A A A
Home site Contact SiteMap Administracja
    tel. 62 735 55 48
fax: 62 736 10 27
Działy tematyczne

 

Strona główna Uciekinierki. Jak pomóc uchodźczyniom?
Uciekinierki. Jak pomóc uchodźczyniom?
[2016-03-30] Uciekinierki. Jak pomóc uchodźczyniom?

Kobiety-uchodźcy stanowią coraz większą grupę wśród uciekinierów ze stref konfliktu, a ich sytuacja jest znacznie trudniejsza niż uchodźców-mężczyzn. To wymaga dostosowania procedur azylowych w krajach Unii Europejskiej - mówili uczestnicy debaty "Uciekinierki. Jak Polska i Europa może pomóc uchodźczyniom?" zorganizowanej przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce i Instytut Spraw Publicznych.

Debata odbyła się trzy dni po przyjęciu przez Parament Europejski rezolucji, w której posłowie wzywają by zasady i procedury unijnej polityki migracji i azylu zapewniały bezpieczeństwo kobietom starającym się o azyl.

"W 2015 roku 28% uchodźców stanowiły kobiety. Co trzecia z nich miała mniej niż 14 lat. Powszechne jest seksualne wykorzystywanie uciekających kobiet w zamian za pomoc w dotarciu do Europy. W ośrodkach uchodźczynie padają ofiarami gwałtów, niekiedy dokonywanych przez strażników. Zgłoszenia przestępstw bywają ignorowane." - mówiła posłanka do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska w nagranym wcześniej przesłaniu do uczestników debaty.

Posłanka Elżbieta Łukacijewska zwróciła uwagę na warunki, w jakich żyją uchodźczynie: "W obozach dla uchodźców często mieszkają na jednaj sali z mężczyznami. Parlament Europejski wezwał, by potrzeby kobiet były uwzględniane na wszystkich etapach procedury azylowej. By zapewniono im oddzielne miejsce do mieszkania, oddzielne łazienki."

Zdaniem posłanki, uchodźczynie powinny być włączane w życie społeczeństwa, a nie funkcjonować na jego marginesie. Posłanka przytoczyła przykład Sycylii, gdzie starzejące się społeczności miasteczek zaprosiły uchodźców do zamieszkania opuszczonych domów. Mimo początkowych obaw, projekt okazał się sukcesem.

Zdaniem uchodźczyni z Czeczeni, aktywistki fundacji Ocalenie Leyli Elsanowej, najpoważniejszym problemem uchodźców objętych ochroną w Polsce są mieszkania. Właściciele mieszkań niechętnie wynajmują je uchodźcom, a koszt wynajmu przekracza wartość otrzymywanej pomocy. "Spośród dużych miast tylko Warszawa i Lublin maja programy, w ramach których można dostać mieszkanie socjalne" - mówiła Elsanowa.

Część panelistek zarzucała administracji państwowej stosowanie skomplikowanych i trudnych do pokonania procedur azylowych. Profesor Michał Kowalski z Rady do Spraw Uchodźców podkreślał, że konieczne jest rozróżnienie osób, które są w rzeczywistej potrzebie, od tych, które ich nadużywają, by zapewnić sobie prawo do pracy w Unii Europejskiej. "To jest bardzo trudne zadanie w normalnych warunkach. W warunkach kryzysu uchodźczego, przy napływie wielkich mas ludzie - wręcz niewykonalne".

"Udzielenie ochrony oznacza, że przyjmujemy za tych ludzi odpowiedzialność. Że zapewnimy im pracę i mieszkanie" - dodał Kowalski.

Aleksandra Chrzanowska  ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej zastanawiała się, dlaczego w Unii Europejskiej nie jest stosowany mechanizm ochrony tymczasowej. "Taka ochrona trwa rok. Jeśli uchodźcy nie mogę wrócić do siebie jest przedłużana, a jeśli warunki w ich kraju pochodzenia się poprawiły - nie jest przedłużana. Ta procedura jest szybka i pozwala uchodźcom normalnie funkcjonować".

Źródeł obecnego kryzysu dociekała Dominika Potkańska z Instytutu Spraw Publicznych. "dziś zastanawiamy się nad skutkami kryzysu, który jest wynikiem naszego zaniechania w postaci zamknięcia legalnych dróg imigracji do Unii Europejskiej" - przekonywała Potkańska.

W debacie, która odbyła się w siedzibie Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Warszawie, wzięło udział ponad 70 osób.

 

Źródło: Parlamet Europejski


 


Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej
 
 
Punkt Informacji Europejskiej EUROPE DIRECT - OSTRÓW WIELKOPOLSKI
ul. Budowlanych 5
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel. 62 736 55 48
infolinia: 800 6 7 8 9 10 11
europedirect-ostrowwielkopolski@ctiw.pl
stat4u