A A A
Home site Contact SiteMap Administracja
    tel. 62 735 55 48
fax: 62 736 10 27
Działy tematyczne

 

Strona główna Pomoc dla Syrii
Pomoc dla Syrii
[2016-03-31] Pomoc dla Syrii

W środę Komisja Europejska przyjęła warty 30 mln euro program, dzięki któremu UE dostarczy mleko 350 tys. dzieciom z Syrii. Inicjatywa KE wspomoże również unijnych rolników, a w szczególności producentów nabiału.

Środki na dystrybucję mleka, produkowanego w krajach Unii Europejskiej, będą pochodziły z pakietu solidarnościowego wartego łącznie 500 mln euro. Został on przyjęty przez Komisję Europejską we wrześniu 2015r. w ramach pomocy dla unijnych rolników. Oprócz wsparcia rolników, wzmocniony zostanie także europejski program dystrybucji żywności dla dzieci w wieku szkolnym realizowany przez UE w Syrii.

"Nowy program pomoże setkom tysięcy syryjskich dzieci będących w potrzebie. Musimy być stale zaangażowani w pomoc najbardziej bezbronnym ofiarom tego konfliktu. Środki zostaną przekazane organizacjom humanitarnym działającym na terenie Syrii" - powiedział Cristos Stylianides, komisarz europejski ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego.

Komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, Phil Hogan podkreśla: "Cieszę się, że Komisja przyjęła dziś program, będący integralną częścią pakietu solidarnościowego przeznaczonego dla rolników.  Dzięki niemu KE realizuje dwa priorytety - wspiera rolników w bardzo trudnym dla nich czasie i stara się dostarczyć pomoc ofiarom konfliktu syryjskiego".

Konflikt w Syrii ma poważny wpływ na krajowy sektor rolny. Doprowadził on do spadku produkcji żywności, w szczególności produktów mlecznych. Z uwagi na wysokie ceny, spożycie mleka znacząco spadło głównie w ubogich gospodarstwach domowych, a niektóre rodziny musiały z niego całkowicie zrezygnować.

Kontekst

Unia Europejska jest wiodącym darczyńcą w ramach konfliktu w Syrii. Na pomoc humanitarną, ekonomiczną i rozwojową państwa Unii przeznaczyły do tej pory 5,5 bln euro. Dzięki niej 2 mln Syryjczyków uzyskało dostęp do wody i sanitariów, 1 milion otrzymało schronienie, a 850 tys.- wsparcie żywnościowe.

Na konferencji w Londynie podjęto decyzję o przekazaniu kolejnych 3 bln euro na pomoc ofiarom walk i stabilizację sytuacji w Syrii.


Więcej informacji

Pytania i odpowiedzi dot. przyjętego programu

Wykaz środków kompleksowego pakietu Komisji Europejskiej służącego wsparciu europejskich rolników

 

Żródło: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce


 


Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej
 
 
Punkt Informacji Europejskiej EUROPE DIRECT - OSTRÓW WIELKOPOLSKI
ul. Budowlanych 5
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel. 62 736 55 48
infolinia: 800 6 7 8 9 10 11
europedirect-ostrowwielkopolski@ctiw.pl
stat4u