„Demokracja żyje”: podsumowanie wyborów europejskich 2024

W wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się w dniach 6–9 czerwca 2024 r. zagłosowały miliony Europejczyków.

Punktem kulminacyjnym wyborów był wieczór wyborczy w sali plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli, gdzie setki dziennikarzy relacjonowały ogłoszenie wstępnych wyników.

Przemawiając po tym, jak zaczęły napływać wyniki, Przewodnicząca Parlamentu Roberta Metsola powiedziała: „Demokracja żyje, a nasz Parlament będzie konstruktywny i będzie nieustannie pracował dla wszystkich Europejczyków i Europejek”.

Wybory te otwierają nowy rozdział dla Unii Europejskiej. Nowo wybrani posłowie i posłanki do Parlamentu Europejskiego podejmą szereg kluczowych decyzji dotyczących tego, kto będzie kierował instytucjami UE, oraz wznowią prace Parlamentu nad uchwalaniem przepisów oraz rozliczaniem pracy Komisji Europejskiej i innych organów UE.

Frekwencja

Wyniki wyborów

Co dalej?

Pierwsza sesja plenarna nowego Parlamentu odbędzie się 16-19 lipca w Strasburgu.

Poprzedzając tę sesję, nowo wybrani europosłowie i europosłanki uformują grupy polityczne oparte na wspólnych poglądach politycznych.

Na pierwszej sesji plenarnej posłowie i posłanki wybiorą nowego przewodniczącego lub przewodniczącą, wiceprzewodniczących i wiceprzewodniczące oraz kwestorów, a także zdecydują o liczbie posłów i posłanek zasiadających w każdej komisji parlamentarnej.

Następnie zagłosują nad wyborem nowego przewodniczącego lub przewodniczącej Komisji Europejskiej, a potem ocenią kandydatów i kandydatki na komisarzy podczas publicznych wysłuchań. Aby objąć urząd, nowa Komisja Europejska będzie musiała zostać zatwierdzona przez Parlament w głosowaniu plenarnym.

W międzyczasie posłowie i posłanki do PE wznowią prace nad przepisami, kontrolowanie pracy innych instytucji UE i debaty nad aktualnymi zagadnieniami.

Co dzieje się po wyborach europejskich?

Wsparcie ze strony społeczeństwa obywatelskiego i przedsiębiorstw

Czołowe postacie reprezentujące europejskie społeczności biznesowe, kulturalne i non-profit przyłączyły się do kampanii, aby wzmocnić świadomość na temat znaczenia wyborów i zachęcić ludzi do głosowania.

Ponad 500 ogólnoeuropejskich organizacji patronackich i wiele innych na szczeblu krajowym promowało kampanię #WykorzystajSwójGłos za pośrednictwem swoich sieci, własnych kampanii lub mediów społecznościowych.

W Dniu Europy 9 maja główne budynki w całej Europie zostały podświetlone w kolorach flagi UE, aby zwiększyć świadomość na temat wyborów europejskich.

Ponadto społeczność wspolnie.eu, która rozrosła się do ponad 200 tysięcy osób, pomogła zwiększyć świadomość na temat wyborów europejskich. Prowadzony przez Parlament Europejski projekt wspolnie.eu ma na celu zaangażowanie ludzi w demokratyczne życie Europy, a zwłaszcza zachęcenie ich do aktywnego uczestnictwa w demokracji.

Kampania Wykorzystaj Swój Głos

Parlament prowadził kampanię „Wykorzystaj swój głos. By inni nie zdecydowali za Ciebie” aby zachęcić ludzi do głosowania.

Kluczową częścią kampanii był krótki film dokumentalny „Wykorzystaj Swój Głos” podkreślający znaczenie głosowania i ochrony demokracji - obejrzano go ponad 500 milionów razy.

W filmie, seniorzy i seniorki z różnych krajów UE przekazują swoje opowieści o demokracji następnym pokoleniom i podkreślają, że demokracja i głosowanie nie mogą być traktowane jako coś oczywistego.

Obejrzyj film „Wykorzystaj swój głos” tutaj

Przeciwdziałanie dezinformacji

Instytucje UE aktywnie broniły wyborów europejskich przed dezinformacją i manipulacją informacjami wymierzonymi w europejską demokrację.

Według badania Eurobarometru, 81% obywateli i obywatelek UE zgadza się, że wiadomości lub informacje, które błędnie przedstawiają rzeczywistość lub są fałszywe, stanowią problem dla demokracji.

Parlament współpracuje z innymi instytucjami UE, władzami krajowymi, mediami, weryfikatorami informacji i społeczeństwem obywatelskim, aby dzielić się spostrzeżeniami, najlepszymi praktykami i koordynować reakcje.