimatycznym. Na odwiedzających namiot Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej czeka wiele atrakcji, liczne quizy i rodzinne konkursy z nagrodami.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-08-26
 
 
Pomoc UE dla rolników
Do 2016 roku Komisja Europejska przedłuża pomoc dla europejskich sektorów: mleczarskiego oraz owoców i warzyw, co ma związek z rosyjskim zakazem importu żywności. Znaczące działania podejmowane do tej pory przez Unię Europejską potwierdzają solidarność z rolnikami, których rosyjski zakaz dotknął najbardziej - wyjaśnia komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-08-24
 
 
Zapraszamy do udziału w debacie!
Cecilia Malmström - komisarz UE ds. handlu - będzie gościem specjalnym Dialogu Obywatelskiego o TTIP, który odbędzie się w Warszawie w piątek 18 września. Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) to umowa negocjowana właśnie przez UE i Stany Zjednoczone. Dialog Obywatelski będzie wyjątkową okazją, żeby podyskutować z główną polityczną negocjatorką o przewidywanych efektach partnerstwa. Rejestracja już ruszyła i potrwa do 16 września.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-08-20
 
 
Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej
19 sierpnia przypada Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej. To szczególna data, upamiętniająca ofiary ataku na placówkę ONZ w Bagdadzie w 2003 r. Zginęły wówczas 22 osoby, w tym specjalny przedstawiciel Narodów Zjednoczonych w Iraku, Sérgio Vieira de Mello.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-08-19
 
 
Erasmus+: stypendyści bez podatku!
Studenci oraz polska kadra akademicka nie muszą się już martwić o podatek od stypendium, które otrzymają dzięki programowi Erasmus+.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-08-14
 
 
Kulturalna wizyta - WYJAZD STUDYJNY DLA ORGANIZACJI KULTURY DO INSTYTUCJI UNIJ EUROPEJSKIEJ
Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej serdecznie zaprasza pracowników instytucji kultury do udziału w wyjeździe studyjnym do Brukseli. Tematem wizyty będą programy Unii Europejskiej wpierające działalność kulturalną m.in. Erasmus Plus i Kreatywna Europa. Na zgłoszenia czekamy do 11 września br.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-08-13
 
 
Zarządzanie migracją oraz finansowanie bezpiecznej i lepiej chronionej Europy: 2,4 mld euro na wsparcie państw członkowskich
Komisja Europejska zatwierdziła w tym miesiącu 23 wieloletnie programy krajowe w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-08-11
 
 
Komisja Europejska chce zwiększyć udział kobiet na rynku pracy
Komisja Europejska pracuje nad nowymi dyrektywami, które zwiększyłyby udział kobiet na rynku pracy.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-08-07
 
 
Parlamentarium: Podróż po Parlamencie Europejskim w samym sercu Brukseli
Jeśli będziecie latem w Brukseli, nie przegapcie okazji do wizyty w Parlamentarium, czyli centrum dla zwiedzających Parlamentu Europejskiego! W Parlamentarium można przyjrzeć z bliska pracy eurodeputowanych i dowiedzieć się, jak wpływa ona na nasze codzienne życie.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-08-06
 
 
Nadzieja na nowy start
Mieszka z trojgiem dzieci w obozie syryjskich uchodźców w północnym Iraku – Domiz II. Pozdrawiają ją przechodnie z całego obozu – od najbliższych sąsiadów po dyrektora szkoły, do której chodzą jej dzieci.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-08-05
 
 
Granty dla naukowców
Komisja Europejska przyjęła 28 lipca program pracy Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych w roku 2016. Program przygotowany przez Radę Naukową ERBN przewiduje 1,67 mld euro dotacji dla najlepszych naukowców z całego świata, którzy są gotowi przyjechać lub pozostać w Europie i tutaj realizować swoje przełomowe pomysły.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-07-31
 
 
COSME pomoże przedsiębiorstwom
Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) i Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisały pierwszą transakcję w ramach programu wspierającego konkurencyjność małych i średnich przedsiębiorstw (COSME) korzystając ze wsparcia Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (z ang.: EFSI), za pośrednictwem którego Komisja Europejska oraz Grupa Europejskiego Banku Inwestycyjnego wdraża Plan Inwestycyjny dla Europy.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-07-31
 
 
Dzieciństwo na plantacji
Wśród robotników pracujących od świtu do nocy na plantacjach trzciny cukrowej na Filipinach, znajduje się również wiele dzieci.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-07-28
 
