A A A
Home site Contact SiteMap Administracja
    tel. 62 735 55 48
fax: 62 736 10 27
Działy tematyczne

 

Strona główna Strzał w dziesiątkę!
Strzał w dziesiątkę!
[2014-05-02] Strzał w dziesiątkę!

Co zmieniło się wokół nas w ciągu ostatniej dekady? Co Polska wniosła do Unii Europejskiej i jakie szanse Unia oferuje Polsce? Przedstawicielstwo KE zaprasza uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w konkursie „Strzał w dziesiątkę!” Przygotujcie krótki film, który pokaże, co zmieniło się w Waszym życiu i w życiu Waszych bliskich i zamieśćcie go w internecie. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody – aparaty fotograficzne, smartfony i tablety. Na zgłoszenia czekamy do 28 czerwca, a na prace konkursowe macie czas do października.

Strzał w dziesiątkę!
 

Konkurs związany jest z tegorocznymi obchodami dziesięciolecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Chcemy zachęcić do refleksji na temat miejsca Polski i jej roli w UE w przyszłości.

Co zrobić?

Do konkursu mogą zgłosić się uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Biorą w nim udział trzyosobowe zespoły pod opieką dorosłego opiekuna. Zadaniem uczniów będzie przygotowanie 3-minutowego spotu, pokazującego na konkretnym przykładzie, jakie zmiany zaszły w ich życiu, bądź życiu znanych im osób, od kiedy Polska weszła do UE. Spot należy zamieścić w jednym z popularnych serwisów filmowych (np. YouTube, Vimeo). Filmowi towarzyszyć ma uczniowski opis przygotowanego i zrealizowanego przez zespół projektu. Filmik z wraz z odpowiednim opisem należy zamieścić  w internecie.

Opis powinien zawierać odpowiedzi na pytania:

  • Jak wyglądała praca nad filmem?
  • Jak wyglądała współpraca członków zespołu – jak dzielili się zadaniami? Jak podejmowali decyzje? Co było trudne w pracy zespołowej? Z czego są najbardziej zadowoleni?
  • Jak będą promować swój film z wykorzystaniem nowoczesnych mediów społecznościowych?

Na stronie internetowej, na której został zamieszczony film, należy umieścić następujący opis: Nasz film bierze udział w konkursie „Strzał w dziesiątkę”, ogłoszonym przez Komisję Europejską – Przedstawicielstwo w Polsce. Konkurs związany jest z 10. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dowiedz się więcej na: www.ec.europa.eu/polska i na www.facebook.com/komisjaeuropejska, włącz się do dyskusji, używając #10latPolskaUE Autorzy: [należy wpisać: Imię i nazwisko/ lub nazwa zespołu, nazwa szkoły, miejscowość.]

 
 

Jak się zgłosić?

Aby zgłosić się do konkursu należy:

  • do 28 czerwca 2014 włącznie wypełnić  formularz internetowy. Formularz dostępny jest również na stronach: www.ec.europa.eu/polska lub www.ceo.org.pl
  • do 6 października 2014 przesłać drugi formularz elektroniczny z dokładnymi danymi, linkiem do filmu i opisem pracy. Formularz będzie dostępny od 1 lipca 2014 na stronach www.ec.europa.eu/polska lub www.ceo.org.pl
  • do 10 października 2014 (decyduje data stempla pocztowego) nadesłać pracę konkursową i wydruk wypełnionego drugiego formularza zgłoszeniowego, podpisany przez opiekuna grupy. Formularz, wraz z pracą konkursową na płycie CD lub DVD, należy wysłać w jednej przesyłce na adres:

Centrum Edukacji Obywatelskiej
ul. Noakowskiego 10/1
00-666 Warszawa
z dopiskiem „Strzał w dziesiątkę”

 
 

Nagrody

Autorzy sześciu najlepszych prac w każdej kategorii wiekowej oraz ich opiekunowie zostaną zaproszeni do Warszawy na uroczysty finał konkursu, połączony z wręczeniem nagród i dyplomów pamiątkowych.

Wyróżnione zespoły w każdej kategorii wiekowej otrzymają cyfrowe aparaty fotograficzne.

Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca w każdej kategorii wiekowej otrzymają smartfony.

Nagrodami za zajęcie pierwszych miejsc w obydwu kategoriach wiekowych będą tablety.

 
 

Jak to było w poprzednich latach?

Zeszłoroczny konkurs, pod hasłem „Nakręć się na wybory!” związany był z wyborami do Parlamentu Europejskiego. Jego celem było uświadomienie młodym ludziom, że Unii Europejskiej nie można budować bez jej obywateli, a Parlament Europejski jest jedyną instytucją unijną, której przedstawicieli wybieramy w wyborach bezpośrednich.

W 2012 roku konkurs nosił nazwę „Bądźmy aktywni RAZEM”. Jego głównym założeniem było zwrócenie uwagi uczniów na wkład, jaki do społeczeństwa wnoszą seniorzy. Co mogą przekazać starsi młodym, ale także młodzi starszym. Naszym zamierzeniem było zachęcenie młodzieży do podejmowania działań z myślą o aktywności osób starszych i budowaniu solidarności międzypokoleniowej. W 2011 konkurs nosił nazwę „Mój pierwszy krok w wolontariat”. Naszym zamierzeniem było promowanie dobrych praktyk i stworzenie swoistego katalogu dobrych rad dla początkujących wolontariuszy. W 2010 konkurs „Nie wykluczam!” poświęciliśmy walce z ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Było wyjątkowo emocjonująco - nagrodziliśmy aż 9 zespołów! W 2009 r. rywalizacja odbywała się pod hasłem „Przybij piątkę!” i nawiązywała do piątej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz dwudziestej rocznicy przemian ustrojowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Druga edycja konkursu pt. „Europa Wielu Kultur” odbyła się w 2008 r. i była związana z obchodzonym wówczas Europejskim Rokiem Dialogu Międzykulturowego. Konkurs zainaugurowaliśmy w 2007 r. pytaniem „Co się zmieniło w Twoim życiu dzięki funduszom unijnym?”

Więcej informacji o poprzednich edycjach konkursu można znaleźć na stronach:

 

 
 

Potrzebujesz więcej informacji?

Znajdziesz je w regulaminie konkursu oraz w opracowaniu Pytania i odpowiedzi , które będzie na bieżąco aktualizowane na tej stronie.

Dodatkowe pytania dotyczące konkursu można kierować na adres strzalwdziesiatke@ceo.org.pl.

 

Źródło: ec.europa.eu/polska/news/announcements/140423_strzal_w_dziesiatke_pl.htm


 


Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej
 
 
Punkt Informacji Europejskiej EUROPE DIRECT - OSTRÓW WIELKOPOLSKI
ul. Budowlanych 5
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel. 62 736 55 48
infolinia: 800 6 7 8 9 10 11
europedirect-ostrowwielkopolski@ctiw.pl
stat4u