A A A
Home site Contact SiteMap Administracja
    tel. 62 735 55 48
fax: 62 736 10 27
Działy tematyczne

 

Strona główna Pierwszy szczyt po referendum
Pierwszy szczyt po referendum
[2016-06-29] Pierwszy szczyt po referendum

Polityczne konsekwencje brytyjskiego referendum będą głównym tematem Rady Europejskiej, która rozpocznie się we wtorek po południu w Brukseli. 23 czerwca w ogólnonarodowym plebiscycie większość obywateli Wielkiej Brytanii opowiedziała się za wyjściem z Unii Europejskiej. Podczas szczytu omawiane będą też kwestie m.in. dotyczące kryzysu migracyjnego i ściślejszej współpracy z NATO. Polskę w Brukseli reprezentuje premier Beata Szydło.

Wynik brytyjskiego referendum

Rada Europejska omówi wynik brytyjskiego referendum z 23 czerwca 2016 r. We wtorek premier David Cameron przedstawi sytuację w Wielkiej Brytanii po referendum, po czym odbędzie się pierwsza wymiana poglądów. W środę 27 szefów państw i rządów zbierze się nieformalnie, aby omówić polityczne i praktyczne skutki referendum. Rozpoczną też dyskusję na temat przyszłości Unii Europejskiej liczącej 27 państw członkowskich.

Migracja

Przywódcy zajmą się tematem migracji. W szczególności odniosą się do sytuacji w środkowej części Morza Śródziemnego oraz do współpracy z państwami trzecimi pochodzenia i tranzytu. Omówią też wdrażanie oświadczenia UE–Turcja z 18 marca 2016 r. i kwestię zamknięcia szlaku zachodniobałkańskiego.

Zatrudnienie, wzrost i inwestycje

Przywódcy wezwą do pogłębienia jednolitego rynku, ze szczególnym naciskiem na agendę cyfrową. Zatwierdzą również zalecenia dla poszczególnych krajów w ramach europejskiego semestru 2016 oraz ocenią pierwsze wyniki Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych.

Stosunki zewnętrzne

W związku ze szczytem NATO w Warszawie zaplanowanym na 8–9 lipca 2016 r. Rada Europejska zajmie się też współpracą UE–NATO.

 


 


Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej
 
 
Punkt Informacji Europejskiej EUROPE DIRECT - OSTRÓW WIELKOPOLSKI
ul. Budowlanych 5
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel. 62 736 55 48
infolinia: 800 6 7 8 9 10 11
europedirect-ostrowwielkopolski@ctiw.pl
stat4u