 
UE łagodzi skutki kryzysu
Niemal 30 tys. pracowników skorzystało z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji w 2013 i 2014 r. – wynika z najnowszego sprawozdania.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-07-23
 
 
Wakacyjne latanie
Odlatując na urlop warto wyposażyć się nie tylko w krem z filtrem, czy przewodnik turystyczny, ale także w kilka pomocnych informacji o zasadach podróżowania.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-07-22
 
 
Walka o prawa kobiet
Belize, choć nazywane tropikalnym rajem dzięki swym malowniczym krajobrazom, jest jednocześnie miejscem, gdzie młode kobiety często stają się ofiarami przemocy seksualnej. To właśnie im, organizacja Productive Organization for Women in Action dzięki wsparciu Unii Europejskiej, stara się pomóc. Dowiedzcie się jak ta inicjatywa zmienia ich życie na lepsze.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-07-21
 
 
Fundusze dla mikroprzedsiębiorstw oraz przedsiębiorstw ekonomii społecznej
Już wkrótce przedsiębiorstwa ekonomii społecznej i mikroprzedsiębiorstwa otrzymają dostęp do funduszy w wysokości ponad 500 mln €.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-07-20
 
 
TAK dla gazociągów
Planowana przez Polskę pomoc w wysokości 3,1315 mld zł (758 mln euro) dla dziewięciu projektów gazociągów jest zgodna z unijnymi zasadami pomocy państwa – uznała KE. Projekty te przyczynią się do budowania prawdziwej unii energetycznej poprzez zwiększanie przepustowości połączeń wzajemnych między Polską a krajami sąsiadującymi, poprzez zlikwidowanie „wąskich gardeł” oraz wzmocnienie istniejących sieci przesyłu gazu w Polsce.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-07-17
 
 
Wybierz staż w KE
Myślisz o karierze w instytucjach Unii Europejskiej, ale nie jesteś pewien czy to praca odpowiednia dla Ciebie? Teraz masz okazję, żeby to sprawdzić. Właśnie trwają zapisy na staże w Komisji Europejskiej. Na przesłanie zgłoszenia masz czas do 31 sierpnia br., do godz. 12.00. Staż to doskonała okazja do poznania "od podszewki" zasad działania UE. Zapraszamy!
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-07-17
 
 
Twórcze spotkania Wschodu i Zachodu
Nowa inicjatywa Komisji Europejskiej mająca na celu wsparcie wspólnych projektów artystycznych w ramach dialogu międzykulturowego Azja – Europa.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-07-14
 
 
Nagroda LUX 2015 !
Krótką listę 10 filmów, które powalczą w tym roku o Nagrodę LUX Parlamentu Europejskiego, ogłoszono na Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. Wśród nominowanych znalazło się aż 5 debiutów młodych, obiecujących reżyserów i po raz pierwszy w historii nagrody – obraz z Islandii. Parlament Europejski każdego roku przyznaje nagrodę filmową wybitnym dziełom europejskiej kinematografii. Tytuły 3 finalistów poznamy pod koniec miesiąca.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-07-10
 
 
Zastrzeżenia w MasterCart
Komisja Europejska skierowała do MasterCard pisemne zgłoszenie zastrzeżeń. Twierdzi w nim, że zasady stosowane przez firmę uniemożliwiają bankom oferowanie niższych opłat interchange sprzedawcom detalicznym z siedzibą w innym państwie członkowskim należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), gdzie opłaty interchange mogą być wyższe. W tej sytuacji sprzedawcy detaliczni nie mogą korzystać z niższych opłat w innych krajach.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-07-09
 
 
Posłowie dyskutują o przyszłości Grecji
Grecja i najskuteczniejsze sposoby wyjścia z kryzysu były przedmiotem gorącej debaty, która odbyła się z udziałem premiera Alexisa Tsiprasa 8 lipca w Parlamencie Europejskim. Część posłów krytykowała szefa greckiego rządu za brak konkretnych propozycji, inni chwalili go, a niektórzy wzywali nawet do podjęcia decyzji o opuszczeniu strefy euro. W debacie poruszono również wyniki ostatniego posiedzenia Rady Europejskiej oraz posiedzenia Eurogrupy.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-07-08
 
