A A A
Home site Contact SiteMap Administracja
    tel. 62 735 55 48
fax: 62 736 10 27
Działy tematyczne

 

Strona główna Europejczycy przychylnie o migrantach, przynajmniej w sondażu
Europejczycy przychylnie o migrantach, przynajmniej w sondażu
[2016-09-16] Europejczycy przychylnie o migrantach, przynajmniej w sondażu

Sondaże pokazują, że Europejczycy „współczują” syryjskim uchodźcom. Jednocześnie w niemieckich wyborach regionalnych wzrasta poparcie dla polityków antyimigranckich, we Francji coraz większym poparciem cieszy się Marine Le Pen, kandydatka na prezydenta z ramienia Frontu Narodowego. Również w Wielkiej Brytanii zaostrzają się nastroje wobec uchodźców i migrantów.

Opublikowany w piątek (16 września) sondaż Ipsos Mori przeprowadzony w 12 unijnych krajach pokazał, że ok. trzech czwartych Europejczyków współczuje syryjskim uchodźcom przyjeżdżającym do ich krajów. Największy odsetek pozytywnych odpowiedzi – 87 proc. – był w Irlandii.

Sondaż

Ponadto, tylko co trzeci ankietowany stwierdził, że Syryjczycy stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa danego kraju. David Miliband, b. minister spraw zagranicznych Wlk. Brytanii oraz prezes organizacji dobroczynnej International Rescue Committtee, na zlecenie której powstał sondaż, podsumował jego wyniki stwierdzeniem, że „Europejczycy nie stracili jeszcze serc”.

Zgodnie z danymi ONZ (TUTAJ) w półroczu od stycznia do lipca br. do Europy przybyło 257 tys. osób tylko szlakiem morskim do Grecji, Hiszpanii i Włoch. 30 proc. z nich, 77,2 tys. osób, stanowiły osoby z Syrii, dalej był Afganistan (40,4 tys.) oraz Irak (24,6 tys.).

Miliband, komentując wyniki badania Ipsos Mori, stwierdził, że „w czasach, kiedy toksyczna retoryka przedostała się do politycznego mainstremu, [sondaż] jest jasnym wezwaniem rządów do połączenia współczucia i kompetencji w odpowiedzi na kryzys uchodźczy”. Miliband nawiązał tutaj do rosnącej popularności partii antymigracyjnych – we Francji, Niemczech, ale także w Wlk. Brytanii.

Niemcy

Najnowszym przykładem popularności tego typu ugrupowań były wybory samorządowe w Niemczech z 4 września w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. W tych pierwszych rządząca całym krajem chadecka CDU zajęła trzecie miejsce nie tylko za głównymi rywalami z SPD, ale także za antyimigracyjną Alternatywą dla Niemiec.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel przyznała, że trzecie miejsce jej partii spowodowane było jej przychylną dla uchodźców polityką. W trakcie trwającego kryzysu uchodźczego Merkel stała się symbolem prouchodźczej polityki Unii Europejskiej i trwała przy niej, mimo że zapłaciła za to spadkiem popularności we własnym kraju.

>> Czytaj więcej o notowaniach kanclerz Merkel

Wyniki wrześniowych wyborów doprowadziły do napięć między CDU a jej siostrzaną bawarską partią CSU. CSU od początku kryzysu uchodźczego opowiadało się za zaostrzeniem niemieckiej polityki i ograniczaniem napływu do kraju uchodźców, a po wyborach w Meklemburgii-Pomorzu Przednim napięcia zaostrzyły się na tyle, że minister finansówWolfgang Schäuble zaapelował w czwartek (15 września) do obu partii o zawieszenie sporów, by nie pogarszać szans konserwatystów przed niedzielnymi (18 września) wyborami samorządowymi w Berlinie.

Francja

Także we Francji, antyuchodźczy i populistyczny Front Narodowy pod przywództwem Marine Le Pen rośnie w siłę. W opublikowanym 7 września sondażu przed przyszłorocznymi (2017 r.) wyborami prezydenckimi przeprowadzonym przez TNS Sofres-OnePoint na zlecenie „Le Figaro” i „LCI” (TUTAJ) prawie co trzeci Francuz planujący udać się na wybory zamierza zagłosować na Le Pen (ale także ok. 30 proc. Francuzów nie wie jeszcze, czy weźmie udział w głosowaniu).

Ten wynik w pierwszej turze jest najwyższy spośród wszystkich kandydatów przy większości możliwych kombinacji kandydatów z pozostałych dwóch głównych partii, Republikanów i Partii Socjalistycznej (obie jeszcze muszą przeprowadzić prawybory wewnętrzne, więc wciąż jest kilkoro możliwych nominatów z nich obu). Jak na razie sondaże nie dają Le Pen szansy na zwycięstwo w drugiej turze.

Wlk. Brytania

Ale także w kraju Milibanda, Wlk. Brytanii, nastroje wobec uchodźców i migrantów się zaostrzają. Po czerwcowym referendum ws. wyjścia z UE, tzw. Brexitu, na Wyspach nasiliły się nastroje ksenofobiczne, na co zwróciło uwagę nawet ONZ.

>> Czytaj więcej o wzroście zachowań ksenofobicznych na Wyspach

Również nowy rząd Theresy May nie wydaje się przychylny przyjaźniejszej polityce wobec uchodźców. Minister spraw zagranicznych Boris Johnson stwierdził w czwartek (15 września), że unijna misja na Morzu Śródziemnym, która do tej pory ratowała uchodźców usiłujących przepłynąć z Libii do Włoch, powinna zawracać do libijskiego brzegu łodzie z uchodźcami.

>> Czytaj więcej o unijnej operacji Sophia

Johnson wyraził tę opinię mimo tego, że takie zachowanie unijnych jednostek byłoby nielegalne z punktu widzenia prawa międzynarodowego, które zabrania zawracania takich łodzi, gdy wpłyną na wody międzynarodowe. Libijski rząd nie  zaprosił natomiast unijnych jednostek do działań na własnych wodach terytorialnych. (kk)

Źródło: EurActiv


 


Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej
 
 
Punkt Informacji Europejskiej EUROPE DIRECT - OSTRÓW WIELKOPOLSKI
ul. Budowlanych 5
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel. 62 736 55 48
infolinia: 800 6 7 8 9 10 11
europedirect-ostrowwielkopolski@ctiw.pl
stat4u