A A A
Home site Contact SiteMap Administracja
    tel. 62 735 55 48
fax: 62 736 10 27
Działy tematyczne

 

Strona główna Rozmowy o Trybunale
Rozmowy o Trybunale
[2016-05-25] Rozmowy o Trybunale

W pełni zgadzam się z panią premier Beatą Szydło, że to wewnętrzny problem Polski, którego rozwiązanie można wypracować tylko w Polsce – mówił Frans Timmermans. Pierwszy Wiceprzewodniczący KE przyjechał do Warszawy w ramach dialogu z polskim rządem. Chodzi o uzyskanie niezbędnych gwarancji pełnego przestrzegania zasady praworządności. Dialog dotyczy m.in. politycznego sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Wypowiedź Pierwszego Wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa po spotkaniu z premier Beatą Szydło

Chcę podziękować pani premier Szydło za zaproszenie mnie do Warszawy w ramach dialogu KE z Polską w zakresie praworządności. Chcę podziękować za wyrażenie silnego zaangażowania na rzecz praworządności i rozwiązania problemów wokół Trybunału Konstytucyjnego. Pani premier wyraziła gotowość do kontynuacji dialogu z KE. My – Komisja Europejska - zrobimy wszystko, aby pomóc. W pełni zgadzam się z panią premier, która powiedziała, że to wewnętrzny problem Polski, którego rozwiązanie można wypracować tylko w Polsce. W interesie UE jest, aby znaleźć rozwiązanie tego problemu, ponieważ uważamy, że w pełni funkcjonujące organy państwa gwarantują właściwe realizowanie rządów prawa.

Mając na uwadze, że pani premier otwarcie mówi, iż razem z innymi siłami politycznymi szuka sposobów na znalezienie rozwiązania, biorąc również pod uwagę pozytywny dialog toczący się od kilku tygodni, jestem przekonany, że poruszamy się naprzód w kierunku rozwiązania tego problemu. Jako KE zrobimy wszystko, aby tak właśnie się stało, będziemy pomagać wszystkim stronom tego konfliktu.

Polska jest bardzo ważnym krajem członkowskim UE i ma do odegrania wiodącą rolę w UE. Myślę, że doprowadzenie tego konfliktu do końca wyzwoli w Polsce więcej sił, które pozwolą wykorzystać jej potencjał lidera w UE. Będziemy kontynuowali dialog i mam nadzieję, niebawem doprowadzi on do rozwiązania konfliktu.

Więcej informacji:


 


Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej
 
 
Punkt Informacji Europejskiej EUROPE DIRECT - OSTRÓW WIELKOPOLSKI
ul. Budowlanych 5
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel. 62 736 55 48
infolinia: 800 6 7 8 9 10 11
europedirect-ostrowwielkopolski@ctiw.pl
stat4u