 
Sprawdź w jakich miastach w najbliższy weekend pojawi się "EuroLato 2015"
Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji akcji letniej EuroLato – cyklu imprez informacyjno-edukacyjnych, na które zaprasza Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Wakacyjna akcja już po raz drugi towarzyszy trasie koncertowej Polskiego Radia "Lato z Radiem", a dla wszystkich odwiedzających europejskie namioty ponownie przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji, konkursów i zabaw z nagrodami. Pierwsze imprezy za nami, na kolejne zapraszamy aż do końca sierpnia. Sprawdź, kledy będziemy w Twojej okolicy.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-07-03
 
 
Wskazówki dla Polski
Polityka fiskalna po zakończeniu procedury nadmiernego deficytu. Rekomendacje Komisji Europejskie – to temat seminarium, które we wtorek 30 czerwca odbyło się w Przedstawicielstwie KE w Polsce. W debacie uczestniczyło ponad 50 osób – w tym eksperci Komisji Europejskiej, przedstawiciele polskiej administracji publicznej, środowisk akademickich oraz dziennikarze.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-07-02
 
 
Konkurs fotograficzny - ŻYĆ RAZEM
W czasach, gdy niektóre oportunistyczne i populistyczne ruchy w UE i poza nią wyolbrzymiają różnice i podsycają lęki, Grupa PES w Komitecie Regionów (KR) organizuje 8. edycję dorocznego konkursu fotograficznego „Żyć razem”, dając szansę utalentowanym osobom z całej Europy do wypowiedzenia się w tej bardzo aktualnej europejskiej kwestii.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-07-01
 
 
Zaproszenie do udziału w X Forum Ekonomicznym Młodych Liderów
Ponad 350 młodych liderów z 42 państw Europy spotyka się w Polsce, aby tworzyć pomysły dla jej przyszłości. Temu służą organizowane od 10 lat debaty młodego pokolenia z wybitnymi przedstawicielami życia społecznego, politycznego i biznesowego współczesnego świata. We wspólnej dyskusji i warsztatach rodzą się nowe pomysły, inspiracje i podejmowane są decyzje o wspólnych działaniach. To one mają w przyszłości generować zmianę. To tu kształcą się przyszłe elity.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-07-01
 
 
Spotkanie laureatów i finalistów OITiW ze Starostą Powiatu Ostrowskiego
Tuż przed zakończeniem roku szkolnego odbyło się spotkanie, którego inicjatorem był starosta Powiatu Ostrowskiego Paweł Rajski. Zaprosił on uczniów Zespołu Szkół Technicznych - laureatów i finalistów tegorocznej Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości na spotkanie, w czasie którego przedstawił nowe możliwości dla rozwijania idei i pomysłów młodych ludzi.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-06-26
 
 
Kary dla karteli
115 865 000 euro za udział w co najmniej jednym z pięciu karteli – tyle wynosi grzywna, jaką Komisja Europejska nałożyła na ośmiu producentów i dwóch dystrybutorów opakowań żywności. Ukarani producenci to Huhtamäki z Finlandii, Nespak i Vitembal z Francji, Silver Plastics z Niemiec, Coopbox, Magic Pack i Sirap-Gema z Włoch oraz Linpac z Wielkiej Brytanii, zaś dystrybutorzy - Ovarpack z Portugalii i Propack z Wielkiej Brytanii.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-06-24
 
 
Rusza EuroLato 2015!
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce rozpoczyna kolejną edycję akcji EuroLato – cyklu imprez informacyjno-edukacyjnych. Wakacyjna akcja już po raz drugi będzie towarzyszyć trasie koncertowej Polskiego Radia "Lato z Radiem", a dla wszystkich odwiedzających europejskie namioty ponownie przygotowano mnóstwo atrakcji, konkursów i zabaw z nagrodami. Pierwsza z imprez odbędzie się w Uniejowie, w sobotę 27 czerwca, a dzień później we Włocławku.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-06-24
 
 
Transport drogowy: postępowanie przeciwko Niemcom
8 czerwca br. w Niemczech przyjęto prawo wprowadzające system opłat drogowych dla samochodów osobowych. Jednocześnie zatwierdzono prawo, na podstawie którego w przypadku pojazdów zarejestrowanych w Niemczech opłata drogowa będzie odliczana od rocznego wymiaru podatku drogowego. De facto będzie to oznaczało wyłączenie z obowiązku opłaty drogowej samochodów zarejestrowanych w Niemczech – i tylko tych pojazdów.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-06-18
 
