A A A
Home site Contact SiteMap Administracja
    tel. 62 735 55 48
fax: 62 736 10 27
Działy tematyczne

 

Strona główna Juncker: plan na Nowy Rok
Juncker: plan na Nowy Rok
[2016-01-18] Juncker: plan na Nowy Rok

Potrzebny jest dialog – mówił Jean-Claude Juncker na temat ostatnich relacji Komisji Europejskiej z Polską. Szef KE spotkał się z dziennikarzami na noworocznej konferencji prasowej, na której zaprezentował plan prac Komisji w 2016 r. Priorytetem pozostaje zażegnanie kryzysu uchodźczego oraz realizacja Planu Inwestycyjnego, którego wartość ma sięgnąć 315 miliardów euro.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podkreślił swoją determinację w dążeniu do realizacji najważniejszego priorytetu - wzrostu gospodarczego i zatrudnienia – nawet jeśli Unia Europejska zmaga się z serią kryzysów.

Wezwał również państwa członkowskie do realizacji strategii określonej przez Komisję rok temu: reformy strukturalnej, odpowiedzialności fiskalnej i inwestycji strategicznych. Ogłaszając znaczący postęp w realizacji Planu Inwestycyjnego o wartości 315 mld euro, przewodniczący zauważył: - Ludzie mówili, że plan się nie uda, że nie spodoba się rządom, sektor prywatny nie niego wierzył. Jednak już w pierwszych trzech miesiącach zmobilizowane zostało 50 mld euro w 22 państwach członkowskich. Mamy już 81 000 małych i średnich przedsiębiorstw korzystających z naszego planu.

Potwierdzając determinację KE do utrzymania strefy swobodnego przemieszczania się, przewodniczący Juncker podkreślał koszty ewentualnego zawieszenia Schengen: - Oczekiwanie na wewnętrznych granicach to koszt 55 euro za godzinę za każdą ciężarówkę.

Przewodniczący wezwał również państwa członkowskie do przestrzegania swoich zobowiązań: - Nie mogę zaakceptować braku realizacji programu relokacji 160 000 uchodźców.

Odnosząc się do sytuacji w Polsce, Jean-Claude Juncker wezwał do dialogu. - Uważam, że jest miejsce na poprawki w różnych aktach prawnych – teraz zależy to od zarówno od Unii Europejskiej jak i od Polski.

youtu.be/iYaYnC2Ex70

 

Zapis konferencji prasowej dostępny jest na stronie Europe by Satelite.

Więcej informacji na temat Planu Inwestycyjnego dla Europy.

Źródło: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce

 

 


 


Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej
 
 
Punkt Informacji Europejskiej EUROPE DIRECT - OSTRÓW WIELKOPOLSKI
ul. Budowlanych 5
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel. 62 736 55 48
infolinia: 800 6 7 8 9 10 11
europedirect-ostrowwielkopolski@ctiw.pl
stat4u