A A A
Home site Contact SiteMap Administracja
    tel. 62 735 55 48
fax: 62 736 10 27
Działy tematyczne

 

Strona główna Porozumienie z Londynem
Porozumienie z Londynem
[2016-02-23] Porozumienie z Londynem

Nadzwyczajne czasy wymagają nadzwyczajnych rozwiązań – powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Po dwudniowych negocjacjach brukselski szczyt (18-19 lutego) szefów państw i rządów UE zakończył się porozumieniem w sprawie nowych warunków członkostwa Wielkiej Brytanii we wspólnocie. Premier David Cameron zapowiedział, że – zgodnie z wyborczą obietnicą – ogłosi referendum w tej sprawie i zarekomenduje, aby Brytyjczycy zagłosowali za pozostaniem ich kraju w Unii Europejskiej.

Wielka Brytania

Konkluzje Rady Europejskiej

Premier David Cameron, zgodnie ze swoją wyborcza obietnicą, domagał się ustalenia nowych zasad członkostwa jego kraju w UE. Dziedziny, których dotyczyły negocjacje, to:

  • konkurencyjność
  • zarządzanie gospodarcze
  • suwerenność
  • świadczenia społeczne i swoboda przemieszczania się.

Referendum europejskie w Wielkiej Brytanii ma odbyć się 23 czerwca.

2 lutego 2016 r. Donald Tusk przedstawił propozycję porozumienia, która obejmowała wszystkie te kwestie. Jednak ostateczne uzgodnienia zapadły w czwartek i piątek 18-19 lutego w Brukseli, po wielogodzinnych negocjacjach przywódców państw członkowskich UE.

Migracja

Rada Europejska podsumowała wdrażanie podjętych już decyzji w sprawie kryzysu migracyjnego. Dyskusje skupiały się na pomocy humanitarnej, zarządzaniu granicami zewnętrznymi, wdrażaniu planu działania UE–Turcja i funkcjonowaniu tzw. hotspotów.

- Zgodziliśmy się, że wspólny plan działania UE-Turcja pozostaje naszym priorytetem - musimy zrobić wszystko, aby został on zrealizowany. Dlatego zamierzamy zorganizować specjalne spotkanie z Turcją na początku marca - powiedział przewodniczący KE Jean-Claude Juncker. Obecnie na terenie Turcji przebywa około 2,5 mln uchodźców lub osób szukających azylu.

Konkluzje w sprawie migracji

Plan działania UE-Turcja

Wiecej danych o kryzysie migracyjnym znajdziesz tutaj

Informacje również na stronie Rady Europejskiej.

 

Źródło: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce

 


 


Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej
 
 
Punkt Informacji Europejskiej EUROPE DIRECT - OSTRÓW WIELKOPOLSKI
ul. Budowlanych 5
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel. 62 736 55 48
infolinia: 800 6 7 8 9 10 11
europedirect-ostrowwielkopolski@ctiw.pl
stat4u