 
Sprawiedliwe podatki dla firm
Opodatkowanie firm w Europie wymaga gruntownej zmiany – mówi komisarz ds. gospodarczych i finansowych, podatków i ceł Pierre Moscovici. KE właśnie przedstawiła plan działania na rzecz gruntownej reformy systemu opodatkowania przedsiębiorstw w UE. Jego główne elementy to wprowadzenie wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania osób prawnych (CCCTB) oraz efektywne opodatkowanie zysków tam, gdzie zostały one wypracowane.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-06-17
 
 
Konsultacje ws. przejrzystości podatków od przedsiębiorstw
Rozpoczęły się konsultacje publiczne w sprawie przejrzystości podatku od przedsiębiorstw w UE. Komisja Europejska chce dowiedzieć się, czy nałożenie na firmy wymogu ujawniania większej ilości informacji dotyczących płaconych przez nie podatków może pomóc w walce z unikaniem opodatkowania i agresywnymi praktykami podatkowymi w UE. Konsultacje potrwają do 9 września
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-06-17
 
 
Staże w Delegacjach - termin zgłoszeń do 30 czerwca
Europejska Służba Działań Zewnętrznych (ESDZ) wraz z Komisją Europejską ogłosiły nabór na prestiżowe staże w Delegacjach Unii Europejskiej na całym świecie. Program umożliwia młodym specjalistom zdobycie doświadczenia w pracy poza Unią Europejską oraz poznanie roli delegacji w realizacji wspólnotowej polityki zewnętrznej. Zainteresowani mogą się zgłaszać do 30 czerwca br.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-06-12
 
 
Polska musi wytłumaczyć się z podatków
Komisja Europejska zwróciła się do Estonii i Polski o dostarczenie w ciągu miesiąca brakujących informacji na temat praktyk podatkowych. W przypadku przekroczenia tego terminu KE może skierować sprawę dotyczącą danego państwa do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ponadto 15 państw członkowskich ma przekazać Komisji interpretacje indywidualne prawa podatkowego.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-06-09
 
 
Zaproszenie do udziału w debacie "Co nowego w sprawie TTIP?"
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zapraszają na debatę: "Co nowego w sprawie TTIP?"
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-06-08
 
 
Gratulacje Przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera dla Pana Andrzeja Dudy
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker po II turze wyborów prezydenckich w Polsce przesłał nowo wybranemu Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie depeszę gratulacyjną.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-05-26
 
 
Olimpijczycy z nagrodami!
W ubiegły piątek podsumowaliśmy II edycję eliminacji okręgowych Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości. Organizatorem konkursu w okręgu kalisko - ostrowskim jest Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości w Ostrowie Wielkopolskim oraz Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Ostrów Wielkopolski.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-05-25
 
 
Akcja edukacyjna dla szkół pn.: „Rozwój ma wiele twarzy”
w związku z trwającym Europejskim Rokiem na rzecz Rozwoju Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej zapraszają uczniów i uczennice gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, nauczycieli i nauczycielki oraz całe społeczności szkolne do udziału w akcji edukacyjnej i konkursie „Rozwój ma wiele twarzy”.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-05-20
 
 
@RealTime WW1 laureatem Młodzieżowej Nagrody Karola Wielkiego 2015
Projekt @RealTime WW1 z Luksemburga zrealizowany na portalu Twitter zajął pierwsze miejsce w tegorocznej edycji Młodzieżowej Nagrody Imienia Karola Wielkiego. Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się 12 maja w Akwizgranie.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-05-13
 
 
„Możliwości współpracy z Unią Europejską na rynkach rozwijających się” - zaproszenie na konferencję
Komisja Europejska, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Departament Współpracy Ekonomicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych zapraszają do udziału w seminarium „Możliwości współpracy z Unią Europejską na rynkach rozwijających się”, 20 maja br. w Centrum Konferencyjnym Zielna w Warszawie (ul. Zielna 37).
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-05-12
 
 
Relacja z Dnia Europy w Ostrowie Wielkopolskim
Tak świętowaliśmy Dzień Europy upamiętniający powstanie Unii Europejskiej!
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-05-11
 
 
Zaproszenie do udziału w konferencji
Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości w Ostrowie Wielkopolskim wraz ze Stowarzyszeniem Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego "Wielkopolski Klaster Lotniczy" w Kaliszu serdecznie zapraszają na konferencję pn.: "WRPO + Inicjatywy innowacyjne i rozwojowe dla przedsiębiorstw" organizowaną w ramach projektu pn.: "Rozwój i promocja Wielkopolskiego Klastra Lotniczego".
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-05-08
 
