A A A
Home site Contact SiteMap Administracja
    tel. 62 735 55 48
fax: 62 736 10 27
Działy tematyczne

 

Strona główna Czy ewentualny Brexit zahamuje falę migracji i przeprowadzek?
Czy ewentualny Brexit zahamuje falę migracji i przeprowadzek?
[2016-07-29] Czy ewentualny Brexit zahamuje falę migracji i przeprowadzek?

Wyniki referendum w Wielkiej Brytanii, jak na razie nie wywołały bardziej negatywnych skutków niż kolor czerwony na giełdach krajów Europy. Jednak wyniki referendum zmuszają brytyjskich polityków do konkretnych działań.

Do dymisji podał się David Cameron, natomiast eksperci zastanawiają się, czy ewentualny Brexit pogorszy sytuację Polaków mieszkających w Anglii - póki co zdania są podzielone. Przypominamy, że według różnych szacunków, na wyspy udało się ponad 500 tysięcy Polaków.

 

Różne wersje obrotu wydarzeń


Według raportu Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) Brexit dla naszego kraju będzie miał negatywne skutki. W jeszcze gorszej sytuacji mieliby się znaleźć Polacy zamieszkujący wyspy, którzy zmuszeni by byli do powrotu do Polski.
Nasz kraj musiałby być gotowy na ponowne przyjęcie blisko 400 tysięcy osób, co wiązałoby się ze sporym obciążeniem dla budżetu państwa, a także znacznym zwiększeniem bezrobocia - przeczytać można w raporcie (pism.pl/Publikacje/Raporty_PISM/Relacje-Unia-Europejska-Wielka-Brytania-po-ewentualnym-brexicie). Szacunki mówiące o 400 tysiącach osób pochodzą z brytyjskich danych (osoby, którym wydany został numer NIN), ponieważ właśnie tyle osób w latach 2012-2015 składało wniosek o wydanie stosownego numeru. Brytyjskie prawo dotyczące imigracji przewiduje, iż dopiero po okresie 5 lat legalnego pobytu na wyspach, można ubiegać się o kartę stałego pobytu. Osoby, które mają krótszy staż zwyczajnie zmuszone by zostały do opuszczenia kraju.
Jest to jednak skrajna sytuacja, gdy Wielka Brytania zdecyduje się opuścić Unię w całości, łącznie z Europejskim Obszarem Gospodarczym. Już teraz mówi się o półśrodkach, a więc rozwiązaniach połowicznych. Dodatkowo mowa tu również o długofalowym procesie, rozłożonym na wiele lat, o ile Wielka Brytania zdecyduje się faktycznie na wyjście z Unii.

Czy z Brexitem wiążą się również pozytywne następstwa?


Twórcy raportu zauważają, że ewentualny powrót rodaków do kraju wiązać się będzie z napływem dobrze wykwalifikowanej kadry. Częściowo złagodzony by został problem demograficzny, a także utrudniona przyszła emigracja, z którą wiązałoby się znacznie więcej procedur formalnych. Oznaczało by to, że więcej rodaków zostawało by w kraju, co mogło by w rozruszać naszą gospodarkę. Należałoby jednak nie zmarnować tego potencjału, o ile dojdzie do rozwoju takiego scenariusza, na to się jednak nie zanosi.

Brexit - proces rozłożony w czasie


Już teraz zauważa się, że będzie to proces rozłożony w czasie i nie nastąpi od razu. Część obcokrajowców, nie tylko Polaków, poważnie rozważa złożenie wniosków o przyznanie obywatelstwa oraz o wydanie paszportów, aby w wypadku wyjścia z Unii Wielkiej Brytanii, móc swobodnie podróżować pomiędzy oboma krajami.
Mieszkańcy Wysp Brytyjskich negatywnie oceniają politykę prowadzoną przez swój kraj, za zbyt szybkie otwarcie rynku pracy dla obcokrajowców, przez co czują się mniej komfortowo w swoim państwie. Ewentualny Brexit ma zahamować proces napływu imigrantów. Część ekspertów jest jednak sceptyczna czy taki proces da się zatrzymać, ze względu na to, że mamy do czynienia z krajem wysoko rozwiniętym, o chłonnej i elastycznej gospodarce. Dodatkowo mało możliwe jest całkowite cofnięcie obecnie panujących swobód dotyczących przepływu kapitału i ludzi.

Czy liczba przeprowadzek na Wyspy uległa zmianie?


Jak na razie przedsiębiorcy zajmujący się organizacją przeprowadzek do Anglii nie zauważyli znaczącego wpływu Brexitu na przyjmowane zlecenia. Jak na razie nie podjęto żadnych kluczowych i wiążących decyzji, mimo to przedsiębiorcy obawiają się dalszej przyszłości. Bardzo możliwe jest, że Polacy wybiorą inny kraj, do pracy zarobkowej.

 

Źródło: Twoja Europa.pl


 


Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej
 
 
Punkt Informacji Europejskiej EUROPE DIRECT - OSTRÓW WIELKOPOLSKI
ul. Budowlanych 5
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel. 62 736 55 48
infolinia: 800 6 7 8 9 10 11
europedirect-ostrowwielkopolski@ctiw.pl
stat4u