A A A
Home site Contact SiteMap Administracja
    tel. 62 735 55 48
fax: 62 736 10 27
Działy tematyczne

 

Strona główna Komisja Europejska ocenia sytuację w Polsce
Komisja Europejska ocenia sytuację w Polsce
[2016-01-14] Komisja Europejska ocenia sytuację w Polsce

Komisja Europejska rozpoczyna dialog z polskimi władzami o ramach państwa prawnego. Chodzi o ustalenie faktów związanych z ostatnimi zmianami legislacyjnymi obejmującymi Trybunał Konstytucyjny i media publiczne. Przed podjęciem decyzji Kolegium Komisarzy przeprowadziło debatę orientacyjną na temat sytuacji w Polsce.

Kolegium Komisarzy przeprowadziło pierwszą debatę orientacyjną na temat ostatnich wydarzeń w Polsce pod kątem zasad państwa prawa. Są one jedną z podstawowych wartości, na których opiera się Unia Europejska.

Komisja Europejska, na której spoczywa zadanie zapewnienia przestrzegania praworządności, odpowiada również, wspólnie z Parlamentem Europejskim, państwami członkowskimi i Radą, za zagwarantowanie podstawowych wartości Unii.

Ostatnie wydarzenia w Polsce, w szczególności polityczny i prawny spór dotyczący składu Trybunału Konstytucyjnego, wzbudził obawy co do poszanowania państwa prawa.

W tej sytuacji Komisja poprosiła o informacje dotyczące Trybunału Konstytucyjnego oraz zmian w prawie dotyczącym nadawców publicznych.

Po prezentacjach wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa (odpowiedzialnego za praworządność), komisarza Guenthera Oettingera (odpowiedzialnego za politykę medialną) i komisarz Very Jourovej (odpowiedzialnej za sprawiedliwości), Kolegium Komisarzy przeprowadziło debatę na temat rozwoju wydarzeń w Polsce w celu oceny sytuacji w ramach państwa prawnego.

Po dzisiejszej debacie orientacyjnej, Kolegium zobowiązało pierwszego wiceprzewodniczącego Timmermansa do skierowania listu do polskiego rządu i rozpoczęcie usystematyzowanego dialogu w ramach państwa prawnego.

Kolegium ustaliło, że powróci do tej kwestii w połowie marca, w ścisłej współpracy z Komisją Wenecką Rady Europy.

Więcej danych można znaleźć w zestawieniu informacji.

(Tłumaczenie robocze komunikatu prasowego. Wersja angielska poniżej.)

youtu.be/Mi9Kryc83vg

 

Źródło: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce

 


 


Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej
 
 
Punkt Informacji Europejskiej EUROPE DIRECT - OSTRÓW WIELKOPOLSKI
ul. Budowlanych 5
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel. 62 736 55 48
infolinia: 800 6 7 8 9 10 11
europedirect-ostrowwielkopolski@ctiw.pl
stat4u