 
Nagroda UE dla szczecińskiej Filharmonii
Nagroda Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe na najlepszy współczesny projekt architektoniczny trafi w tym roku do Fabrizio Barozziego z Włoch i Alberto Veiga z Hiszpanii, którzy we współpracy z polskim studiem A4 stworzyli projekt budynku Filharmonii w Szczecinie. Po raz pierwszy nagrodzony został projekt zrealizowany w jednym z nowych państw członkowskich w wyniku współpracy grupy młodych ludzi, którzy poznali się podczas wymiany Erasmus. Budynek powstał w ramach rewitalizacji zabytków i struktury urbanistycznej miasta, które do dziś podnosi się ze zniszczeń po bombardowaniach podczas II wojny światowej.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-05-08
 
 
Dzień Europy w Ostrowie Wielkopolskim - zaproszenie
W historyczną rocznicę podpisania „Deklaracji Schumana”, która dała początek procesowi integracji na naszym kontynencie, świętujemy Dzień Europy. To właśnie 9 maja w wielu europejskich miastach odbędą się happeningi, gry miejskie, spotkania i konferencje. Zapraszamy na obchody Dnia Europy w Ostrowie Wielkopolskim.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-04-30
 
 
Czat nt. praw pasażerów - 28 kwiecień
Zbliża się majowy weekend, część osób planuje też już na pewno wakacyjne wyjazdy. Dobrze się składa, bo 28 kwietnia (wtorek), w godz. 11-13 będzie okazja, żeby zapytać o wszystko, co może się wiązać z krótszymi lub dłuższymi wyjazdami. Zapraszamy do udziału w czacie, w którym wezmą udział eksperci zajmujący się prawami pasażerów.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-04-28
 
 
Aktywni młodzi w UE - debata w ramach Europejskiego Tygodnia Młodzieży
Już 5 maja br. podczas debaty „Jestem aktywny” młodzież będzie dyskutować z politykami, ekspertami z zakresu rynku pracy, osobami mającymi doświadczenie w dziedzinie realizacji projektów społecznych oraz przedstawicielami świata biznesu. Główny temat, który zostanie poruszony podczas dyskusji, będzie dotyczył rozwijania potencjału młodych osób i wzmacniania ich pozycji na rynku pracy.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-04-23
 
 
Jaka polityka Unii Europejskiej wobez sąsiadów? - zaproszenia na debatę
Czy Unia Europejska potrzebuje nowej polityki wobec sąsiadów w Europie Wschodniej, na Kaukazie, w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie? Jaka jest przyszłość Partnerstwa Wschodniego? Na te i inne pytania szukać będą odpowiedzi uczestnicy otwartej debaty dotyczącej Europejskiej Polityki Sąsiedztwa (EPS).
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-04-17
 
 
"Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2015" - informacja dla Beneficjentów
Do 17 kwietnia Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przedłużyło nabór projektów do akcji „Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2015”. To akcja promująca projekty dofinansowane ze środków unijnych w Polsce.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-04-13
 
 
Zaproszenie na debatę z cyklu "Mam prawo" pt.: "Imigrant czy obywatel"
Komisja Europejska zaprasza na pierwszą debatę z cyklu „Mam Prawo” pt. „Imigrant” czy obywatel? – kim jesteśmy na unijnym rynku pracy?. Wydarzenie odbędzie się 17 kwietnia, w godzinach 10:00-16:00 w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Współorganizatorami debaty są: Instytut Spraw Publicznych oraz Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-04-10
 
 
Zaproszenie na konferencję "Kierunek: UE. Praca i staże w instytucjach i agencjach Unii Europejskiej"
Czy kariera w unijnych strukturach jest dla Ciebie? Jeśli chcesz się przekonać, przyjdź 9 kwietnia o godz. 13.00 do Auli w Starej Bibliotece Uniwersyteckiej UW (kampus główny) na konferencję "Kierunek: UE. Praca i staże w instytucjach i agencjach Unii Europejskiej".
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-04-08
 
 
Z końcem marca koniec z kwotami mlecznymi w UE
31 marca 2015 r. wygasa system kwot mlecznych w UE. Wprowadzono go po raz pierwszy w 1984 r., gdy produkcja w UE znacznie przewyższała popyt. Kwoty były jednym z narzędzi pokonywania nadwyżek strukturalnych.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-03-27
 
