A A A
Home site Contact SiteMap Administracja
    tel. 62 735 55 48
fax: 62 736 10 27
Działy tematyczne

 

Strona główna Aktywni w Brukseli
Aktywni w Brukseli
[2013-02-26] Aktywni w Brukseli

Zwycięzcy konkursu "Bądźmy aktywni razem!", organizowanego przez Przedstawicielstwo KE w Polsce, na zakończenie Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej, teraz odebrali główną nagrodę - wyjazd do Brukseli. Naszymi gośćmi były uczennice Gimnazjum im. Jana Pawła II w Czarnej Białostockiej z oraz uczniowie III Liceum im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu. W Brukseli mieli okazję spotkać się z Januszem Lewandowskim i Jerzym Buzkiem.

W ciągu dwóch, pełnych wrażeń i bardzo aktywnych dni, zwycięzcy konkursu i ich opiekunowie zwiedzali belgijską stolicę oraz zobaczyli z bliska jak funkcjonują Komisja Europejska i Parlament Europejski. Uczniowie mieli okazję spotkać się i porozmawiać z Januszem Lewandowskim - komisarzem UE ds. budżetu i programowania finansowego oraz z Jerzym Buzkiem - byłym Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego i byłym premierem RP.

  

Chcę zobaczyć dumę na waszych twarzach. Nie wstydźcie się pokazać, że jesteście zwycięzcami ogólnopolskiego konkursu zachęcał uczniów komisarz Lewandowski. Z kolei Jerzy Buzek, gratulując zwycięstwa zachęcał jednocześnie uczniów do czytania lektur. Ze szczególnym rozrzewnieniem wspominał powieść „Noce i Dnie”.

  

Uczestnikom wycieczki bardzo spodobało się Parlamentarium – miejsce, w którym można wybrać się w interaktywną, wirtualną podróż po Europie. Pierwszy dzień wycieczki zakończył się spacerem po Grand-Place oraz uroczystą kolacją w restauracji "Chez Leon", słynącej z małży. To była absolutna premiera dla większości uczestników wycieczki.

  

Kolejny dzień rozpoczął się od zwiedzania Muzeum Instrumentów, które zrobiło na uczestnikach ogromne wrażenie, zwiedzili również katedrę Św. Michała i Św. Guduli, brukselską starówkę z jej przepięknym Grand-Place, Muzeum Armii, Atomium, oraz wiele innych historycznych miejsc belgijskiej stolicy.

  

W wycieczce do Brukseli (19 -21 lutego 2013 r.) wzięli udział: Natalia Kempińska, Marcin Kszczot, Anita Piotrowska, Martyna Szyszko, Maria Żukiewicz oraz nauczycielki: Jolanta Chrulska, Beata Górecka-Pęder. Opiekunem grupy była Ewa Modzelewska, koordynatorka konkursu "Bądźmy aktywni razem!".

Więcej o konkursie: Bądźmy aktywni razem.

Jak to było w poprzednich latach?

W 2011 roku nasz konkurs nazwaliśmy "Mój pierwszy krok w wolontariat". Chcieliśmy wyróżnić zarówno tych, którzy już zaangażowali się w wolontariat i mogli udzielić przydatnych rad początkującym, jak również osoby, które miały świetne pomysły jak zachęcić swoich kolegów i koleżanki, by przyłączyli się do pomagania innym. Naszym zamierzeniem było promowanie dobrych praktyk i stworzenie swoistego katalogu dobrych rad dla początkujących wolontariuszy.

W 2010 r. konkurs „Nie wykluczam!” poświęciliśmy walce z ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Było wyjątkowo emocjonująco - nagrodziliśmy aż 9 zespołów!

Edycja 2009 roku nosiła nazwę „Przybij piątkę!” i nawiązywała do piątej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz dwudziestej rocznicy przemian ustrojowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

W 2008 r. konkurs "Europa Wielu Kultur" był związany z obchodzonym Europejskim Rokiem Dialogu Międzykulturowego.

Z kolei konkurs inauguracyjny (2007) stawiał pytanie: "Co się zmieniło w Twoim życiu dzięki funduszom unijnym?".

Więcej informacji o poprzednich edycjach konkursu można znaleźć na stronach:

Mój pierwszy krok w wolontariat 

Nie wykluczam

Przybij piątkę!

Europa Wielu Kultur

Co się zmieniło w Twoim życiu dzięki funduszom unijnym?

 

Źródło: Komisja Europejska - Przedstawicielstwo w Polsce


 


Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej
 
 
Punkt Informacji Europejskiej EUROPE DIRECT - OSTRÓW WIELKOPOLSKI
ul. Budowlanych 5
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel. 62 736 55 48
infolinia: 800 6 7 8 9 10 11
europedirect-ostrowwielkopolski@ctiw.pl
stat4u