 
Mniej ofiar wypadków drogowych
Liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w UE spadła w 2014 r. o 1 proc. w stosunku do roku 2013. Wskaźnik ten znacznie różni się w poszczególnych państwach członkowskich - polskie drogi wciąż należą do jednych z najmniej bezpiecznych w UE. Niewielka poprawa w ciągu ostatniego roku w skali całej UE oznacza, że należy podjąć więcej starań, aby osiągnąć strategiczny cel, jakim jest obniżenie o połowę liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych od 2010 do 2020 r.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-03-24
 
 
Ponad 211 mln euro na lepszy transport publiczny w Polsce
Komisja Europejska zatwierdziła kwotę 211 mln euro pochodzącą z Funduszu Spójności dla trzech dużych projektów, które przyczynią się do większego zrównoważenia transportu w polskich regionach. Projekty obejmują: zakup taboru kolejowego dla aglomeracji warszawskiej, podobną inwestycję dotyczącą województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego oraz rozbudowę i modernizację trasy tramwajowej w Łodzi.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-03-20
 
 
Eurostat podaje: spada bezrobocie
Eurostat zaprezentował statystki dotyczące poziomu zatrudnienia w krajach Unii Europejskiej na koniec 2014 r. oraz poziomu wzrostu cen w lutym 2015 r. W czwartym kwartale ubiegłego roku zarówno w wymiarze całej UE, jak i w strefie euro odnotowano zwiększenie liczby osób pracujących w porównaniu do trzeciego kwartału. Tymczasem, według informacji z lutego br., roczna stopa inflacji w strefie euro wyniosła -0,3 proc., a w całej UE -0,2 proc.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-03-17
 
 
Jak stać się liderem?
Rafaela Cotzojay mieszka w San Juan Sacatepéquez, około 30 minut drogi od miasta Gwatemala. Kobieta należy do niewielkiej społeczności Majów. Ma 44 lata i doświadczyła w życiu zarówno przemocy domowej, jak i seksualnej. Teraz, dzięki projektowi realizowanemu przez organizacje rządowe i Unię Europejską i własnej determinacji, przemieniła się w liderkę społeczności i prawnego doradcę.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-03-10
 
 
Lepsze prawo, mniej biurokracji
Zgodnie z zapowiedziami Komisja Europejska wycofała 73 wnioski legislacyjne, które do tej pory czekały na rozpatrzenie. Ich wykaz został opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE. Zgodnie z deklaracjami, nowa KE dąży do lepszego stanowienia prawa, co ma skutkować zmniejszeniem biurokracji i usunięciem obciążeń regulacyjnych.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-03-09
 
 
Równouprawnienie: niedokończona historia
Chciałabym zagwarantować, aby mężczyźni i kobiety mieli w życiu takie same możliwości wyboru i będą mogli korzystać z tych samych praw i swobód – pisze w związku z przypadającym 8 marca Międzynarodowym Dniem Kobiet Věra Jourová. Komisarz UE do spraw sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci przypomina, że - mimo postępów – kobiety w Europie wciąż mają m.in. trudniejszy start zawodowy niż mężczyźni.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-03-06
 
 
Gospodarka odpadami w Poznaniu
Komisja Europejska zatwierdziła wartą ponad 82 mln euro inwestycję w reorganizację systemu gospodarki odpadami w Poznaniu i dziewięciu sąsiednich gminach. Środki na to przedsięwzięcie będą pochodzić z Funduszu Spójności, a sam projekt jest realizowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Miasto Poznań zawarło z prywatnym przedsiębiorstwem wieloletni kontrakt PPP obejmujący zaprojektowanie, wybudowanie, sfinansowanie i eksploatację instalacji przewidzianych w projekcie.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-03-05
 
 
Razem na nowym starcie
Przywódcy europejskich i krajowych stowarzyszeń pracowników i pracodawców, członkowie Parlamentu Europejskiego i łotewska prezydencja Rady UE spotkają się w czwartek (5 marca) na konferencji wysokiego szczebla w Brukseli na debacie „Dialog społeczny – nowy start”. To ważny krok Komisji Europejskiej ku zacieśnieniu i pogłębieniu dialogu społecznego z udziałem szerokiej reprezentacji partnerów społecznych, aby lepiej zaradzić wyzwaniom społeczno-gospodarczym w Europie.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-03-04
 
 
Zaproszenie na Dni Kariery
Czy kariera w instytucjach Unii Europejskiej jest dla Ciebie? Jak wyglądają możliwe ścieżki kariery? Gdzie szukać ofert i jak zgłaszać się do konkursów ogłaszanych przez Europejski Urząd Doboru Kadr (EPSO)? Te i inne pytania będziecie mogli zadać nam osobiście podczas Dni Kariery (3-25 marca 2015r.). Nasze stoisko informacyjne nt. pracy i staży w instytucjach UE będzie dostępne we wszystkich dziewięciu miastach, w których AIESEC Polska organizuje tegoroczną edycję Dni Kariery.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-03-02
 
 
Start funduszy dla Polski
Oficjalne uruchomienie programów operacyjnych, które określają sposób wydawania funduszy unijnych w perspektywie finansowej 2014-2020, to główny cel wizyty w Polsce europejskiej komisarz ds. polityki regionalnej. W czwartek 26 lutego Corina Creţu spotka się w Warszawie z Premierem Ewą Kopacz, minister infrastruktury i rozwoju Marią Wasiak oraz marszałkami województw.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-02-25
 
 
Ruszyła 14. edycja konkursu European Language Label
Ruszyła czternasta edycja European Language Label, konkursu przeznaczonego dla instytucji i nauczycieli, którzy w dziedzinie nauki języków obcych szukają nowatorskich rozwiązań, tworzą własne materiały dydaktyczne, wychodzą poza program nauczania. Zrealizowałeś ciekawy projekt językowy? Zgłoś się i zdobądź European Lanuage Label! Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 13 kwietnia.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-02-24
 
 
Nowa edycja konkursu Euroscola
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce organizuje po raz kolejny konkurs dla szkół ponadgimnazjalnych w ramach programu Euroscola. Zwycięskie klasy szkolne otrzymają dofinansowanie pozwalające im wziąć udział w spotkaniu Euroscoli w Strasburgu w ciągu roku szkolnego 2015/2016.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-02-23
 
 
Szansa dla młodych liderów
Do 18 marca młodzi ludzie z całego świata mogą zgłaszać się do roli mówców podczas Europejskich Dni Rozwoju (European Development Days), najważniejszego europejskiego forum na temat współpracy i rozwoju na całym świecie. Wybrani kandydaci będą mogli podzielić się doświadczeniem i pomysłami, przemawiając u boku światowych liderów.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-02-20
 
 
Komisja Europejska przeznacza 1 miliard euro dla młodych bezrobotnych
Komisja Europejska złożyła dzisiaj wniosek o udostępnienie już w tym roku 1 mld euro w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych. Zmiana ta spowoduje, że płatności zaliczkowe, jakie państwa członkowskie otrzymują na pobudzenie zatrudnienia młodzieży, wzrosną nawet trzydziestokrotnie. Tym samym dotrą one do niemal 650 tys. młodych ludzi, pomagając im w szybszym znalezieniu pracy.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-02-05
 
 
Trwa Konkurs o Europejską Nagrodę im. Karola Wielkiego dla Młodzieży
Do 23 lutego 2015 roku można nadsyłać zgłoszenia do konkursu, organizowanego wspólnie przez Parlament Europejski i Fundację Międzynarodowej Nagrody im. Karola Wielkiego w Akwizgranie.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-02-02
 
 
Włoskie miasto szuka partnerów do projektu "Pamięć o wielkiej wojnie"
Włoskie miasto Lugnano in Teverina poszukuje partnerów do projektu „Pamięć o wielkiej wojnie – Europejska Sieć pamięci o przeszłości dla zrozumienia teraźniejszości” realizowanego w ramach programu „Europa dla Obywateli”.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-01-29
 
 
Pomoc humanitarna dla Ukrainy
UE zwiększa pomoc humanitarna dla Ukrainy na obszarach gdzie wzmożona fala przemocy pogorszyła i tak już tragiczną sytuację. Tysiące ludzi cierpi z powodu natężonego konfliktu, przesiedlenia, skrajnego ubóstwa oraz surowej zimy. To dlatego Komisja Europejska zobowiązała się do udzielenia dodatkowych 15 milionów Euro w ramach pomocy humanitarnej.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-01-27
 
 
Dzień otwarty programu Erasmus +
Dwanaście paneli warsztatowych, eksperci Narodowej Agencji, możliwość konsultacji indywidualnych – to wszystko czeka na wszystkich zainteresowanych programem Erasmus+. Ogólnopolski Dzień Informacyjny Programu Erasmus+ już w czwartek, 29 stycznia, w Centrum Konferencyjnym Stadionu Narodowego w Warszawie. Zapraszamy do rejestrowania się na sesje.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-01-22
 
 
Pieniądze dla kolei
Komisja Europejska zatwierdziła przekazanie z Funduszu Spójności ponad 37 mln EUR na rewitalizację odcinka Kluczbork – Ostrzeszów na linii kolejowej nr 272 z Kluczborka do Poznania Głównego. Zmodernizowanych zostanie 60 km tej linii, łączącej Opolszczyznę z Wielkopolską. Realizacja projektu skróci czas przejazdu oraz zapewni pasażerom większy komfort i lepszą jakość usług. Na modernizacji tej skorzystają przede wszystkim mieszkańcy, osoby dojeżdżające do pracy oraz przedsiębiorcy z tych dwóch regionów, ale także z regionów sąsiednich. Zakończenie prac przewiduje się pod koniec 2015 r.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-01-20
 
 
Kontrowersje wokół tabletek
Zgodnie z interpretacją Komisji Europejskiej dotyczącą prawodawstwa farmaceutycznego UE oraz z uwagi na charakter produktu, to państwa członkowskie mają kompetencje do ograniczenia sprzedaży poprzez wymaganie recepty, jeżeli uznają to za konieczne - tak o pigułce EllaOne mówi rzecznik KE ds. zdrowia Enrico Brivio.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-01-15
 
 
Wyniki konsultacji w sprawie TTIP
Komisja Europejska przedstawiła analizę niemal 150 tys. odpowiedzi otrzymanych w ramach konsultacji w sprawie ochrony inwestycji i rozstrzygania sporów między inwestorem a państwem (ISDS) przeprowadzonych w związku z transatlantyckim partnerstwem handlowo-inwestycyjnym (TTIP). Komisja poprosiła zainteresowanych o komentarze na temat możliwych sposobów ochrony inwestycji i rozstrzygania sporów między inwestorami prywatnymi a rządami.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-01-14
 
 
UE ogranicza biurokrację
48 mln euro rocznie – tyle mają wynieść oszczędności związane z wejściem w życie od soboty nowych przepisów w sprawie transgranicznych orzeczeń sądowych. Dzięki nim przedsiębiorstwa i konsumenci będą mogli łatwiej rozwiązywać spory prawne. Zlikwidowano długą i kosztowną procedurę, którą stosowano 10 tys. razy w roku, aby uzyskać orzeczenia w sprawach cywilnych i handlowych.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-01-12
 
 
Niemcy mają płacę minimalną – informacje dla zatrudnionych z Polski i Czech
Od dnia 1 stycznia 2015 r. w Niemczech obowiązuje ustawowa płaca minimalna w wysokości 8,50 euro za godzinę. Aby pracownicy z Polski i Czech byli poinformowani o swoich prawach, DGB Region Saksonia w ramach EURES-TriRegio wydała broszurę w języki polskim, niemieckim i czeskim.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-01-09
 
 
Zdobądź płatny staż w Komisji Europejskiej - trwa rekrutacja!
Masz dyplom licencjata albo magistra i chcesz zdobyć niepowtarzalne doświadczenie zawodowe? Interesują Cię sprawy Unii Europejskiej i uważasz, że sprawdzisz się w pracy w instytucji międzynarodowej? Staż w Komisji Europejskiej z pewnością spełni Twoje oczekiwania, a właśnie teraz możesz się na niego zgłosić. Nie czekaj, rekrutacja na edycję, która rozpocznie się w październiku, trwa do 30 stycznia, do godz. 12.00. Zapraszamy!
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-01-07
 
 
Europejski Rok Rozwoju 2015 zainaugurowany !
Rok 2015 to Europejski Rok na Rzecz Rozwoju. To doskonała okazja, by zapoznać się z różnymi aspektami unijnej współpracy rozwojowej. W tym roku przypada podsumowanie realizacji Milenijnych Celów Rozwoju przyjętych przez społeczność międzynarodową w 2000 r. na rzecz eliminowania ubóstwa i zapewnienia globalnej równowagi gospodarczej i politycznej.
Zobacz szczegóły » Data dodania:   2015-01-07

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej
 
 
Punkt Informacji Europejskiej EUROPE DIRECT - OSTRÓW WIELKOPOLSKI
ul. Budowlanych 5
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel: 62 735 55 48
infolinia: 800 6 7 8 9 10 11
europedirect-ostrowwielkopolski@ctiw.pl
stat4u